New York - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


New York je ekonomicky najvýznamnejším a zároveň najľudnatejším mestom USA. Rozkladá sa v južnom cípe na východe krajiny pri ústí rieky Hudson do Atlantického oceánu. Nachádza sa v strede megalopolisu Boswash, 350 km od Bostonu a 353 km od Washingtonu, D.C.


Mesto je finančným centrom Spojených štátov a centrom svetového obchodu. Samé má ročný hrubý domáci produkt okolo 500 miliárd USD, čo by z neho pri pomyselnom porovnaní so štátmi sveta činilo šestnástu najväčšiu ekonomiku planéty.


Sídlo mnohých medzinárodných organizácií, vrátane OSN, je tiež známe ako mesto mrakodrapov, aj keď v súčasnosti sa ich tu nenachádza toľko ako napríklad v Ázii.


Rozkladá sa na rozlohe 1214 km² a žije v ňom 8 108 040 obyvateľov (2005), v celej metropolitnej oblasti 18,7 miliónov. Vlastné mesto pozostáva z piatich častí: najstarší Manhattan, ďalej Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island. Z nich iba Bronx je spojený s pevninou, ostatné obvody ležia na ostrovoch.


New York vždy charakterizovali klasické žlté taxíky, rýchly životný štýl, kiná a divadlá na ulici Broadway a v ostatnom čase aj tzv. taviaci kotol, čo znamená, že mesto je plné rôznych kultúr, ktoré sa navzájom asimilujú a vytvárajú tak novú, americkú generáciu.


Metropola bola vždy kozmopolitným mestom, v ktorej sa hovorí viac ako 80-timi jazykmi. Žije v nej mnoho Číňanov a Portoričanov, ktorí sa sem sťahujú za prácou. Známa je aj štvrť Bronx ako charakteristika typického černošského bloku.


V meste sa nachádza viac ako 20 000 reštaurácií, 150 múzeí svetovej triedy a viac než 10 000 obchodov pýšiacich sa tovarom najprestížnejších značiek. Ak si návštevník želá vyhnúť sa mestskému ruchu, vhodná je oáza pokoja v Centrálnom parku a v parku pri rieke Hudson. Taktiež odporúčame navštíviť plážovú časť v Long Islande.


Epicentrum zábavy bolo vždy na ostrove Manhattan, ktorý je obklopený štyrmi mestskými celkami – tzv. boroughs (Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island), pričom každá časť je osobitá s vlastnými atrakciami. Ďalej sa prezentuje svetoznámymi reštauráciami, architektonickými majstrovskými dielami, umeleckými inštitúciami, čím sa radí medzi najväčšie svetové kultúrne strediská.


Poloha metropoly na sútoku rieky Hudson, Long Island a Atlantického oceánu umocňuje jej význam ako prístavu pre emigrantov z celého sveta. Prvé európske osídlenie Manhattanu v dvadsiatych rokoch 17. storočia bolo Holanďanmi, ktorí pomenovali mesto New Amsterdam. V r.1664 Angličania zabrali danú oblasť a premenovali osadu na New York. Usadlosť začala čoskoro prekvitať, rozrastať sa z juhu smerom na sever pozdĺž ostrova.


Masová imigrácia v 19-nástom stor. a začiatkom 20. stor. zapríčinila vznik jednotlivých etnických štvrtí, čím sa ostrov Manhattan, rozkladajúci sa na ploche 58km2, rýchlo rozvinul do jedinečného kultúrneho kotla. Jeho kultúrna diverzifikácia prispela k multikultúrnosti New Yorku.


V súčasnosti sa metropola zameriava na udalosti z 11. septembra 2001. Po deštrukcii dvoch najväčších budov, ktoré reprezentovali symbol úspechu, sa má na ich pôvodnom mieste vybudovať obrovský komplex Time Warner Center, a majú sa revitalizovať susediace štvrte. Po útokoch na Svetové obchodné centrum (WTC) hlavným cieľom turistov už nie sú obchody, divadlá a múzeá, ale tzv. Ground 0.


Návšteva New Yorku je vhodná počas celého roka, odporúčame najmä v jeseni a na jar, keď sa teplota pohybuje v priemere okolo 21ºC, pretože zima je nepredvídateľná. S chladnejšími zimami sú spojené menšie snehové zrážky v porovnaní so susediacimi mestami. Letá sú horúce.