• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Washington, DC

Je hlavným mestom USA, pravouhlú sieť ulíc pretínajú diagonály (pomenované podľa štátov), ktoré sa radiačne rozbiehajú od významných miest, akými sú Capitol a Biely dom. Usporiadane so sieťou ulíc vedie promenáda National Mall, ktorá začína na Capitol Hill a končí pri parku Potomac. Pravouhlá záhrada (park)sa tiahne smerom na sever kolmo na promenádu podobne ako Biely dom, ktorý je od r. 1800 sídlom amerických prezidentov. Biely dom navštívi každoročne viac než milión návštevníkov. Prekrásne jazero Tidal Basin, známe výsadbou japonských čerešní, leží v juhozápadnej časti mesta. Na národnej promenáde (The National Mall) sa nachádzajú významné pomníky a inštitúcie: Lincolnov a Jeffersonov pomník; Washington Monument (vysoký 169m, najväčšia murárska stavba na svete); Smithsonian Institution, vrátane starého múzea Museum of Natural History; moderná National Gallery of Art, ktorú navrhol svetoznámy architekt I M Pei, a jej nádherná šesť akerová záhrada so sochami; a samozrejme Capitol, v ktorom senátori a poslanci prijímajú pod úžasnou 55m vysokou kupolou americkú legislatívu.  

Mnoho rekreačných aktivít je možné podniknúť na člne po rieke Potomac (prístavisko je situované južne od Lincolnovho pamätníka). Arlingtonsky národný cintorín ležiaci na druhej strane rieky uchováva hrobky 175,000 US vojakov, ktorí bojovali v amerických revolúciách.

Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí Čínska štvrť, v ktorej sú sústredené ázijské obchody a reštaurácie; Constitution Gardens s viac ako 50 akrami stromov a trávnikov; J Edgar Hoover Building (centrála FBI) na deviatej ulici; Pennsylvánska Avenue a neďaleko sa nachádzajúce Múzeum medzinárodnej špionáže; Pentagón (kvôli teroristickému útoku v septembri 2001 boli výlety k pentagónu zrušené na dobu neurčitú); a US Supreme Court, ktorý je najvyšším súdom v krajine. Malebná štvrť Georgetown, ktorá sa nachádza v oblasti Wisconsin a M Streets, patrí medzi najrušnejšie miesta vo Washingtone D.C, Kamenná ulica, kaviarničky a prechádzky pozdĺž rieky vytvárajú na tomto mieste príjemnú atmosféru.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 05.05.2003