San Francisco - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


San Francisco je situované na špici polostrova rovnomenného názvu o rozlohe 120 km2, ktorý je ohraničený na západe Tichým oceánom, na severe Golden Gate Strait a na východe Sanfranciským zálivom.

San Francisco je štvrté najväčšie mesto v americkom štáte Kalifornia. V roku 2004 malo asi 744 tisíc obyvateľov, je centrom jednej z najhustejšie obývaných oblastí USA – San José-San Francisco-Oakland, kde žije až 7 miliónov ľudí.

Príroda tu vytvorila jeden z najkrajších prístavov, ktorý je takmer celý uzavretý okolitou pevninou. Zátoka je charakterizovaná dvoma orientačnými bodmi: Golden Gate Bridge a San FranciscoOakland Bay Bridge. Pôvab pobrežia dotvárajú i štyri ostrovy – Alcatraz, Angel, Yerba Buena a Treasure.

Mesto je „poznačené“ históriou formovanou mixom španielskeho kolonializmu a amerického romantizmu. Prví Európania sa usadili na mieste súčasného mesta v r. 1776. Usadlosť sa do r. 1847 nazývala Yerba Buena, neskôr bola úradne pomenovaná na San Francisco.

Americká metropola sa rozkladá na skupine kopcov (viac než 40), takže z mnohých ulíc je panoramatický výhľad na záliv. Vďaka siedmym hlavným kopcom si mesto vyslúžilo prezývku „Mesto siedmych kopcov“. Tvoria ich Nob Hill, Russian Hill, Telegraph Hill, Twin Peaks, Mount Davidson, Rincon a Lone Mountain.

V meste sú štyri univerzity, je finančným a obchodným centrom. Na perifériách sa rozvíja oceliarsky, letecký, elektrotechnický, lodiarensky, strojárenský, potravinársky, papierenský a textilný priemysel, taktiež sa tu vyrábajú dopravné prostriedky a spracováva ropa.

V blízkom okolí sa nachádza „rodisko“ počítačov, známe Silicon Valley. Okrem turistických atrakcií mesto ponúka kvalitné moderné študentské centrá s priestrannými triedami, z ktorých je ľahký prístup k obchodom a reštauráciám.