USA - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Čas

Medzi Východným a Západným pobrežím USA je časový posun 3-och hodín. Medzi Európou a východným pobrežím USA je časový posun 6-tich hodín.

Peniaze

Banky a zmenárne
Po celom území USA je ich neúrekom. Najlepšie je však, keď pricestujete do USA s kreditnou kartou MasterCard, VisaCard..... a platíte kartou, pretože v USA sa skoro všade platí kreditkou. Keď by ste platili cash, nevyhodia Vás, ale pri väčších sumách je to viac-menej nezvyklé.

Spoje

Telefón
Telefonovanie v Amerike nie je drahé, (miestne hovory - za 1 hovorovú jednotku sa platí cca 25 centov z verejného automatu). Keď sa však telefonuje z hotela, je to až 80 centov za jednu hovorovú jednotku, prípadne aj viac. Najlepšie je volať po 6,00 p.m., kedy sú výrazné zľavy, do Európy až o polovicu. Nachádza sa tu viacero spoločností, ktoré poskytujú telefonické služby, je to napr. spoločnosť MCI, SPRINT, ENT...

Telefonovanie na Slovensko
01/421/smerové číslo mesta bez nuly

Alkohol

Na verejnosti je vylúčená konzumácia alkoholu, vrátane piva. Na túto skutočnosť je potrebné myslieť! V prípade, že Vás muži zákona pristihnú, môžete za tento prečin skončiť aj v "base". Pokuta je dosť vysoká a keď nemáte na jej zaplatenie, môžete si ju odrobiť. Preto, ak ste nikdy nečistili ulice na Slovensku, budete ich musieť za priestupok čistiť v Amerike! a možno budete aj označení, čo ste zač.... . Síce v tom ďalekom svete je malá pravdepodobnosť, že Vás uvidí sused, ale človek nikdy nevie.....:-) .

Čo Vám odporúčam ochutnať

Ak ste naozaj nikdy nejedli americký hamburger, raz si ho v Amerike dajte, už len preto, aby ste sa každému doma mohli pochváliť, ale jesť ho každý deň, tak to by som ja naozaj nerobila, poznám aj lepšie a chutnejšie jedlá....:-) .

Služby

V Amerike sú služby robené tak, aby naozaj boli pre človeka. Niekedy Vám to až lezie krkom, tá prílišná starostlivosť o Vás, samozrejme, že to nie je zadarmo. Napr. oprava topánok sa veľmi po prepočítaní ani neoplatí, radšej si kúpite nové, najmä, ak nie sú tie boty úplne nové. A potom každý priemerný Američan nekupuje novinky, vždy si počká na “sale”, (výpredaj).

Miery a váhy

Stretnete sa tu s inými, ako ste zvyknutí u nás. Benzín, či naftu kupujete na galóny, čo je približne 3,7 litra za 1 galón, vzdialenosti sú označované v míľach, čo je približne 1,6 km. Výška je väčšinou udávaná v stopách “foot”, čo je niečo okolo 30,5 cm a kilogramy nie sú značené ako kg, ale ako "pound", čo je slabého 1/2 kila, presne 454 gramov. Teplota sa vyjadruje nie v °C, ale v stupňoch Fahrenheit, 1 ° C = 33, 8 ° F.

Napätie

Nie je ako u nás, teda 220 V, ale iba 110. Preto pri nákupe elektrických spotrebičov, videokamier ap., treba dávať pozor, u nás sú nepoužiteľné, kým nemáte prístroj napojený na menič napätia.

Štátne sviatky

New Year´s Day - 1. Január,
President´s Day - 3-tí pondelok v januári, Memorial Day - posledný pondelok v máji - (spomienka na mŕtvych a obete vojny), Independence Day - Deň nezávislosti, národný sviatok (4.7.),
Labor Day - Deň práce (prvý pondelok v septembri),
Columbus Day - 2-hý pondelok v októbri, Veterans Day - 11. 11.,
Thanksgiving - Deň vďakyvzdania - 3-tí štvrtok v novembri,
Christmas Day - 25. 12.
Okrem týchto základných sviatkov, ktoré sú štátnymi sviatkami v celej Únii, má každý štát naviac svoje národné sviatky.
Napr. v Colorado je to Colorado Day - 1. August, v Utahu je to Pioneer Day - 4. 7. ap. O týchto sviatkoch popisujú rôzne info bulletiny, resp. booky, napr. TourBook AAA.

Toalety

V USA sa nazývajú rest-room a vôbec nie sú rozšírené. Zato sú však verejnosti prístupné mnohé átriá mrakodrapov a obchodných centier, kde môžete navštíviť aj tieto pre človeka "veľmi dôležité miestnostky" a za ich použitie na rozdiel od nás sa neplatí ani cent!

Iné

Ak navštívite aj Arizonu, Grand Canyon, doprajte si tu nákup krásnych strieborných šperkov, pre seba, ale aj na pamiatku iným. Dostanete ich tu podstatne lacnejšie ako v iných častiach USA a "orginál Indiáni" Vám ich vymodelujú rovno pred Vašimi očami.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Amerika v kostce - Univerzální průvodce na cestách v USA.