• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

San Francisco

San Francisco je situované na polostrove o rozlohe 120 km2, ktorý je ohraničený na západe Tichým oceánom, na severe Golden Gate Strait a na východe zálivom San Francisco. Príroda vytvorila jeden z najkrajších prístavov, ktorý je uzavretý okolitou pevninou. Záliv je charakterizovaný dvoma orientačnými bodmi: Golden Gate Bridge a San Francisco–Oakland Bay Bridge. Pôvab zálivu dotvárajú i štyri ostrovy – Alcatraz, Angel, Yerba Buena a Treasure. Mesto je poznačené históriou, ktorú formoval mix španielskeho kolonializmu a americký romantizmus. Prvý Európania sa usadili na mieste súčasného mesta v r. 1776. Usadlosť sa do r. 1847 nazývala Yerba Buena, neskôr bola úradne pomenovaná na San Francisco. Mesto je vybudované na skupine kopcov (viac než 40), takže z mnohých ulíc je panoramatický výhľad na záliv. Vďaka siedmym hlavným kopcom si mesto vyslúžilo prezývku ‘Mesto siedmych kopcov’. Medzi ne patria Nob Hill, Russian Hill, Telegraph Hill, Twin Peaks, Mount Davidson, Rincon a Lone Mountain.

Medzi hlavné mestské atrakcie patrí 130 rokov stará sieť káblových električiek, ktorá patrí medzi jediný historicky dopravný znak spojených štátov. V San Franciscom Cable Car Múzeu návštevníci uvidia skutočný dopravný stroj, ktorý sa lanom navíja na vzdialenosť 17km stálou rýchlosťou 15km/h. Návštevníkov môže prekvapiť, že Golden Gate Bridge nie je skutočne celý zo zlata. Je namaľovaný oranžovou farbou, aby odolával tvrdým poveternostným podmienkam, pričom je dobre viditeľný v hmle. V 1017 akrovom Golden Gate Parku sa nachádzajú lúky, jazerá, záhrady plné rúži, arboretum, údolie rhododendron, otvorený hudobný priestor, detské ihriská, bizónie pastviny a najväčší umelý vodopád na Západe. V parku taktiež sídli Kalifornská akadémia vied (California Academy of Sciences), ktorá zastrešuje Natural History Museum, Morrison Planetarium a Steinhart Aquarium. Múzeum Cartoon Art, jediné svojho druhu na západnom pobreží, vystavuje rotujúce výstavy rôznych komiksov. Vstup do väčšiny múzeí je aspoň raz do mesiaca bezplatná. Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí: Fisherman’s Wharf, pričom z reštaurácie je nádherný výhľad na záliv; Alcatraz, ktorý patrí medzi najstráženejšie pevnosti v USA; Národný park; Čínska štvrť, v ktorej je najväčšia koncentrácia ázijskej enklávy; Japonské centrum v podobe pagody; Oceánska pláž a Severná pláž.  

Za kultúrnym vyžitím si môžete zájsť do 44-millionového umeleckého centra Yerba Buena, ktoré je venované umeniu multikultúrnej komunity. V umeleckom centre sú programy zamerané na tance, divadlo, hudbu, film, slávnostné programy a festivaly. Na streche centra Yerba Buena sa nachádza záhrada s obnovenými 1906 kolotočmi a Zeum, čo je umelecké centrum pre deti. Múzeum moderného umenia, ktoré navrhol švajčiarsky architekt Mario Botta, bolo otvorené v r. 1995 za nadšeného potlesku. Mesto ponúka návštevníkom vlastnú operu, balet, symfonicky orchester a tucty divadelných skupín, vrátane obľúbeného Amerického divadelného konzervatória. Turistom, ktorí vyhľadávajú ticho, doporučujeme navštíviť v Ruský kopec, na ktorom sa nachádzajú historické domy postavené z hnedých šindľov, botanické poklady a z ktorého je vynikajúci výhľad. Telegrafický kopec, na ktorom sa týči Coit Tower, je lemovaný schodmi.
Strava & nápoje
V San Franciscu sa nachádza nespočetné množstvo kuchýň. Tvoria ich kuchyňa americká, kuchyne so zdravou výživou alebo rôzne etnické kuchyne. Čerstvé kraby a morské raky vám naservírujú v slávnej Fisherman’s Wharf. Nachádzajú sa tu tiež reštaurácie s rýchlym občerstvením.

Divadlá  a koncerty
V divadle Orpheum si môžete vypočuť operu. V divadle Geary sídli American Conservatory Theater, ktoré tiež inscenuje i v Marines Memorial Theater. Broadwayská produkcia sa hrá v divadlách Curran a Golden Gate. Miestnu Symfóniu si môžete vypočuť v nádhernej novej Symfonickej hale Louisa M Daviesa, zatiaľ čo koncerty populárnych hudobníkov sa konajú v júly v Civic Auditorium. Baletné predstavenia sa uskutočňujú v Opera House v decembri a počas letnej sezóny. Operná sezóna v San Francisco začína  v polovici septembra a končí v novembri.  

Nočný život
Veľké mesto, akým je San Francisko, poskytuje dostatok príležitosti pre nočnú zábavu, ktorá siaha od striptízových predstavení po piano bary, elegantné kluby, v ktorých si môžete objednať večeru a vypočuť si živú hudbu. V meste si môžete pozrieť i živé predstavenia gayov.

Nakupovanie
Mesto je taktiež známe umením, bižutériou a remeselnými výrobkami. Hlavný nákupný obvod sa rozprestiera v centre, na námestí Union Square. Ďalšie nákupné centrá sa nachádzajú na námestí Ghirardelli a Cannery (módne novinky, strava, umenie, dovoz jedál); na ulici Union (butiky, starožitníctvo, umelecké a remeselné výrobky v zreštaurovanom sídle Victorian settings); Pier 39, nákupný a reštauračný komplex pozdĺž prístaviska, čínska štvrť a japonská štvrť.

Šport
V meste sa hrá prvoligový bejzbal (apríl - september) a profesionálny americký futbal (september - december). Dostihy čistokrvných koňov a záprahov sa konajú v Bay Meadows Race Track a v San Mateo (september - jún) a dostihy čistokrvných koňov na Golden Fields, v Albany (zima a jar).

Sviatky a festivaly
Február – marec: TulipMania, Pier 39.
Apríl: Cherry Blossom Festival, Japonská štvrť.
5. máj: Cinco de Mayo Parade & Festival, Mission District.
Máj: Wells Fargo Spring Cup 2002 Regatta; San Francisco Examiner Bay to Breakers Footrace; karneval (jedna z najväčších udalostí), Mission District.
Apríl –september: bejzbalová sezóna v San Francisco.
Jún: San Francisco Lesbian/Gay/Bisexual/Transgender Pride Celebration.
4. júl: Fourth of July Waterfront Festival.
Júl: Židovský filmový festival
September: Sausalito Art Festival; 11th Annual San Francisco Fringe Festival; San Francisco Blues Festival, Fort Mason.
Október: San Francisco Jazz Festival; Columbus Day Celebration; Wells Fargo Fall Cup Regatta; Halloween.

Cestovanie
Medzinárodné letisko (SFO) (webová stránka: www.flysfo.com alebo www.virtualsfo.com) sa nachádza 15 minút cesty autom od centra. Môžete si taktiež na prepravu prenajať auto. Spoločnosť BART (Bay Area Rapid Transport System) prevádzkuje čisté a účinné štyri linky, ktoré spájajú San Francisco s Oakland, Berkeley, Concord a Fremont. Mestská dráha (MUNI)riadi autobusovú prepravu, káblovú električku, cestnú sieť a podzemnú dráhu.  

Podnebie
Prírodná vzdušná klimatizácia (tvorená jedinečnou kombináciou vplyvu vetrov, vody a topografie) vytvára zo San Francisca jedno z najchladnejších miest Kalifornie. Počas celého roku tu prevláda jarné podnebie. Hmla v lete sa zvyčajne zdvihne do obeda. Nedoporučujeme letné oblečenie. Počas celého roku postačí nosiť pletený sveter a oblečenie z ľahkej vlny.

Bay Area

Severne od zálivu sa nachádza Vallejo, ktoré bolo prvým kalifornským hlavným mestom. V tejto oblasti žili bizóny, vyhľadávali ju športovo založení ľudia a milovníci prírody. Navalské historické múzeum je vyhľadávané svetovou turistikou. Whaleboat Regatta každoročne spestruje miestny kalendár. Neďaleko je situovaný Six Flags Marine World, v ktorom môžete uvidieť šou s kosatkami, delfínmi a tigrami ako i zažiť dobrodružné cesty.  

Na východ od zálivu leží mesto Berkeley, v ktorom sídli prestížna Kalifornská univerzita Berkeley. Medzi kultúrne atrakcie patrí U C Berkeley Art Museum, Pacific Film Archive a Zellerbach Hall. Sieť knižníc, kaviarní a nočných klubov zásobujú študenti i turisti. Ak sa vydáme smerom na juh, prídeme do Oaklandu, ktoré je centrom mnohých aktivít v oblasti zálivu. Toto šarmantné mesto dotvárajú kilometre pobrežia posiate člnmi a loďkami. Pohľad na záliv z parku situovaného na kopci nad mestom vám vyrazí dych. Nachádza sa tu zaujímavé Kalifornské Oaklandské múzeum, ktoré pripomína miestnu históriu, pestrofarebné námestie Jacka Londona a  Square and Village, v ktorom môžete vykonať rôzne nákupy.  

Ešte južnejšie leží San Jose, ktoré je známe celoročnou príjemnou klímou. Návštevníkom ponúka jedinečné atrakcie, akými je Rosicrucian Egyptian Museum a čudesný Winchester Mystery House a The Tech. Len 50 minút južne od San Francisco, v srdci Silicon Valley, sa nachádza Santa Clara, známa tiež pod menom ‘The Mission City’. Medzi miestne atrakcie patrí Paramount’s Great America, obrovský park, po ktorom sa môžete poprechádzať a zažiť vystúpenia miestnych umelcov. Na južnom cípe zálivu odpočíva mestečko Santa Cruz. Jeho hlavnými atrakciami sú most Felton Covered Bridge (svojho druhu najväčší krytý most, postavený v r. 1892), Roaring Camp a the Big Trees Narrow-Gauge Railroad, ktorá usporadúva pre návštevníkov výlety na parných vlakoch. Santa Cruz Mission State Historic Park uchováva repliky misie z r. 1791. V Santa Cruz Boardwalk sa nachádza jediný plážový zábavný park na západnom pobreží, v ktorom parkuje jedna z desiatich pobrežných lodí s pohonom pomocou lopatkového kolesa.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 05.05.2003