Kanada - Info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Len pár krajín na svete ponúka také množstvo zážitkov cestovateľom ako práve Kanada.Či sa zaujímate o lyžovanie, objavovanie prírodných zákutí či spoznávanie veľkomiest, v Kanade nájdete všetko. Západné pobrežie Kanady je známe nádherným vidiekom, východná časť Kanady je zas mixom príchute a šarmu Európy.Sever Kanady sa Vám predstaví nespútanou divočinou.

Kanade patria aj ostrovy napríklad Ostrov kráľovej Alžbety, Baffinov ostrov, Ellesmerov ostrov a Victoriin ostrov. Nie veľkým, ale predsa len slávnym sa stal Ostrov Princa Eduarda. Stred krajiny zaberá ľadovcom vymodelovaný Kanadský štít. Tvoria ho staré kryštalické a premenené horniny s početnými jazerami (Veľké Medvedie jazero 31 000 km˛; Veľké jazero otrokov 28 900 km˛; Veľké (kanadské) jazerá) a riekami (Mackenzie, Rieka sv. Vavrinca). Ku Kanadskému štítu sa na juhovýchode pridružujú značne zvetrané kryhy Apalačských vrchov a na západ od nich do výšky 1000 – 1200 m sa dvíhajúci jednotvárna prérijná krajina. Na západe Kanady sa v severo-južnom smere tiahnu viaceré rovnobežné pásma Kordiller. Obopínajú rozľahlé plošiny (Yukon, Columbia). Patria k mladým tichomorským vrásovým pohoriam. Značná časť Kordiller je zaľadnená. Z Pobrežných vrchov stekajú ľadovce smerom k fjordovým brehom. Najvyšším vrchom štátu je Mt. Logan (6050 m n. m.).

Kanada má 10 provincií a 3 teritória, všetky so svojím vlastným hlavným mestom: Alberta (Edmonton), Britská Kolumbia (Victoria), Prince Edward Island (Charlottetown), Manitoba (Winnipeg), New Brunswick (Fredericton), Nova Scotia (Halifax), Ontario (Toronto), Quebec (Quebec City), Saskatchewan (Regina), Newfoundland a Labrador (St. John''''s), Northwest Territories (Yellowknife), Yukon Territory (Whitehorse) a Nunavut (Iqaluit).

Bývalá britská kolónia získala nezávislosť v roku 1931. Názov krajiny v jazyku Hurónov (Indiánov) znamená obec (dedinu), spoločenstvo.

Nerastných surovín (urán, nikel, kobalt, olovo, zinok, meď, platina, zlato, síra, azbest, ropa, zemný plyn, uhlie) má dostatok. Tvoria významnú časť vývozu. Značnú časť ťažby ovládajú kapitálovo silné podniky z USA. Väčšina elektrickej energie sa vyrába v hydroeletrárňach. Spracovateľský priemysel je veľmi pestrý. Má vysokú technickú úroveň. Prevažujú v ňom odvetvia zamerané na výrobu polotovarov. Charakteristická je tesná hospodárska integrácia s USA. Vzhľadom na vysoký stupeň zalesnenosti patrí Kanada vo výrobe celulózy a papiera medzi popredné krajiny na svete.