• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

New Orleans

New Orleans bol založený v r. 1718 a pomenovaný po Philippe Duc D’Orléans. Dnes sa prezýva "The Big Easy" niečo ako "Veľké uvoľnenie", alebo "Veľký a uvoľnený". Mesto je svetoznáme džezovou hudbou, kreolskou kuchyňou, riečnymi člnmi a karnevalmi.  

Muzikanti vytvárajú integrujúcu časť jedinečnej atmosféry New Orleansu. Starí muzikanti hrajú klasické melódie počas raňajok a večere, pouliční hudobníci sa zhromažďujú pri vchodoch veľkých budov. Na francúzskom námestí sa konajú bezplatné koncerty. Mená - Louis Armstrong, Harry Connick Jr, Fats Domino, Pete Fountain, the Neville Brothers a Jelly Roll Morton sú súčasťou bohatého hudobného dedičstva. V New Orleans je viac muziky ako hocikde inde. Počuť tu rôzne štýly: zydeco, rock and roll, rhythm and blues, Dixieland, gospel, Cajun music a džez, ktorý sa spája s miestnou tradíciou. Návštevníkom, ktorí si želajú vypočuť najlepší tradičný džez, doporučujeme navštíviť Bourbon Street alebo Preservation Hall, v ktorej hrajú muzikanti každý večer. V New Orleanse sa konajú každý rok v apríli a máji hudobné festivaly New Orleans Jazz a Heritage Festival. Medzi hviezdy, ktoré na nich účinkovali, patrí Aretha Franklin, Bob Dylan a Patti LaBelle.

New Orleans’ Mardi Gras je najväčšou oslavou v roku a rozkmitá na tri týždne celé mesto. Oslava sa končí na popolcovú stredu. Pestrofarebný sprievod, maškarné plesy a pouličné stretnutia zaraďujú festival medzi najhlučnejšie a najživšie oslavy na svete.

New Orleans je taktiež kultúrnym sídlom. Práve tu bola postavená prvá opera v krajine. Mesto sa pýši vynikajúcim Múzeom umenia a Centrom súčasného umenia. Obvod Warehouse bol revitalizovaný galériami, reštauráciami a obchodmi, v ktorých výkladoch sa vystavuje umenie miestnych remeselníkov a umelcov. Louisiana State Museum sa nachádza na Jacksonovom námestí. Zbierka francúzskych majstrov v Novom Orleanskom múzeu je známa po celom svete. V Louisianskom detskom múzeu sa môžu deti rôzneho veku zahrať na hviezdy vo vlastnej TV show. Okrem opery, baletu a sezóny symfonického orchestra sa tu pravidelne konajú Broadwayské šou a divadelné predstavenia.

Výlety
V New Orleanse môžete podniknúť výlety rôzneho druhu. Vyhľadávané sú poľovnícke chatrče postavené v aligátormi preplnených barinách. Obľúbené sú i literárne zájazdy k bydliskám a chatám slávnych spisovateľov – William Faulkner, Tennessee Williams, Lillian Hellman a Sherwood Anderson, ktorí tu žili a pracovali. Výlety sa uskutočňujú po barinách, kde môžete loviť ryby a vypočuť si miestne príhody. Ďalšie výlety sa vykonávajú po stopách tzv. Čierneho dedičstva a vyzdvihujú prínos afroameričanov pre mesto New Orleans.

Mestá Ponchatoula (a jeho starobylosť), Mandeville (na jazere Pontchartrain), Covington (so svojou umeleckou kolóniou) a Hammond ležia v blízkosti New Orleansu. V Global Wildlife Centre, rozprestierajúcom sa na ploche 900 akerov, návštevníci môžu jazdiť na koni medzi exotickými zvieratami. Neďaleké šťavnaté bariny susediace s riekou Pearl s obľubou vyhľadávajú pozorovatelia vtákov. Ma močaristom ostrove Honey Island sa uskutočňujú výlety na člnoch. Mesto Kenner je charakteristické kombináciou historických miest s budovami postavenými vo viktoriánskom štýle.  

Prepravu cez rieku Mississippi vykonávajú trajekty a kompy. Miestne spoločnosti vykonávajú jednodňové plavby po rieke. Okružné plavby: Steamboat Natchez - loď poskytuje pasažierom plavbu s džezovou muzikou a večerou; John James Audubon vykonáva tzv. zoo plavbu medzi Aquarium, parkom Riverfront a Audubon Zoo; Cypruská cesta močiarom ponúka plavby po Luisanských močiaroch.


Podnebie

Vlhké a subtropické. Mierne na jar, jeseň a v zime.

Doporučene oblečenie
Ľahké oblečenie z bavlny v lete, svetre a kabáty v zime. Pršiplášte a dáždniky doporučujeme nosiť počas celého roku.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 05.05.2003