San Francisco - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Golden Gate Bridge
Nádherný zlatistý most spája San Francisco s regiónom Marin County. Samozrejme nie je zo zlata, oceľová konštrukcia je natretá oranžovou farbou. Golden Gate Bridge dosahuje dĺžku takmer 3km a tiež vďaka svojej odolnosti voči častým zemetraseniam právom patrí medzi najznámejšie stavby sveta.

Najlepší výhľad na most je z Fort Point nachádzajúcom sa v Presidio (Long Avenue a Marine Drive). Peši prejdete most približne za pol hodiny, odporúčame teplé oblečenie i počas horúceho dňa, pretože silný nárazový vietor ochladzuje záliv o niekoľko stupňov. Kolos držia laná dvoch pivotov, pričom dĺžka drôtov v lanách by tri krát obsiahla rovník a množstvo použitého betónu by vystačilo na vybudovanie chodníka zo San Francisca do New Yorku.

Otváracie hodiny: 24 hodín denne (cesta a cyklistická trať); denne 05:00-21:00 (pre chodcov).
Vstup je bez poplatku.

Golden Gate Park
Park založený v r. 1895 sa rozkladá na ploche 411.5 hektárov, jeho súčasťou sú lúky, jazerá, záhrady, detské ihriská, kolotoč, pastviny pre byvolov a najväčší umelý vodopád v západnej časti planéty. Park ohraničuje morská pláž, ktorá poskytuje nádherné výhľady na zapadajúce slnko.

Približne 7 000 rastlinných druhov kvitne v arboréte Strybing a v botanickej záhrade, zvlášť nádherná je Japanese Tea Garden. Krásu vegetácie prezentuje i Conservatory of Flowers - živé múzeum vzácnych tropických rastlín.

De Young Museum, ktoré zastrešuje Fine Arts Museums of San Francisco (FAMSF), kvôli zemetraseniu sa už dva krát premiestňovalo. Múzeum má textúrovanú medenú fasádu a špirálovitú vežu. Sezónne sa v ňom vystavujú Hatšepsutské poklady zo starobylého Egypta.

de Young Museum
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:30-17:00; Pia 09:30-20:45.
Vstup za poplatok.

Japanese Tea Garden
One Hagiwara Tea Garden Drive
Otváracie hodiny: denne 08:30-17:00 (záhrada); denne 09:00-17:00 (čajový dom).
Vstup za poplatok

Strybing Arboretum and Botanical Gardens
Otváracie hodiny: Po-Pia 08:00-16:30; So-Ne 10:00-17:00.
Vstup bez poplatku, dary vítané.

Conservatory of Flowers
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:00-16:30.
Vstup za poplatok.

Presidio

Presidio
je národným parkom, ktorý uzatvára prístup k Golden Gate Bridge. V minulosti slúžil ako vojenská základňa, dnes je v nej pevnosť Civil War a múzeum.

Building 201, Fort Mason
Otváracie hodiny: denne 09:00-17:00 (návštevnícke centrum).
Vstup bez poplatku.

Alcatraz (alcatraz – po španielsky vták sula biela)
Ostrov leží v strede sanfranciského zálivu. Kedysi bol používaný ako vojenský trestný tábor a neskôr ako väzenie s najvyššou ostrahou.

Dnes je ostrov historickým areálom so starými vojenskými opevneniami, s opusteným väzením a najstarším fungujúcim majákom na západnom pobreží Spojených štátov. Medzi prírodné zaujímavosti sa radia napríklad jazierka pri pobrežných skalách, kolónia morských vtákov a jedinečné výhľady na pobrežie zálivu.

Alcatraz bol v rokoch 1850–1933 vojenskou pevnosťou. 12. októbra 1933 Poriadkové kasárne Spojených štátov (United States Disciplinary Barracks) nadobudlo ministerstvo spravodlivosti USA a ostrov sa stal federálnym väzením (1. januára 1934).

Počas 29 rokov, kedy bolo väzenie v prevádzke, tu zadržiavali takých známych kriminálnikov, akými boli Al Capone a Robert Franklin Stroud, prezývaný Birdman of Alcatraz (vtáčí muž Alcatrazu).

Väznicu zatvorili 21. marca 1963, pretože jej prevádzkovanie bolo oveľa drahšie ako prevádzkovanie iných väzníc v tej dobe. Bolo ľahšie a lacnejšie postaviť nové, tradičné väzenie na súši ako platiť údržbu a podporu, ktorú väzenie Alcatraz potrebovalo.

V súčasnosti je ostrov súčasťou Golden Gate National Recreation Area, medzi ostrovné aktivity sa radia pešie výlety s audio sprievodcom.

Alcatraz Island
Otváracie hodiny: odchod denne 09:30-18:30 (leto), 09:30-16:30 (doplnkové sezóny k letu).
Vstup za poplatok, v cene ktorého je zahrnutý prenájom audiokazety.

Fisherman''s
Wharf
V súčasnosti je Fisherman''s Wharf centrom lacných suvenírov, reštaurácií s výhľadom na more, obchodov a miestnych atrakcií. Nábrežie neustále obopláva približne 500 tuleňov, ktoré sa tlačia popod pontóny mosta. Tulene sa tu objavili po zemetrasení v r. 1989 a pokladajú danú oblasť pri móle 39 za svoj domov.

Včasne ráno – od úsvitu do 9:00, môžu turisti na rybárskom nábreží zažiť distribúciu morských produktov – krabov, morských rakov, ustríc a pod.

Pier 39 stojí na mieste, kde sa ulica Beach stretáva s Embarcadero. Pylón je hlavnou atrakciou mesta, pretože sa tu udomácnili roztomilé tulene (sea lions) a bolo vystavané pôsobivé Aquarium of the Bay.

Vyhliadkové plavby začínajú pri móle 39 a smerujú k mólu 41. Výhľad na záliv je majestátny. Cannery zastrešuje 30 špecializovaných obchodov, zatiaľ čo Ghirardelli Square, bývalá čokoládovňa, sa premenila na rušné obchodné centrum, ktoré leží blízko západnej časti Fisherman''s Wharf.

Aquarium of the Bay
Otváracie hodiny: denne 09:00-20:00 (leto); Po-Pia 10:00-18:00, So-Ne 10:00-19:00 (zima).
Vstup za poplatok.

Maritime Museum
Beach Street and Polk Street
Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00.
Vstup bez poplatku.

Lanovkové električky
Medzi hlavné sanfranciské atrakcie sa radí sieť lanovkových električiek. Dopravný systém bol otvorený už v r. 1873, keď Andrew Hallidie riadil prvú lanovkou ťahanú električku po ulici ležiacej blízko námestia Portsmouth, tá mala nahradiť konskú silu.

Lanovka bola obnovená v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, jazdí na troch tratiach. Linky Powell-Hyde a Powell-Mason štartujú na uliciach Powell a Market, jazdia v severovýchodnom smere medzi Fisherman''s Wharf a Union Square. Linka California vedie východozápadným smerom z ulíc California a Market (blízko Embarcadero) k Van Ness Avenue.

Jazda električkou poskytuje neopakovateľný zážitok. Cable Car Museum uchováva prežité vozne električiek a ich pohony.

Powell Street, Market Street and California Street
Otváracie hodiny: Po-Pia 06:00-01:30.
Vstup je za poplatok.

Cable Car Museum
Otváracie hodiny: denne 10:00-18:00 (apr-sep); denne 10:00-17:00 (okt-mar).
Vstup bez poplatku.

Cartoon Art Museum
Múzeum Cartoon Art je jediné svojho druhu na západnom pobreží, vystavuje rotujúce výstavy rôznych komiksov, ktoré siahajú od undergroundových po populárne knižné komiksy a animácie. Enormná permanentná kolekcia a CD-Rom gallery umožnia návštevníkom nahliadnuť do sveta komixového umenia.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 11:00-17:00.
Vstup za poplatok.

San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA)
Múzeum moderného umenia navrhol Švajčiarsky architekt Mario Botta a bolo otvorené v r. 1995. Jeho stála kolekcia je zameraná na americké umenie 20. storočia – sochy, maľby, fotografie (vrátane diel Andyho Warhola, Jacksona Pollacka, a Georgie O''Keeffe) a multimediálne inštalácie.

Otváracie hodiny: Pia-Ut 11:00-17:45; Štvr 11:00-20:45 (sep-jún). Pia-Ut 10:00-17:45; Štvr 10:00-20:45 (jún-sep).
Vstup za poplatok.