• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Boston

Boston je mesto kontrastov, jemnou miešaninou nového a starého. V meste vládne anglicky vplyv. Mesto je situované na kopcovitom teréne, vyskytujú sa tu kľukaté cestičky vyložené kamennými dlaždicami. Na trávnatých priestranstvách sú postavené útulné Victorianske mestské domčeky s vyleštenými mosadznými klopadlami na dverách. Mesto zohralo významnú úlohu voči koloniálnej vláde počas vojny za nezávislosť.

Na Ceste slobody, ktorá je vyznačená červenou linkou, sa nachádza 16 historických zaujímavosti. Niektoré sú situované v Bostonskom historickom parku. Najvyššie položené observatórium v Novom Anglicku – 60 poschodové observatórium Johna Hancocka - ponúka návštevníkom nádherný pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. Medzi ďalšie atrakcie patria okružné plavby, pričom niektoré umožňujú návštevníkom vidieť z väčšej vzdialenosti siluetu Bostonu, letisko a 1822 USS Constitution v Charlestownskej lodenici; Múzeum krásneho umenia; slávne Vedecké múzeum; Knižnicu a Múzeum Johna F Kennedyho; Akvárium Nového Anglicka; Starý Severný Kostol; Faneuil Hall a Cheers Bar.

Cambridge leží na druhej strane rieky Charles ako Boston. Tu sa nachádza najstaršia americká univerzita - Harvardská Univerzita (1636). Južne od Bostonu leží mesto Quincy, ktoré je rodiskom prezidentov Johna Adamsa a Johna Quincy Adamsa.

Okolie
Salem, ktorý sa nachádza severne od Bostonu, je slávne svojou námornou históriou a  the 1692 witch trials. Severne od Bostonu ležiaci Marblehead bol jedným z prvých námorných centier na východnom pobreží. Je to staré mesto s výstavbou rybárskych, meštiackych príbytkov a domov aristokratov z 18. a 19. storočia. Západne od Bostonu situované mesto Concord patrí medzi najkrajšie a historicky najbohatšie mestá v USA. Starý Severný most bol miestom, z ktorého zazneli výstrely a do okolitého sveta sa rozšírila správa o začatí Americkej vojny za nezávislosť. Bitka sa začala pouličnými bojmi v Lexingtone 15. apríla 1775. Plimoth Plantation v Plymouth je prírodné múzeum, v ktorom odpočíva 1627 pútnikov. V lodi pod názvom Mayflower II, ktorá bola zrekonštruovaná v pôvodnej mierke v Plymouth, uskutočnili pútnici 66 dňovú cestu z Anglicka. V zátoke Battleship vo Fall River kotvia plavidla US Navy z 20-tého storočia. Je to najväčší komplex svojho druhu  v krajine.  

V meste New Bedford je zrenovovaná rybárska komunita. Mestská časť Seamen’s Bethel inšpirovala Hermana Melville k napísaniu slávnej knihy Moby Dick. Ďalej sa tu nachádza New Bedfordské Múzeum Veľrýb, v ktorom je vystavená kostra vzácnej, 20m dlhej modrej veľryby. V Myse Cod sa nachádzajú nádherné pláže o dĺžke 400km, 21 prímorských miest a rybárske dedinky, ktoré vytvárajú z tejto oblasti prvotriedne rekreačné stredisko. Morské pobrežie Cape Cod National Seashore sa rozprestiera na vyše 27,000 akerov, ktoré pokrývajú pieskové pláže a duny pripomínajúce púštne oblasti. Prvým miestom, kde pristáli pútnici, bolo mesto Provincetown, ktoré leží na cípe mysu Cod. Ostrov Nantucket, nádherný rybársky prístav, je v súčasnosti vyhľadávaným letným rezortom. Malebné ostrovy Nantucket a Martha’s Vineyard ležia mimo pobrežia mysu Cod. Môžete sa na ne prepraviť letecky z Bostonu, Hyannis, New Bedford, Providence (Rhode Island) a New York City, alebo trajektom z Woods Hole a Hyannis. Počas letnej sezóny doporučujeme návštevníkom vopred si rezervovať lístky.  

Stará Sturbridge Village, ktorá je situovaná v centrálnom Massachusetts, je žijúcim múzeom. Vedecké centrum v meste Nové Anglicko je situované blízko Worcester, nachádza sa tu zoo, rôzne výstavy a značný rozsah prednášok, ktoré poskytujú príležitosť pre vzdelávanie sa všetkých členov rodiny. Zámok Higgins Armory postavený v gotickom štýle nachádzajúci sa vo Worcesteri obsahuje najväčšiu zbierku stredovekého a renesančného brnenia na západnej pologuli.  

Iba dve hodiny cesty od Bostonu ležia kopce Berkshire Hills a Mohawk Trail. Pohorie Berkshire Hills je letným sídlom Bostonského symfonického orchestra (založený v Tanglewood). Ďalej sa tu nachádzajú početné múzea, vrátane legendárneho múzea Norman Rockwell; legendárna pôvodná Americká cesta sa vinie po štátnych parkoch (500,000 akrov), lesoch a rezerváciach. Návštevníci s obľubou vyhľadávajú tieto oblasti v jeseni, kedy je úchvatný pohľad na krajinu zanesenú popadanými lístím.

Massachusetts patrí medzi desať miest na svete, z ktorých sa dajú vynikajúco pozorovať veľryby, pričom rôzne druhy nájdete už 40km od pobrežia. Výhliadkové plavby za pozorovaním veľrýb sa uskutočňujú od apríla do októbra. Odchod je z Bostonu, Gloucester, Hyannis, Nantucket, Newburyport, Plymouth, Provincetown, Quincy a Rockport.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 24.11.2011