• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Los Angeles

Mesto je obkolesené štyrmi horskými pásmami. Los Angeles je zvláštne izolované. V starých kronikách sa o ňom píše ako o ostrove v krajine. Mesto vytvárajú pláže a štyri mestské obvody: Downtown, Hollywood, Valleys, Westside. Z mesta Santa Monica s nádhernými plážami a malomestskou atmosférou vedie do L.A. diaľnica, po ktorej sa prepravujú hviezdy šoubiznisu do Hollywoodu.

Los Angeles bolo pôvodne pomenované španielskymi misionármi v r. 1781. Pôvodný názov mesta znel ‘El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula’ (The Town of Our Lady Queen of the Angels by the Porciuncula’), ktorý sa o niekoľko rokov skrátil na Los Angeles. Väčšina miestnych obyvateľov ho nazýva podľa iniciálky LA. Mesto sa tiež nazývalo ‘Mesto anjelov’, ‘Nový Eden’, ‘Nový Jeruzalem’, ‘Nový Babylon’, a ‘Lotosová krajina’. Počas niekoľkých dekád sa z pastierskeho mesta stalo priemyselné centrum. Nebola to náhoda, že filmový, automobilový a letecký priemysel zapustil korenie v tejto oblasti. Z tohto mesta pochádzajú i bláznivé módne výstrelky, určuje sa tu módny štýl, ktorý odráža charakter miestnej klímy a ducha. Vďaka subtropickej klíme, letnému slneniu a rôznorodej kultúre sa Los Angeles stáva mixom rôznorodého prostredia. Mesto ponúka závratné zoskupenie atrakcii, ktoré siahajú od svetoznámych zábavných podnikov po múzeá, pop a kultúru vyššej spoločnosti, po Hollywoodske hviezdy, etnické enklávy so všetkými možnými kuchyňami aké si len môžete predstaviť. Najnovšie módne návrhy nájdete v obchodných centrách a butikoch, ktoré uspokoja každého návštevníka. Samozrejme, že návštevníci môžu prežiť voľné chvíle v okolitej prírode, bicyklovať sa a podobne.

V L.A. sa nachádzajú slávne múzea, akými sú Los Angeles County Museum of Art, v ktorom sa nachádza obsiahla zbierka zo života Divokého západu, ázijské a umenie blízkeho východu, markantný Japonský pavilón; Múzeum súčasného umenia na Kalifornskom námestí; a múzeum Wells Fargo, ktoré uchováva 130 ročnú Západnú históriu. Tance, klasickú hudbu, súčasnú, miestnu, hot a cool, rock, rap, blúz a džez môžete počuť po celom meste. Fanúšikovia džezu sa zhromažďujú na 5.ulici Dick’s v mestskom obvode Crenshaw.

Podľa očakávania v L.A. sa nachádzajú kiná, v ktorých sa premietajú všetky žánre - súčasne filmy, zahraničné i filmová klasika. Keď padne na L.A. súmrak, rôzne kluby, predstavenia kúzelníkov, blúzové bary, ovocné bary, recitály v kaviarňach a čítanie poézie sa postarajú o rozptýlenie návštevníkov. Úspech miestnych hviezdičiek v miestnych kluboch je veľmi vrtkavý. Preto doporučujeme návštevníkom zakúpiť si aktuálny zoznam večerných predstavení, pretože niektoré mohli už dávno zbankrotovať.

Downtown
Štvrť DOWNTOWN zahrňuje dynamické mestské jadro, ktoré sa nedávno podrobilo faceliftu, Výstavba nových budov a inštitúcií ekonomicky posilnila mesto, ktoré sa stalo hlavným obchodným centrom na tichomorskom pobreží. Medzi turistické atrakcie vo štvrti Downtown patrí zrenovovaný Angel’s Flight (pôvodná lanová dráha postavená v r. 1901), a Museum of Neon Art (MONA), v ktorom je vystavená umelecká kolekcia na elektrických médiách a neónových nahrávkach. Milovníkom moderného umenia odporúčame navštíviť Geffen Contemporary at MOCA, ktorá bola po troch rokoch znovu otvorená. Jeden z najväčších svetových novinových vydavateľov - the Los Angeles Times - ponúka návštevníkom exkurziu po mediálnej ríši. Tí z vás, ktorí sú akademickejšie založení, môžu navštíviť Los Angeleskú Centrálnu knižnicu, ktorá patrí v krajine medzi najvyhľadávanejšie. Okrem akademickej časti knižnica obsahuje i oddelenie pre verejnosť, ktoré sa v súčasnosti značne rozširuje. V El Pueblo de Los Angeles State Historic Park sa nachádzajú dôležité historické budovy z čias španielskej a mexickej éry. Downtown L.A. je rohom hojnosti kultúry; Čínska štvrť, Malé Tokyo, Olvera Street formovaná vplyvom latinoameričanov a Broadway sú príkladmi miestnych komunít. Vďaka miestnej klíme a individualizmu je oblasť bohatá na rôznorodú architektúru a kultúrne dedičstvo. Je to oblasť, v ktorej prekvitalo americké umenie a remeslo. Opäť sa objavujú štýly z čias španielskeho, mexického kolonializmu a z obdobia vplyvu misionárov. Z umeleckého štýlu Deco sa vyvinula Moderna. Práve v tejto štvrti experimentoval Frank Lloyd Wright s novými materiálmi, formami a teóriami. Tvoria sa tu rozmarné návrhy, ktoré môžete vzhliadnuť na ulici. L.A. sa tiež nazývalo ‘Výkladným hlavným mestom sveta’. Mnoho návrhov vzniklo v dôsledku miernej klímy a hrdosti miestneho etnika.

Južne od Downtownu sa nachádza park Exposition, v ktorom sídli Los Angeles Memorial Coloseum a Športová Aréna. V parku môžu návštevníci vidieť Natural History Museum, California African American Museum, Kalifornské Vedecké Centrum alebo sa môžu túlať po areáli vysokej školy University of Southern California.

Hollywood
Los Angeles je centrom filmového priemyslu a zábavy západného sveta. Produkuje sa tu väčšina filmov natočených v USA, nakrúca sa tu televízna šou a väčšina filmových hviezd (i budúcich hviezd) žije v L.A. Známy nápis Hollywood, ktorý sídli v skalách nad mestom, neustále pripomína návštevníkom prítomnosť filmového priemyslu. Ulice a pláže vytvárajú často miestne lokácie, ktoré sa nachádzajú pri rôznych štúdiách, ktoré sú roztrúsené po celom meste. V bohatých štvrtiach, akými sú Beverly Hills a Santa Monica, môžete príležitostne zahliadnuť na ulici alebo v obchodoch rôzne celebrity.

Filmové spoločnosti NBC, Warner Bros a Universal Studios Hollywood uskutočňujú pre turistov exkurzie vo svojich štúdiách. Universal tour patrí po Disney parku medzi najnavštevovanejšie atrakcie. Návštevníci kín sa môžu pohybovať v čase, prechádzať sa v minulosti, v budúcnosti, cítiť teplo v Backdraft alebo sa ocitnúť tvárou v tvár dinosaurom z Jurského Parku. V Hollywood Bowl Museum si môžete pozrieť vývoj umenia v Los Angeles, Hollywood Entertainment Museum oslavuje filmový priemysel. V parku Griffith Park, ktorý je najväčším mestským parkom v krajine, môžete navštíviť vynikajúcu Los Angeleskú Zoo, Griffith Park Observatórium, Travel Town a Autry Museum of Western Heritage. Medzi ďalšie atrakcie mesta patrí Hollywoodský Boulevar, ktorý sa nazýva aj chodníkom slávy.

Západný Hollywood
V Západnom Hollywoode sa koná viac Oscarových večierkov než v iných mestách a vyše 70 percent filmovej produkcie natočenej v Západnom Hollywoode je na Sunset Strip. Väčšina filmových záberov v tejto oblasti zahrňuje Get Shorty, Casper, Heat a Leaving Las Vegas. Západný Hollywood je známy najmä vďaka vzrušujúcemu a rozmanitému spôsobu života a špecializovaným obchodom. Nachádzajú sa tu slávne kluby, najmä pozdĺž Sunset Strip, po ktorom sa prechádzajú boháči a slávni ľudia.

‘Tvorivé mesto’ obsahuje vyše 30 galérií. Le Montrose Suite Hotel a Wyndham Bel Age Hotel obsahujú originálnu umeleckú zbierku cenenú na milióny dolárov.

West Side
Obvod West Side sa vyznačuje bohémskym životným štýlom. V tejto časti L.A. žijú prevažne popové a filmové hviezdy. Do Westside sú začlenené najlukratívnejšie a najprestížnejšie adresy, akými sú Beverly Hills, Century City, Westwood, Brentwood a Bel Air. Pri individuálnych výletoch po tejto časti L.A. si môžete na rohoch ulíc pozrieť plány domov miestnych celebrít. Uskutočňujú sa i organizované zájazdy. Beverly Hills je najslávnejší obchodný obvod na svete. Nedávno sa tu usídlila Los Angelská pobočka Múzea Televízie a Radia, ktorá umožňuje návštevníkom prístup k 75. ročnej televíznej histórii. Medzi ďalšie atrakcie patrí múzeum Skirball Cultural Center ležiace blízko Getty Center, ktoré uchováva časť pôvodných umeleckých remeselných diel pochádzajúcich z ostrova Ellis ako i rekonštrukcie archeologických vykopávok.

Automobilový fanúšikovia sa zhromažďujú v Petersenovom Automobilovom Múzeu, kde oslavujú motorovú hostóriu pri najväčšej zbierke automobilov v krajine. V tejto oblasti prekvitajú taktiež divadelné predstavenia. Broadwayské muzikály, akým je napr. Sunset Boulevard, priťahujú davy do Šubertovho divadla, ktoré sa nachádza v Century City. V divadlo na Melrose Avenue sú premiéry komických revuálnych programov. Centrum UCLA pre výkonných umelcov poskytuje možnosti realizácie veľkým talentom. Divadlo Westwood navštevujú hlavne študenti z neďalekej Kalifornskej univerzity, ktorí sú takou testovacou vzorkou úspešnosti premiéry filmu alebo divadelného predstavenia. Pre blúzových fanúšikov je určený House of Blues na Sunset Boulevard, v ktorom denne vystupujú blúzoví umelci.

Medzi ďalšie atrakcie patrí Múzeum tolerancie, v ktorom si môžete pozrieť high-tech interaktívnu výstavu, ktorá hovorí o rasizme, predsudkoch ako i o Holokauste.

Santa Monica
Prvé z rozprávkových plážových miest, ktoré leží na juhu Kalifornie - Santa Monica - vábi návštevníkov svojím pobrežím, útesmi lemovanými palmami a malomestskou atmosférou. Iba 13km vzdialená Santa Monika od Los Angeleského medzinárodného letiska ponúka oddych pred ruchom veľkomesta. Z tohto mestečka desaťročia viedla diaľnica do Hollywoodu pre mnohé hviezdy, akými boli Mary Pickford a Douglas Fairbanks Sr, Greta Garbo, Cary Grant, Clark Gable, Bette Davis a Joan Crawford. Zo súčasných slávnych umelcov žijú v Santa Monike Meryl Streep, Michelle Pfeiffer a Ted Danson. Prekvitajúce umenie a miestna kuchyňa vytvárajú európske ovzdušie prímorskej komunity. Santa Monica je mestom chodcov, pretože mnohé miestne atraktivity – hotely, reštaurácie a obchody – ležia tesne vedľa seba, vrátane pláži. Medzi primárne pláže patrí Santa Monica State Beach a Will Rogers State Beach.

Múzeum umenia v Santa Monice je dizajnovým zázrakom, ktorý navrhol slávny architekt Frank O Gehry. V múzeu sú vystavené diela súčasného moderného umenia. V blízkom Malibu, v známom J Paul Getty Museum, sa nachádza presná kópia rímskeho vidieckeho domčeka a veľmi cenená umelecká zbierka, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Nakupovanie patrí medzi obľúbené trávenie voľného času. Mesto je rozdelené do štyroch nákupných oblastí, pričom každá vytvára osobitú atmosféru: Montana Avenue, Main Street, Santa Monica Place a Third Street Promenade zahrňujú špecializované obchody, reštaurácie a exkluzívne butiky. Vo večerných hodinách sa Third Street Promenade mení na centrum živej zábavy. Pouliční zabávači vystupujú na chodníkoch, v reštauráciách často odsunú stoly stranou, aby si vytvorili priestor pre tanečné predstavenie. V Sanata Monike žije početná britská enkláva. Mimo Veľkej Británie sa práve tu nachádzajú najlepšie puby a čajovne.

Medzi najslávnejšie pamiatky v Santa Monice patrí mólo, prístavná hrádza. Patrí medzi najstaršie móla na Západnom pobreží. Vybudované bolo v r. 1908, keď mesto začalo získavať na popularite a stalo sa vyhľadávaným prímorským rezortom. V súčasnosti je sídlom Tichomorského parku. V parku sa nachádza pobrežná loď s 15 metrovým pohonným lopatkovým kolesom, obrovská kompa a 11 ďalších plavidiel. Starý kolotoč ručne pozlátený a vymaľovaný obrazmi koni poskytuje návštevníkom jazdy každý deň. Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí zrenovovaný Boat House, puby, reštaurácie, obchody a čerstvý rybí trh.

Santa Monica Mountains National Recreation Area s rozlohou 61 000 hektárov hraničí so severnou časťou mesta. Táto rekreačná oblasť poskytuje návštevníkom vhodné podmienky na kempovanie, horolezectvo, backpacking, jazdu na koni, piknicking a pozorovanie života vtákov. Will Rogers State Historic Park, ktorý ma rozlohu 75 hektárov, má v súčasnosti podobu ranču, na ktorom sa nachádzajú stajne, pólo ihriská a víkendové kovbojské ranče.

Pláže
Plážová oblasť v Los Angeles je nádherným miestom, kde sa oplatí zastaviť. Môžete sa opaľovať na slniečku v tichej zátoke v Malibu, bicyklovať alebo korčuľovať po cestičke pre cyklistov smerujúcej do Santa Monica, pozerať predstavenia pouličných umelcov vo Venice Beach, námorníkov v Marina del Rey, zahrať si plážový volejbal v zálive Manhattan, surfovať alebo loviť ryby v Hermosa a Redondo. Na tomto 35km dlhom páse oceánskeho pobrežia môžete pozorovať životný štýl celebrít, pieskové pláže a malebné zákutia prírody. Medzi najobľúbenejšie miesta pre vychutnávanie si slnečnej scenérie patrí Will Rogers Beach State Park, prístavisko v Santa Monica a vo Venice, a Newport Beach. Medzi klasické Los Angeleské vzrušujúce atraktivity patrí návšteva Venice Beach, kde nádherní ľudia a uličný umelci vábia davy každý deň. Súčasťou Venice je Muscle Beach, na ktorej miestni siláci ohýnajú rôzne železné prúty.

Okrem svetských radovánok ponúka táto oblasť i ďalšie možnosti trávenia voľného času. V kaňone v Malibu sa nachádza statok Barbary Streisandovej, na ktorom je vybudovaný jej Center for Conservancy Studies. Návštevníci tu môžu obdivovať statok, lúky a ovocné záhrady. Milovníkom umenia doporučujeme navštíviť Bergamot Station, ktorá leží na rozlohe 22 000 m2. Na tomto priestore sa vyskytuje asi tucet galérie, pričom návštevníci môžu uskutočniť i jednorázové nákupy.

Valleys
Táto štvrť je známe i pod menom Dievčenské údolie. Valleys sa člení do troch obvodov s nádhernými nákupnými strediskami, pričom sa tu každoročne koná niekoľko osláv a festivalov. Mulholland Drive je situované na kopci nad údolím San Fernando, z ktorého je panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Ventura Boulevard láka najmä celebrity vďaka svojím špecializovaným obchodom a prvotriednym reštauráciám. Na severe v údolí Santa Clarita sa rozprestiera pohorie Six Flags Magic Mountain, obrovský park poskytujúci adrenalínove cesty. S týmto údolím susedí Six Flags Hurricane Harbor, v ktorom je vybudovaný vodný park s tobogánmi, rýchlostnými šmýkačkami a bazén s umelým vlnobitím. V obvode Burbank sídli štúdio NBC, v ktorom si návštevníci môžu pozrieť pásky slávnych TV shows.

Južne od San Fernando Valley leží San Gabriel Valley. V meste Pasadena sa koná svetoznáma oslava Nového roku - Tournament of Roses Parade (Turnaj ružovej parády). Medzi kultúrne atrakcie patrí múzeum Norton Simon Museum of Art, Huntingtonová knižnica, záhrady a Los Angeleské Arboretum. Neďaleko Santa Anita sa nachádza jedna z najkrajších pretekárskych dráh na svete, nad mestom sa rozprestiera Angeles National Forest, kde v pohorí Mount Wilson je situované malé observatórium a múzeum.

Strava & nápoje
Mnoho miest na svete sa môže pochváliť, že dokážu obstarať všetky ingrediencie, ktoré by uspokojili rôznorodé chúťky rôznorodých návštevníkov, avšak L.A. je o krok vpred pred týmito mestami. Hlavný prúd tvorí mexická a talianska kuchyňa, avšak v L.A. nájdete i nigerskú a uzbeckú. Obyvatelia i návštevníci mesta pozorujú na základe rozsiahleho výberu kuchýň a prisťahovalcov, že v L.A. sa zvýšil vplyv aziatov. Rôznorodosť je nielen v obsahu ale i v cenách. L.A. sa môže pýšiť najdrahšími reštauráciami na svete, akými sú Valentino v Santa Monica, Rex II Ristorante v obvode Downtown a Matsuhisa a Spago v West Hollywood. Skromnejšie, avšak nie na úkor poskytovaného výberu, sú reštaurácie napr. La Serenata de Garibaldi v Boyle Heights, v ktorých sa môže pár najesť do US$20. Rosalind’s Ethiopian Restaurant, La Parilla a Bombay Café si vydobyli najlepšiu reputáciu. V Santa Monica sa vyskytujú tiež top miesta, v ktorých môžete prvotriedne stolovať, asi 400 reštaurácií, kaviarní a pubov. Mesto sa pýši tým, že jedna reštaurácia pripadá na 217 rezidentov.

Divadlá & koncerty
Broadway-ské hity si môžete pozrieť v divadlách, ktoré sa nachádzajú v komplexe Music Center (US$ 34.5 million), 135 N. Grand Avenue. Dorothy Chandler Pavilion je sídlom Los Angeleskej Filharmónie, Civic Light Opera, a v ktorom sa každoročne vyhlasujú ceny Academy Awards. Vo svetoznámom Hollywood Bowl, 2301 N. Highland Avenue, sa konajú letné koncerty. VUniversal Amphitheater na prízemí vUniversal Studios sa uskutočňuje väčšina popových a rockových koncertov. Medzi ďalšie špičkové divadlá patrí Mark Taper Forum, Ahmanson Theater, Šubertové divadlo a divadlo Greek Theater, ktoré sa nachádza vo voľnom priestranstve v parku Griffith.

Nočný život
Nie je prekvapujúce, že nočnému životu sa v L.A. darí. Návštevníci si môžu pozrieť vystúpenia prvotriednych umelcov a majú šancu, že sa stretnú s nejakou hviezdou. Najvzrušujúcejšie a najrozmanitejšie noci môžete tráviť vo West Hollywoode, kde sa v kluboch hrá rock, džez, komédia, pop a R&B. Od r. 1920 je Sunset Strip centrom nočného života, sídlom slávnych klubov, akými sú Roxy, Whisky A Go-Go, Viper Room a Comedy Store. Nočným klubom pre lesbičky a gayov sa darí v Santa Monica Boulevard. Medzi dané kluby patria napr. Axis, Revolver, Rage a Mickys. Údolie San Fernando taktiež ožíva po zotmení, mnoho hotelov uskutočňuje predstavenia so známymi estrádnymi umelcami.

Nakupovanie
Skvostné obchody, butiky a obchodné centrá nájdete v mestskej časti Downtown v Los Angeles a v Beverly Hills. V Sunset Plaza, ktorá sa nachádza vo West Hollywoode, sa vyskytujú špecializované obchody, zatiaľ čo v Melrose sa prezentujú najhorúcejšie návrhárske trendy. Hodnotné dary, bižutériu a remeselné výrobky kúpite v Little Tokyo a Olvera Street. Vážnym záujemcom doporučujeme navštíviť Fashion District a Jewellery District downtown, kde sú kvalitné výrobky predávané za diskontné ceny.

Šport
Dostihy sa konajú v parku Santa Anita Park, Arcadia (v októbri a od decembra do apríla); závody čistokrvných koní (od polovice apríla do neskorého júla) a nočné preteky koní so záprahom (od augusta do začiatku decembra) sa uskutočňujú v Hollywood Parku, v Inglewoode. V danej oblasti sa vyskytujú i ihriská pre profesionálnych hráčov baseballu (august - december), profesionálnych hráčov basketbalu a hokejistov.

Sviatky a festivaly
Január 2002: Golden Globe Awards. Február: Oslava čínskeho Nového roku a Karneval; Black History Month. Marec: Filmový festival v Santa Barbara (koná sa každý rok), Annual Academy Awards (účasť iba na pozvanie). Apríl: San Fernando Valley Street Fiesta. 4.-6. máj: Cinco de Mayo Celebration (Mexický festival). Jún: Juneteenth Festival (pripomína s koniec otroctva). 4 Júl: Deň nezávislosti; 30.Výročie festivalu umenia v Malibu (Annual Malibu Art Festival). September: Los Angeles County Fair; Annual Route 66 Rendezvous. Október: Redondo Lobster Festival. November: Hollywood Christmas Parade. Deceber: 47th Annual Whittier Christmas Parade.

Cestovanie
Okolité miesta poľahky navštívite autom. Do južnej Kalifornie sa prepravíte letecky na jedno z letísk: Los Angeles International Airport, John Wayne/Orange County Airport, Ontario Airport a Long Beach Airport. Viac informácii získate v časti Kalifornia alebo na webovej stránke Los Angeles World Airports (www.lawa.org).

Podnebie
Los Angeleské podnebie je slnečné a teplé s jemným oceánskym vánkom v lete. V tejto oblasti sú nízke vodné zrážky, dážď sa vyskytuje len zriedkavo.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 05.05.2003