Los Angeles - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Los Angeles (L. A.) je najväčšie mesto v štáte Kalifornia a druhé najväčšie v USA (po New Yorku), ktoré formujú pláže a štyri mestské obvody: Downtown, Hollywood, Valleys, Westside. Zvláštnu izolovanosť metropoly spôsobujú štyri susediace horské pásma.

Mesto založili v r. 1781 španielski misionári a pomenovali ho „El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula“ (The Town of Our Lady Queen of the Angels by the Porciuncula), čo bolo o niekoľko rokov skrátené na Los Angeles. Väčšina miestnych obyvateľov ho nazýva podľa iniciálok L.A. Mesto sa tiež nazývalo ‘Mesto anjelov’, ‘Nový Eden’, ‘Nový Jeruzalem’, ‘Nový Babylon’, a ‘Lotosová krajina’. V starých kronikách sa o ňom píše ako o ostrove v krajine.

Los Angeles bolo zapísané do štátneho registra ako mestská samospráva 4. apríla 1850, pričom Kalifornia bola začlenená ako 31. štát do USA. Počas niekoľkých dekád sa z pastierskeho mesta stalo priemyselné centrum. Nebola to náhoda, že filmový, automobilový a letecký priemysel zapustil korene práve v tejto oblasti.

Mesto je tiež významnou dopravnou križovatkou, finančné a komerčné centrum, nachádza sa tu množstvo múzeí a observatórium, je rodiskom bláznivých módnych výstrelkov, určujúcich módny štýl, ktorý odráža charakter miestnej klímy a ducha.

Kalifornská metropola je dôležitým centrom vedy, technológie, medzinárodného obchodu a vzdelania. Mesto je Mekkou zábavného priemyslu – filmovej, televíznej hudobnej tvorby.

V roku 2005 malo L.A. 3.8 miliónov obyvateľov, pričom aglomerácia kultúrneho a ekonomického centra Los Angeles–Long Beach–Santa Ana má takmer 13 miliónov obyvateľov.

Z mesta Santa Monica s nádhernými plážami a malomestskou atmosférou vedie do L.A. diaľnica, po ktorej sa prepravujú hviezdy šou biznisu do Hollywoodu.

Vďaka subtropickej klíme, letnému slneniu a odlišnému kultúrno-sociálnemu zázemiu jeho obyvateľov sa Los Angeles stalo mixom rôznorodých prostredí. Mesto ponúka závratné zoskupenie atrakcií, ktoré siahajú od svetoznámych zábavných podnikov po múzeá, od pouličných raperov po kultúru vyššej spoločnosti, od hollywoodskych hviezd po etnické enklávy a všetky možné medzinárodné kuchyne.

Najnovšie módne návrhy nájdete v obchodných centrách a butikoch, ktoré uspokoja každého návštevníka.

Ak nie ste fanúšikom drahých šiat, ale skôr turistiky a sportu. Ani tu vás L.A. nesklame – okolité pohoria ponúkajú nádherný výhľad na metropolu a pláže celoročne lákajú plavcov, korčuliarov a cyklistov.

Mestské časti
Downtown

Štvrť DOWNTOWN zahŕňa dynamické mestské jadro, ktoré sa nedávno podrobilo „faceliftu“. Výstavba nových budov a inštitúcií ekonomicky posilnila mesto, ktoré sa stalo hlavným obchodným a kultúrnym centrom na tichomorskom pobreží.

Čínska štvrť, Malé Tokyo, Olverova ulica, formovaná vplyvom latinoameričanov a Broadway sú príkladmi miestnych komunít. Vďaka tropickej klíme a individualizmu je oblasť bohatá na rôznorodú architektúru a kultúrne dedičstvo, v ktorej prekvitalo americké umenie a remeslo.

Na budovách sa objavujú architektonické štýly z čias španielskeho, mexického kolonializmu a z obdobia vplyvu misionárov. Z umeleckého štýlu Deco sa vyvinula Moderna.

Práve v tejto štvrti experimentoval architekt Frank Lloyd Wright s novými materiálmi, formami a teóriami. Los Angeles sa tiež nazývalo „Výkladným hlavným mestom sveta“. Mnoho návrhov vzniklo v dôsledku miernej klímy a hrdosti miestneho etnika.

Hollywood
Los Angeles je centrom filmového priemyslu a zábavy západného sveta. Produkuje sa tu väčšina filmov natočených v USA, nakrúcajú sa televízne šou a väčšina filmových hviezd (i budúcich hviezd) žije v L.A.

Známy nápis Hollywood, ktorý sídli v skalách nad mestom, neustále pripomína návštevníkom prítomnosť filmového priemyslu. Ulice a pláže, ktoré sa nachádzajú pri rôznych štúdiách, často vytvárajú miestne štvrte. V bohatých štvrtiach, akými sú Beverly Hills a Santa Monica, môžete príležitostne zahliadnuť na ulici alebo v obchodoch celebrity svetového formátu.

V Západnom Hollywoode sa konalo viac Oskarových večerov než v iných mestách a vyše 70 percent filmovej produkcie natočenej v Západnom Hollywoode sa nafilmovalo na pobrežnom pruhu – Sunset Strip. Väčšina filmových záberov v tejto oblasti zahrňuje Get Shorty, Casper, Heat a Leaving Las Vegas.

Západný Hollywood je známy najmä vďaka vzrušujúcemu a rozmanitému spôsobu života a špecializovaným obchodom. Nachádzajú sa tu slávne kluby, najmä pozdĺž Sunset Strip, po ktorom sa prechádzajú boháči a slávni ľudia.

West Side
Obvod West Side sa vyznačuje bohémskym životným štýlom. V tejto časti L.A. žijú prevažne popové a filmové hviezdy. Do Westside sú začlenené najlukratívnejšie a najprestížnejšie mestské časti, akými sú Beverly Hills, Century City, Westwood, Brentwood a Bel Air.

Pri individuálnych výletoch po tejto časti L.A. si môžete na rohoch ulíc pozrieť plány domov miestnych celebrít. Uskutočňujú sa i organizované zájazdy, najmä po najslávnejšom obchodnom obvode na svete – Beverly Hills.

Valleys
Táto štvrť je známa i pod menom Dievčenské údolie. Valleys sa člení do troch obvodov s nádhernými nákupnými strediskami, pričom sa tu každoročne koná niekoľko osláv a festivalov.

Mulholland Drive je situované na kopci nad údolím San Fernando, z ktorého je panoramatický výhľad na okolitú krajinu.

Ventura Boulevard láka najmä celebrity vďaka svojím špecializovaným obchodom a prvotriednym reštauráciám. Na severe v údolí Santa Clarita sa rozprestiera pohorie Six Flags Magic Mountain – obrovský park poskytujúci adrenalínové atrakcie. S týmto údolím susedí Six Flags Hurricane Harbor, v ktorom je vybudovaný vodný park s toboganmi, rýchlostnými šmýkačkami a bazén s umelým vlnobitím. V obvode Burbank sídli štúdio NBC, v ktorom si návštevníci môžu pozrieť pásky slávnych TV show. 

Južne od San Fernando Valley leží San Gabriel Valley. V meste Pasadena sa každoročne koná svetoznáma oslava Nového roku – Tournament of Roses Parade (Turnaj ružovej parády).

Medzi kultúrne atrakcie sa radí múzeum Norton Simon Museum of Art, Huntingtonová knižnica, záhrady a Los Angeleské Arboretum.

Neďaleko Santa Anita sa nachádza jedna z najkrajších pretekárskych dráh na svete, nad L.A. sa rozprestiera Angeles National Forest, kde je v pohorí Mount Wilson situované malé observatórium a múzeum.