Chicago - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Poet Carl Sandburg nazval ChicagoCity of Big Shoulders“ (mestom veľkých ramien). Mesto však silné ramená potrebuje, pretože je formované rôznorodou náboženskou enklávou, edukačnými inštitúciami svetovej úrovne, a zároveň je obchodným a komerčným centrom. Každá enkláva si budovala osobitú architektúru, nad ktorou sa týčia úžasne mrakodrapy tiahnuce sa od západného pobrežia Michiganského jazera.

Chicago je veľkomesto ležiace vo vnútrozemí Spojených štátov amerických, juhozápadne od Michiganského jazera. Po New Yorku a Los Angeles je tretím najväčším mestom USA a najväčším mestským zoskupením ležiacim vo vnútrozemí. Spolu s prímestskými časťami a metropolitnou oblasťou, zvanou taktiež Chicagoland, má takmer 10 miliónov obyvateľov.

Množstvo prezývok, ktoré mesto už dostalo, poukazuje na pestrosť charakteru metropoly. Jeho najslávnejšia prezývka pochádza z r. 1893, keď ho editor Charles Dana z New York Sun, pomenoval ‘The Windy City.’

Windy City sa vždy pýšilo ako centrum rozmanitých kultúr. Po celý rok sa v ňom neustále konajú rôzne festivaly, výstavy, prehliadky, divadelné a hudobné predstavenia (sídli tu svetoznámy symfonický orchester).

Slávne Art Institute uchováva zbierku francúzskych impresionistov, ako i diela amerického umelca Granta Woodsa. Diela René Magritte a Andyho Warhola sa nachádzajú v Museum of Contemporary Art. Ernest Hemingway sa narodil v západnom predmestí v blízkosti štvrte Oak Park.

Chicago sa zmenilo z malej dedinky s 350 obyvateľmi v r. 1830 na veľkomesto, ktoré usporiadalo v r. 1893 výstavu World’s Columbia Exposition, ktorá prilákala 26 miliónov návštevníkov. V súčasnosti je jedným z popredných svetových veľkomiest, ktoré je v hodnotení Globalization and World Cities Study Group & Network zaradené medzi 10 najvplyvnejších svetových veľkomiest, ohodnotené je známkou „Alpha“.

Vďaka strategickej polohe sa Chicago stalo križovatkou ciest, kanálov, železníc a leteckých liniek. Jeho dopravná sieť ho preslávila v pozitívnom zmysle slova, naopak to bolo v dvadsiatych rokoch, v časoch prohibície, ktorá žičila gangstrom ako Al Capone a policajnej korupcii (Eliot Ness).

V súčasnosti je Chicago finančné, dopravné a kultúrne centrum Amerického Stredozápadu. Mesto je tiež známe vďaka svojim mrakodrapom, miestnej kuchyni, politickým tradíciám a významným športovým klubom.

Jednu tretinu obyvateľstva tvoria belosi, druhú tretinu afroameričania, zvyšok dotvárajú hispánci, Číňania a iné menšie národnostné menšiny.

Slávni architekti, akými boli Louis Sullivan, Mies van der Rohe a Frank Lloyd Wright a jeho Prairie School of Architecture, sa pričinili o architektonický rozvoj mesta, v ktorom skombinovali priemyselnú a umeleckú tradíciu. Prvý mrakodrap s oceľovou konštrukciou Reliance Building (v súčasnosti Hotel Burnham) bol postavený v Chicagu.

Najnovším príspevkom k mestskej architektúre bol Millennium Park, v ktorom sa nachádzajú práce Franka Gehryho, Jaume Plensa a Anish Kapoor.

Tvrdo pracujúci Chicagčania milujú športy a pobrežie jazera im poskytuje skvelé prírodné ihrisko. Mesto dostalo názov podľa indiánskeho názvu rieky ‘Checaugou’, ktorá sa vlieva do Michiganského jazera.