New York - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Na rozdiel od väčšiny amerických miest nie je v New Yorku prevažujúcim druhom dopravy automobilová, ale verejná doprava. Veľká (na americké pomery) časť obyvateľov nemá vlastné auto.

Verejná doprava
Verejnú dopravu v New Yorku spravujú spoločnosti: Metropolitan Transit Authority (MTA), New York City Transit. Poskytované služby sú lacnejšie a efektívnejšie ako tie, ktoré prevádzkujú súkromné spoločnosti.

V mestskej hromadnej doprave prevažuje metro, ktoré doplňujú stovky liniek autobusov a vlakov.

Metro
Preprava metrom v New Yorku je rýchla, lacná a bezpečná, avšak jazde po 23:00 odporúčame sa vyhnúť. Rozsiahla sieť 24 liniek je značená číslami, pričom obsluhuje takmer 500 staníc situovaných v štvrtiach Manhattan, Bronx, Brooklyn a Queens.

Oblasť Staten Island obsluhuje menšia spoločnosť MTA Staten Island Railway, ktorá prevádzkuje dopravu 24hod/denne. I keď centrále stanice v Manhattane sú udržiavané v čistote a sú vybavené klimatizáciou, nástupištia nie sú vždy pohodlné a klimatizované. K nástupištiam metra získate prístup kartou MetroCard, ktorú si zakúpite na staniciach metra alebo v novinových stánkoch.

Metro je v prevádzke 24 hodín, súpravy jazdia každých 2 – 5 minút v čase dopravnej špičky, každých 10 – 15 minút mimo dopravnej špičky a každých 20 minút denne v čase 00:00-05:00.

Autobus
Autobusová sieť poskytuje služby 24 hod. denne, je značne rozsiahla a zastávky sa nachádzajú na rohoch ulíc približne každé 2 alebo 3 bloky. Jazdu v autobuse je možné zaplatiť kartou MetroCard. Ak si kúpite lístok priamo v autobuse, platí len na prepravu v ňom, a nemôžete ho použiť na jazdu metrom bez ďalšieho poplatku.

Pasy MetroCard sú tri:
Unlimited Ride Metro Cards je platná 7 alebo 30 dní, neobmedzená preprava.

Fun Pass – je platný jeden deň, do 03:00 nasledujúceho dňa.

Pay-Per-Ride Metro Cards poskytuje 20% diskont, ktorá umožňuje bezplatný transfer k autobusovým spojom alebo k metrám linka, ak sa použije do 2 hodín.

Taxík
Výlet v New Yorku nie je kompletný bez použitia mestských žltých taxíkov, ktoré sú riadené spoločnosťou Taxi and Limousine Commission, je možné ich zastaviť na okraji chodníkov alebo križovatkách.

Taxíky zabezpečujú prepravu v rámci piatich mestských administratívnych celkov v New Yorku (Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx, Staten Island) alebo Nassau County, Westchester County a Newark Airport.

Pasažieri by mali poskytnúť vodičovi taxíka údaj požadovanej adresy ulice a najbližšiu križovatku, pri ktorej si želajú vystúpiť (napr.: piata Avenue, medzi 22. a 23 ulicou). Vodič očakáva 10-15% prepitné, pri jazde v čase medzi 16:00 a 20:00 je príplatok.

Ak mal cestujúci nejaký problém s vodičom taxíka, mal by si poznamenať jeho licenčné číslo (na streche vozidla, dverách) a oznámiť to Taxi and Limousine Commission.

Súkromné vozidlá poskytujúce podobné služby ako taxíky je možné kontaktovať telefonicky. Prepravujú pasažierov za fixné sadzby z jedného miesta na druhé v rámci administratívneho mestského celku (boroughs), cena je porovnateľná s taxíkmi.

Jazdenie v meste
Jazdenie po Manhattane sa návštevníkom neodporúča, pretože šoférovanie je pomerne náročné, vodiči sú netrpezlivý, poplatky za parkovanie sú premrštené. Obchodné a zábavné štvrte sú permanentne zapchané a rýchla chôdza je často krát výhodnejšou voľbou.

Ak už je návštevník v metropole automobilom, mal by sa spýtať vo svojom hoteli na vhodné miestne parkovisko a použiť verejnú dopravu. Vodiči by sa mali vyhnúť parkovaniu na uliciach, pretože tu platia značne komplikované časové obmedzenia a hrozí i nebezpečenstvo krádeže vozidla.

Prenájom automobilu
Pri jazde po New Yorku sa vyžaduje platný vodičský preukaz, niektoré firmy prenajímajúce vozidlá požadujú platný medzinárodný vodičský preukaz, poistenie a vodiči musia mať aspoň 25 rokov. Pobočky sú lokalizované v 5 okrskoch.

Prenájom vozidiel poskytujú: Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Hertz a National.

Prenájom bicykla
Mnoho New Yorkčanov sa odváži jazdiť rušnými ulicami metropoly na bicykli, turistom jazdu neodporúčame. V meste sa nachádza 40 km cyklistických cestičiek, bicyklovanie po New Yorkských parkoch je bezpečné a je príjemnou relaxačnou voľbou.

Návštevník si môže prenajať bicykel u spoločnosti Central Park Bicycle Tours/Rentals, ktorá prenajíma bicykel na 1 deň a na dvojhodinovú jazdu po Centrálnom parku (iba v lete).

Pedal Pusher Bike Shop, 1306 Second Avenue (tel: (212) 288 5592) taktiež prenajíma bicykle.