New York - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

V meste je dobrý orientačný systém, pretože ulice sú často formované do tvaru pravouhlej mriežky.

Väčšina mestských atrakcií je situovaná v Manhattane. Zvyšné štyri tzv. boroughs (administratívne mestské celky) sú prvotne určené pre rezidentov – Bronx je situovaný v severnej časti, Queens vo východnej, Brooklyn v južnej a Staten Island v juhozápadnej.

Manhattan je centrom New Yorku, miestom s najvyššími mrakodrapmi, každý štvorcový centimeter je využitý, lebo ceny pozemkov sú astronomické. Dá sa veľmi dobre zvládnuť peši, i keď tu premáva vynikajúci dopravný systém metra. Ulice – Avenues smerujú z východu na západ (až na niekoľko výnimiek).

Mestské centrum formuje Piata Avenue a je referenčným bodom pre všetky adresy, ak sa číslo avenue zväčšuje, nachádza sa ďalej od piatej.

Mesto je nabité pamiatkami, každá štvrť ponúka rôzne atrakcie, Socha Slobody a Empire State Building sú známe po celom svete.

Manhattan má niekoľko mestských štvrtí – rezidentná, nákupná, finančná. Štvrť SoHo (názov dostala podľa toho, že sa nachádza južne od ulice Houston) je známa svojimi art galériami a nákupnými centrami.

Greenwich Village je literárna štvrť, žije tu veľká komunita gayov, sídlia kníhkupectvá a kaviarne. Mladá hipová East Village sa vyznačuje osobitou atmosférou, nočnými klubmi a obchodmi špecializovanými na predaj reprodukovanej hudby.

Historická štvrť Lower East Side je v súčasnosti zaplnená butikmi, obchodmi zameranými na predaj kvalitných vín, nočnými klubmi a reštauráciami.

Trochu ďalej od ruchu mesta je Long Island, na ktorom sú situované početné mestské pláže.

Turistické informačné centrum
NYC & Company – Convention and Visitors Bureau
Adresa: 810 Seventh Avenue, medzi 52. a 53. ulicou
Webová stránka: www.nycvisit.com alebo www.nyc.com
Otváracie hodiny: Po-Pia 08:30-18:00, So a Ne 08:30-17:00.

Informačný Kiosk
NYC Heritage Tourism Center
Adresa: južná časť City Hall Park
Otváracie hodiny: Po-Pia 09:00-18:00; So, Ne a cez prázdniny 10:00-18:00

Čínska štvrť
Informačné turistické centrum v Čínskej štvrti sa nachádza v priesečníku ulíc Canal, Walker, a Baxter.
Otváracie hodiny: Ne-Pia 10:00-18:00; So 10:00-19:00

Pasy
City Pass, poskytuje kombinované lístky (podľa požiadaviek) k mestským atrakciám – American Museum of Natural History, the Empire State Building Observatory, Intrepid Sea-Air-Space Museum, Guggenheim Museum, the Museum of Modern Art a Circle Line Sightseeing Cruises.

Pasy sú platné 9 dní, zakúpite ich pri pamätihodnostiach alebo on-line.