Nitra - Pamiatky

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Historické a kultúrne pamätihodnosti
Pozoruhodné historické jadro mesta je mestskou pamiatkovou rezerváciou od roku 1974. Najznámejší je areál hradu – národná kultúrna pamiatka.

Jadro hradného areálu tvorí katedrála a biskupská rezidencia. Najstaršia časť katedrály sa zachovala z 11. storočia. Gotický kostol, súčasť katedrály, postavili v rokoch 1333–1355. V prvej polovici 17. storočia katedrálu rozšírili o Dolný kostol. Vzájomne sú prepojené schodiskom.

Postupne smerom na juh od hradu si pozornosť zaslúžia mnohé významné stavebné pamiatky. Socha Immaculaty pred hradnou bránou pripomína morovú epidémiu v 18. storočí. Palácové stavby Malého a Veľkého seminára stoja v radovej zástavbe. Vo Veľkom seminári je knižnica biskupstva (národná kultúrna pamiatka). Neďaleko od Veľkého seminára sa nachádza Dom biskupa Klucha, ktorý obyvatelia nazývajú aj U corgoňa (podľa sochy atlanta na jeho nároží). Do Horného mesta sa vchádza cez podjazd budovy bývalého župného domu. Na mieste staršieho kostola postavili v 17. storočí rímskokatolícky kostol a kláštor františkánov.

V Nitre sú mimo územia Horného mesta ešte ďalšie významné pamiatky: piaristický kláštor a kostol, rímskokatolícky Kostol sv. Štefana, Kalvária a i.

V regióne sa oplatí vidieť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Galanta, Nitra
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra, Nové Zámky

Na okolí doporučujeme navštíviť

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Levice
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bratislava Mesto
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senec, Trnava
Mohyla je vyvrcholením pamätníkovej tvorby architekta Dušana Jurkoviča, predstavuje jeden zo skutočných vrcholov pamätníkovej monumentálnej tvorby medzivojnového obdobia v stredoeurópskom meradle.
Téma: Pamätník