Zvolen - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Zvolen leží vo Zvolenskej kotline, na sútoku Slatiny a Hrona. Oblasť bola nepretržite osídlená od mladšej doby kamennej. Prvá zmienka o Pustom hrade, ktorý vznikol na mieste staršieho hradiska pri sútoku Hrona a Slatiny, je z roku 1135. Hrad strážil dôležitú cestu a bol strediskom prvej správnej jednotky na území Slovenska – rozsiahlej Zvolenskej veľkožupy. Do 13. storočia bol Zvolen slobodnou občinou kráľovských služobníkov. Mestské privilégiá získava asi v r. 1235, obnovené boli po tatárskom vpáde r. 1244 Bélom IV., ktorý ho zaradil medzi kráľovské mestá. Mesto sa vyvíjalo na báze poľnohospodárstva a remesiel a pod vplyvom miestneho hradu.

V rokoch 1370-1382 dal uhorský kráľ Ľudovít I. vybudovať poľovnícke sídlo, zámok na spôsob talianskych metských kastelov. K zámku sa viaže pobyt J. Jiskru v roku 1440. Mesto v tom období malo mestskú školu, prvý záznam o nej pochádza z roku 1401. V 17. a 18. storočí bol Zvolen s trhovým právom významným strediskom obchodu, najmä s dobytkom.

Oživenie národného života v prvej polovici 19. storočia sa dotklo i Zvolena. Zvolenčania si v r. 1848 za svojho poslanca do Uhorského snemu zvolili Ľudovíta Štúra. V r. 1837 vznikla verejná knižnica a v r. 1887 tlačiareň J. Nádasiho.

Roku 1871 bol Zvolen napojený železnicou cez Lučenec na Pešť, 1872 na Vrútky a keď bola v r. 1873 vybudovaná železnica do Banskej Bystrice, stal sa železničnou križovatkou. Z priemyselnej výroby tu bola továreň na ohýbaný nábytok, výroba fajok, klobučníctvo, farbiareň. Od roku 1871 továreň Union vyrábala rôzne železiarske výrobky a druhy plechov.

Počas II. svetovej vojny tu v období SNP sídlili povstalecké a partizánske veliteľstvá a nemocnica. V železničných dielňach vyrobili tri pancierové vlaky. Mimoriadny význam malo neďaleké letisko Tri duby. Po vojne sa zo Zvolena stalo centrum drevárskeho a lesníckeho školstva, vybudoval sa drevokombinát Bučina, mliekárensky podnik, tehelne a pod.

V regióne sa oplatí vidieť

Medzi slovenské kúpele je začlenený aj kúpeľný liečebný ústav v Kováčovej. Poskytuje sa v ňom ambulantná kúpeľná liečba pacientom s niektorými chorobami pohybových ústrojov, stavmi po úrazoch a ortopedických operáciách a s niektorými organickými nervovými chorobami.
Téma: Kúpele
Východiská: Zvolen

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Východiská: Bojnice