• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  6.25 € (188.29 Sk)
 • Prenájom áut

Zámok Bojnice

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.

Pôvod zámku siaha až do čias Veľkomoravskej ríše. V r. 1530 a 1671 ho bezúspešne obliehali Turci. Od r. 1649 patril Pálffyovcom, ktorí r. 1909 dokončili prestavbu got.-renesančného hradu na súčasný reprezentačný zámok. Najmalebnejšie zachovalé feudálne sídlo podľa vzoru francúzskych romantických hradov. V súčasnosti vlastivedné múzeum, galéria a štátny archív.

Bojnický zámok je jedným z najatraktívnejších objektov z hľadiska turistického ruchu v oblasti Hornej Nitry.

Terajší rozsiahly zámocký komplex vznikol zrastaním viacerých stavebných etáp, ktoré sa dnes už ťažko dajú určiť. Jadro je stredoveké zo 14. storočia. Najväčšie zmeny v renesančnom duchu sa vykonali v 16. a 17. storočí za čias Thurzovcov, ktorí vlastnili hrad od roku 1527 do roku 1636. Pre objekt je však charakteristická romantická úprava z rokov 1899-1909, ktorej ideovým vodcom bol Ján Pálffy. Novogotická prestavba bola realizovaná podľa plánov arch. Jozefa Huberta, ktorý sa inšpiroval reštauračnými prácami francúzskeho architekta Viollet-le Duca. V rokoch 1939 - 1945 bol majiteľom zámku Ján Baťa.

Dnes je zámok prístupný verejnosti a jeho reprezentačné priestory sú ukážkou dobového romantického prejavu, doplnené hodnotnými maliarskymi dielami, sústredenými v obrazovej galérii. Súčasťou areálu Bojnického zámku je aj prírodno-krajinársky park, ktorý spolu s blízkou zoologickou záhradou a areálom Bojnických kúpeľov predstavuje jedno z najatraktívnejších miest na Slovensku. Zámok bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Kontakt
Kontakt, otváracie hodiny a aktuálne informácie o hrade nájdete na stránkach www.BOJNICECASTLE.sk.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.09.2008