Londýn - Zábava a nočný život

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Podniky zamerané na nočnú zábavu sa nachádzajú po celom hlavnom meste. Ich výšia koncentrácia je najmä v štvrti West End, kde oblasť Soho je najvyhľadávanejším miestom na drink. Sú tu taktiež situované najlepšie gay bary a kluby.

I v menších oblastiach, akou je Camden a Angel na severe, Brixton a Clapham na juhu, sa nachádzajú veľké puby a bary.

Legálny vek na konzumáciu alkoholu je 18 rokov. Väčšina klubov vyžaduje vstupný poplatok, otvárajú sa po 23:00 alebo 24:00. Oblečenie závisí od triedy podniku.

I keď stále prebieha debata o tom, že by nemala byť fixne stanovená doba prevádzky a väčšina zábavných podnikov požaduje 24 hodinovú licenciu, v skutočnosti sa väčšina barov zatvára o 23:00 (Po - So) a o 22:30 (Ne).

Kluby sa zvyčajne otvárajú o 22:00, zapĺňajú sa do 24:00, otvorené sú do 02:00/03:00 počas pracovných dní a do 05:00 cez víkendy, často i neskôr.

Ceny za drinky sú v Londýne značne premrštené, závisia od konkrétnych pubov a klubov. Najvyššie sú vo West End.

V puboch, reštauráciách platí úplný zákaz fajčenia. Od r. 2007 bude platiť tento zákaz i na všetkých uzavretých verejných priestranstvách a na pracoviskách.

Viac informácií o nočnom živote získate v týždenníku Time Out.

Bar
Ak si želáte navštíviť tradičný anglický pub, skúste zo 17-násteho storočia pochádzajúcu krčmičku GeorgeInn, 77 Borough High Street, SE1.

The Anchor, Bankside, SE1, je často navštevovaný bar. Je tichý, z terasy je výhľad na Temžu.

Nell Gwynne, 1-2 Bull Inn Court, WC2, sa radí medzi najmenšie a staromódne bary.

Lamb and Flag, 33 Rose Street, WC2, zaberá dve poschodia, ktoré sú prepojené vratkými schodmi. V lete je možné posedieť si vonku pred barom.

The Salisbury, 90 St Martins Lane, WC2, má viktoriánsky vyzdobený interiér.

Populárny je i Lamb, 94 Lamb’s Conduit Street, WC1.

Amber, 6 Poland Street, W1, je to štýlový, rušný bar, pre vstup sa nevyžaduje členská karta, je otvorený i po 23:00.

Akbar, 77 Dean Street, jeho interiér je vyzdobený exotickou dekoráciou.

Mladí ľudia vyhľadávajú West Bar na Sketch, 9 Conduit Street, W1.

Rockwell, nachádza sa na prízemí hotela Trafalgar, Trafalgar Square, WC2, radí sa medzi najviac „cool“ podniky v meste, v ktorom sa podávajú nákladné koktaily.

The Blue Bar je situovaný v hotely Berkeley, Wilton Place SW1, navštevujú ho i celebrity.

Point 101, 101 New Oxford Street, WC1, je situovaný v štvrti West End, hrávajú tu dídžeji.

Gayovia navštevujú najmä G.A.Y. Bar, 30 Old Compton Street, W1.

The Edge, 11 Soho Square, W1, je obľúbený u mužského pohlavia.

Ženy obľubujú The Candy Bar, 4 Carlisle Street, W1.

Ďalej na západ v oblasti Notting Hill je situovaný nový, jeden z najlepších barov v danej oblasti - Under the Westway, Westbourne Studios, 242 Acklam Road, W10.

Vertigo, Level 42, Tower 42, 25 Old Broad Street, EC2, sa nachádza v južnej časti metropoly 180m n.m. Pýši sa úžasným výhľadom na mesto. Otvorený je iba cez víkendy.

Medicine Bar, 89 Great Eastern Street, EC2, hrávajú v ňom dídžeji.

Grand Central, 91-93 Great Eastern Street, EC2, podávajú sa tu výborné pokrmy, radí sa medzi najkrajšie barové reštaurácie v Londýne.

Kasíno
V anglickej metropole sa nachádza vyše 20 kasín. Viac informácií o kasínach získate v British Casino Association, 38 Grosvenor Gardens, SW1. Podľa zákona môžu do kasína vstúpiť iba hostia s členskou kartou, ktorá je zvyčajne platná 24 hodín. Minimálny vek je 18 rokov.

Klub
Ministry of Sound, 103 Gaunt Street, SE1, je svetoznámy super klub, má vynikajúcu akustiku, hrá sa tu obľúbený house a garage. Jeho veľkými rivalmi sú Fabric, 77A Charterhouse Street, EC1, Pacha, Terminus Place, Victoria, SW1, a The End, ultra-štýlový klub na 18A West Central Street, WC1.

Klubová scéna v súčasnosti smeruje k menším klubom a k DJ-barom. Vyhľadávané menšie kluby sa nachádzajú na ulici Shoreditch/Old Street.

, 12-14 Kingsland Road, E2, hrá sa tu house, breakbeats, hip hop a drum‘n’bass.

93 Feet East, 150 Brick Lane, je zameraný na hudbu hip hop, deep house a latinské noci.

Medzi obľúbené tzv. DJ-bary sa radia Market Place, 1 Market Place, W1, a relaxačný Vibe Bar, 91-95 Brick Lane, E1.
, 21 Notting Hill Gate, W11, je vyhľadávaný pre rušný nočný život, pre ktorý je známy i pod názvom „latinské noci“, v súčasnosti sa o zábavu stará rocking punk.

V oblasti Brixton sa o nočnú zábavu stará The Fridge, Town Hall Parade, SW2, a Substation South, 9 Brighton Terrace, SW9, ktorý sa radí medzi najlepšie gay kluby.

Živá hudba
Medzinárodní hudobníci účinkujú v Earl’s Court Exhibition Centre, Warwick Road, Earl’s Court, SW5, a v WembleyArena, Lakeside Way, Wembley.

Vedľa sa nachádza Wembley Stadium, v minulosti tu vystupovali hviezdy hudobného neba, v súčasnosti je v prestavbe.

Ak si želáte vychutnať jedinečnú atmosféru, odporúčame The Astoria (LA1), 157 Charing Cross Road, alebo Brixton Academy, 211 Stockwell Road.

The Shepherd’s Bush Empire, Shepherds Bush Green, W12, a Forum, 9-17 Highgate Road, NW5, v týchto podnikoch účinkujú priemerní umelci.

V nasledujúcich puboch sa hrá pravidelne živá hudba: Hope and Anchor, 207 Upper Street, N1, slávny Dublin Castle, 94 Parkway, NW1 a Swan, 215 Clapham Road, SW9.

Pre priaznivcov džezu je určený Jazz Café, 5 Parkway, NW1, alebo Ronnie Scott’s Jazz Club, 47 Frith Street, W1, je legendárnym podnikom v štvrti Soho.

Lístky pre väčšinu koncertov je možné zakúpiť v Ticketmaster, prípadne kontaktujte priamo podnik.

Reštaurácie a puby
Aj tu sa vypláca rezervácia vo všedný deň a v sobotu sa bez nej nezaobídete. Sprepitné by sa malo pohybovať medzi desiatimi a pätnástimi percentami ceny, lebo na rozdiel od strednej Európy si tu personál nič iné nezarobí. V pube je zvykom obslúžiť sa sám, pričom sprepitné je iba výnimkou.

THE ANCHOR, 1 Bankside, SE1, kombinácia pubu a grilu. Jeho staré začadené priestory jednoznačne svedčia, že sem chodili nielen bandy pašerákov, ale aj sám majster Shakespeare osobne. V lete je to jedno z pekným miest na brehu Temže (metro: London Bridge).

BLOOM´S, 90 Whitechapel High Street E1, je najznámejšia kóšer reštaurácia na Britských ostrovoch. Ponúka široký výber jedál, pričom ich ceny sa držia pri zemi. (metro: Ald-gate East).

DICKENS´INN, St. Katherin Way, E1, kde sa sedí priamo na Towerskom moste buď v prízemnom pube - v prestavanom sklade - alebo sa dá stolovať v pravom anglickom štýle v dvoch reštauráciách oproti sebe. (metro: Tower Hill).

JADE GARDEN, 15 Wardour Street, W1, na rozdiel od kontinentálnych Číňanov, ktorí dávajú prednosť sečuánskej a pekinskej kuchyni, táto reštaurácia na bohatom jedálnom lístku ponúka kantonskú kuchyňu (metro: Leicester Sqare).

KHAN´S , 13-15 Westbourne Grove, W2, už roky známa indická reštaurácia, kde sa dobre cíti mladá spoločnosť v záhrade akoby z Tádž Mahálu (metro: Queensway).

PIZZA EXPRESS, 30 Coptic Street, WC1 (a ďalšie), je rad podnikov pre cestujúcich s deťmi a všetkých tých, ktorí chcú jesť rýchlo a dobre (metro: Tottenham Court Road).

PLANET HOLLYWOOD, 13 Coventry Street, W1, kde sa už udomácnil Schwarzeneger & Co so svojou vareškou. Typicky americký štýl, stále plno hostí a poloho v centre (metro: Hyde Park Corner).

PRINCESS LOUISE, 208 High Holborn, WC1, je vlastne architektonická pamiatka s výčapom, ozdoba viktoriánskych čias, kde sa čapuje nesmierne veľa druhov piva. Na poschodí sa nachádza vinný bar (metro: Holborn).

RAVI SHANKAR 133-135 Drummond Street, NW1, je jedna najväčšia indická reštaurácia spomedzi viacerých podobných na tej istej ulici (metro: Euston).

THE RED FORT, 77 Dean Street, W1, reštaurácia preslávená bangladéšskymi špecialitami s príslušne zaujímavým interiérom a rekordnými cenami (metro: Leicester Square).

SEA-SHELL, 49-51 Lisson Grove, NW1, jedinečný tajný tip, v súčasnosti znalcami pokladaný za Mekku FISH AND CHIPS (metro: Marylebone).

SMOKEY JOE´S DINER, 131 Wandsworth High Street, SW1, všetka tlač sa zhoduje, že tu podávajú najväčšie a najlepšie porcie jedál karibskej kuchyne, a to za mierne ceny. Bez výčapu - kto by si chcel vypiť alkohol, musí si ho priniesť (metro: Eat Putney).

YE OLDE CHESHIRE CHEESE, 145 Fleet Street, EC4, historický pub z roku 1666, kde sa na útulných drevených laviciach dávajú vychutnať tradičné anglické krčmové špeciality ako SHEPHERD´S PIE, nákym z mletého mäsa a zemiakovej kaše (metro: Chancery Lane).