Veľká Británia - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Letecky

Existuje množstvo leteckých spojení z Bratislavy, Košíc, Prahy ,Viedne či Budapešti do najväčších miest Anglicka, Walesu, Škótska a Severného Írska ako sú Londýn, Bristol, Manchester, Cardiff, Edinburgh, Dublin.
Medzi najpoužívanejšie letecké spoločnosti patria Sky Europe, Czech Airlines, British Airways, Easy Jet, RyanAir alebo BMIbaby.

Ak chcete ušetriť rezervujte si letenku online s časovým predstihom, alebo hľadajte na stránkach spoločností rôzne akcie, zľavy. Takéto zabezpečenie letenky Vám ušetrí nielen peniaze, ale i čas.
Autobusom
Autobusové spojenie Slovensko – Veľká Británia trvá cca 27 hodín. Je to dlhá, ale zaujímavá cesta zväčša cez Nemecko, Belgicko a Francúzsko. Lamanšský prieliv autobusy prekonávajú kompou alebo Eurotunelom (poplatky za tunel a kompu sú zahrnuté v cene lístka).

Najfrekventovanejšie autobusové spojenia poskytujú spoločnosti Eurolines a Student Agency.

Autom
Akú trasu zvolíte je na Vás. Podstatné je, aby ste sa dostali do francúzskeho Calais odkiaľ máte dve možnosti pokračovania do anglického Doveru:
- kompou
- Eurotunelom

A nezabudnite prejsť na ľavú stranu cesty! Tipy ako šoférovať v Anglicku nájdete v nasledujúcom príspevku.


Ako riadiť motorové vozidlo v Británii

Britskí šoféri sú zdvorilí a dodržiavajú pravidla, ale sotva vás prekvapí, že mestské cesty môžu byť veľmi rušné a jazdiť autom po Londýne sa nedoporučuje, jednak kvôli dopravným zápcham, jednak preto, že sa ťažko hľadá parkovanie: Nezákonne zaparkované autá mávajú často zamknuté kolesa, čo znamená zbytočnú nepríjemnosť a vysokú pokutu. Cesty majú väčšinou kvalitný povrch a cestná sieť je skutočne hustá.

Nenechajte sa odradiť tým, že sa tu jazdí po ľavej strane, riaďte sa dopravnými značkami. Tu je niekoľko rád, ktorými je dobré sa riadiť
1. Vždy sa dívajte vpravo, keď vychádzate. Predchádzajte z prava.
2. Na kruhových objazdoch dávajte prednosť doprave z prava. Má prednosť.
3. Hlavné cesty majú prednosť pred menšími. Biela čiara naprieč cesty znamená zastaviť a dať prednosť hlavnej ceste.
4. Dívajte sa po značkách a smerovkách a dbajte, aby ste im rozumeli – sú dôležité a musia sa brať na vedomie.
5. Zatáčať doľava na červené svetlo je v Británii zakázané.
6. Keď na “zebrový“ prechod (černobiele pásmo cez cestu ) vstúpi chodec, musíte zastaviť: prikazuje to zákon.
7. Dávajte zvlášť dobrý pozor po prerušení jazdy a na križovatkách, pretože tam sa najčastejšie robia chyby.

Kompletné cestné pravidlá nájdete v brožúrke Highway code, ktorú si môžete kúpiť v trafikách vo viacerých prístavoch. Väčšina britských dopravných značiek zodpovedá medzinárodným. Ochranné pásy sú povinné pre šoférov a predného spolujazdca, na zadnom sedadle v tých autách, ktoré sú vybavené zadnými ochrannými pásmi.
V Británii sa prísne trestá riadenie v podnapitom stave. Dôrazne sa doporučuje nepiť, keď šoférujete

A svoj vlastný vodičský preukaz smiete jazdiť v Británii, až 12 mesiacov od dátumu posledného vstupu. Ale nezabudnite si ho so sebou vziať! Môžete tiež jazdiť na medzinárodný vodičský preukaz.

Prenájom automobilu
Mnohé firmy ponúkajú štandardný nájom s neobmedzenou kilometrážou, veľké firmy
Ponúkajú i nájom na jednosmernú cestu s odovzdaním na inom miest. K prenajatiu auta však potrebujete buď kreditnú kartu alebo čiastku v hotovosti (cenové podmienky sú rôzne, ale v priemere 25 libier na deň plus 100). Autá sa dajú najímať i na viacerých letiskách, ale tam býva niekedy prirážka 10%. Pretože existuje mnoho prenajímateľov áut, stojí za to si obtelefonovať niekoľko, aby ste dostali tie najvýhodnejšie podmienky. Ak chcete auto s automatickým prevodom, alebo detské sedadlá alebo strešné rámy na batožinu, musíte to konkrétne uviesť, keď rezervujete.
Podmienky nájmu sú rôzne: mnohé firmy neprenajmú automobil osobám mladším ako 21 rokov, niekedy 25 rokov, alebo starším ako 70 (to si zistite vopred), a obvykle žiadajú platný vodičský preukaz najmenej 12 mesiacov starý. Väčšinou žiadajú platbu vopred, a ta zahrňuje i poistenia na spolujazdca a tretiu stranu, požiar a krádež). Nezabudnite si vziať so sebou platný vodičský preukaz – bez neho vám nikto auto neprenajme!

Taxíky
Stanovisko taxíkov býva pri staniciach a iných vhodných verejných miestach. V Londýne, Edinburgu a iných veľkomestách si ich môžete zavolať na ulici, keď prechádzajú okolo, ak majú rozsvietené predné horné svetlo „taxi“ alebo „for hire“. Cestovné z londýnskeho letiska Heathrow na Piccadilly Circus je približne 40 libier. Krátka cesta v centre mesta vás bude stáť 5 libier.

Cestovanie vlakom
British Rail ponúka rýchlu, pohodlnú a ľahkú jazdu vysokej úrovne. Na sieti InterCity jazdia vlaky pravidelne (na mnohých linkách každú hodinu i častejšie). Klimatizované vlaky InterCity majú 125 spôsobov medzi Londýnom, južným a západným Walesom, západným Anglickom, stredným Anglickom, severozápadným Anglickom a Škótskom (viď vyššie rozpis zobrazujúci, ktoré stanice patria ku ktorým oblastiam). Nových 225 spojov InterCity spojuje Londýn s grófstvom Yorkshire, severovýchodným Anglickom a východným pobrežím Škótska, rekordnou rýchlosťou. Dnes sa dá cestovať z londýnskeho nástupišťa King´s Cross do Edinburgu za 4 hodiny 20 minút.

Vo viacerých diaľkových vlakoch sa dajú rezervovať miesta vopred (akonáhle pricestujete do Británie), ale je to nutné len v dobe dovoleniek a sviatkov, alebo cez víkendy a v piatok. Viaceré diaľkové vlaky majú vagóny prvej triedy i štandardnej triedy (economy). Cestovný lístok prvej triedy stojí asi o 50% viac ako štandardný. Mnohé majú i občerstvenie servírované na voziacich a reštauračných alebo bufetových vagónoch, kde sa podávajú teplé jedlá, ľahké presnidavky a nápoje. Viaceré nástupištia majú bufet alebo kaviarňu.

Nočné lehátkové vozy vám pomôžu získať extra deň a ušetriť na nocľahu. Príplatok za lehátko je 27 libier na jednu cestu v štandardnej triede, 33 libier za jednolôžkovú kabínu v prvej triede. Rezervovať je dobré vopred.

Ak chcete cestovať po niekoľkých trasách, môžete si kúpiť jednosmerné alebo spiatočné cestovné lístky v Británii na ktoromkoľvek nástupišti alebo v cestovných kanceláriách, ktoré majú poverenie zastupovať železnice. Na mnohých trasách sa dajú kúpiť zľavnené cestovné lístky s podstatnou zľavou. Podmienky sú rôzne: niektoré sa musia kúpiť dva týždne vopred, u iných môžete cestovať až po 9.30 hodine, alebo na ne nemôžete jazdiť v piatok.
Expresné vlaky „Eurostar“ jazdia z Londýna do Paríža a do Bruselu z nástupišťa Waterloo za 3 hodiny.

Cestovanie diaľkovým autobusom
Odpočinková pohodlná jazda s výhľadom na okolitú britskú krajinu veľkými oknami. Máte k dispozícii obrovský výber ciest, od jednodenného výletu do okolia Londýna po podrobné prázdninové cestovanie po Anglicku, Škótsku, Walesu, alebo Severnom Írsku.

Pravidelné linky diaľkových autobusov
Pokiaľ chcete cestovať vlastným tempom, tak sú pre vás najlepšie diaľkové autobusy. Pravidelné linky jazdia do všetkých významnejších miest a je to najlacnejší spôsob verejnej dopravy. Najväčším prevádzkovateľom je National Expres, ktorý sídli na Victoria Coach Station, Buckingham Palace Road, London SW1, Tel.0990-808080. Linky do Škótska si zistite u Scottish Citylink na adrese Bus Station, St. Andrews Square, Edinburgh, Tel. 0990 505050.

Môžete si kupovať cestovný lístok na každú cestu zvlášť, ale ak plánujete hodne cestovať, stojí za to kúpiť si lístok Explorer, ktorý vám umožní neobmedzené cestovanie na sieti National Express po určitú dobu. Na ňu sa predáva veľa rôznych zľavneniek, ktoré začínajú od 49 libier (cena 1998), ako English Explorer, ktorá umožňuje neobmedzené cestovanie po Anglicku, Škótsku a Walesu po dobu 3,7 alebo 14 dní, Scottish explorer, ktorá umožňuje neobmedzené cestovanie len po Škótsku vrátane trajektov na škótske ostrovy. Lístky na Overnight Explorer sa dajú kúpiť na cesty z Londýna do Edinburgu za 29.99 libier na cestu, ktorá začína v Londýne o 22.30 a prichádza do Edinburgu na raňajky. Tieto zľavy sa dajú kúpiť u agentov National Express v Prahe, alebo na predloženie cestovného pasu na Victoria Coach Station Travel Centre, Buckingham Palace Road, London SW1,alebo na londýnskych letiskách Heathrow a Gatwick, a na autobusových nástupištiach v Edinburgu, Glasgowe a Birminghamu.

Po Británii lietadlom
Británia má hustú sieť vnútroštátnych leteckých liniek spojujúcich väčšie miesta a ostrovy. Hlavné aerolínie sú British Airways a British Midland a ak chcete medzi britskými mestami cestovať letecky, vyžiadajte si od týchto aerolínii podrobnosti zľavnených leteniek. Ak si chcete kúpiť „UK Airpass“, ktorý sa dá použiť na vnútroštátnych letoch British Airways vrátane Lamancheských ostrovov, zistite si vo svojej cestovnej kancelárii, či je to možné. Zľava sa dá získať v niektorých kanceláriách British Airways a u ich agentov, ale len spoločne s pravidelným medzinárodným letom do Británie a najmenej sedem dní pred príletom. Na zľavu sa vzťahujú určité podmienky.

Doprava z letísk do Londýna
Z Heathrow
Londýnske letisko Heathrow je dobre prepojené s Londýnom. Tri linky Airbus rozvážajú cestujúcich na hlavné nástupište (Victoria, Paddington a King´s Cross) a do mnohých hotelov v centrálnom Londýne. Podrobné informácie o týchto linkách nájdete na všetkých termináloch. Airbus stojí (podľa cien roku 1997) 6 libier na dospelú osobu jedným smerom, 4 libry detský cestovný lístok od 5 do 14 rokov jedným smerom, detský spiatočný lístok stojí 6 libier. Cesta trvá 70 minút. Airbus jazdí od 05.00 do 22.00, v rôznej dobe na rôznych linkách. Linka metra (Underground) Piccadily začína na Heathrow a napája sa na celú sieť metra. Cestovné lístky stoja (ceny 1997) 3.20 libier pre dospelých a 1.60 libier pre deti jedným smerom. Jazda trvá asi 45 minút, ale nedoporučuje sa, keď máte ťažkú batožinu, s ktorou sa budete na stanici musieť vláčiť po schodoch hore. Linka jazdí od 5.13 do 23.54 (v pondelok až sobotu), v nedeľu 6.03-23.03. V lete 1998 otvára nová železničná linka z Heathrow na nástupište Paddington, na ktorom bude jazda trvať 16 minút. Taxi stojí do centrálneho Londýna 35-40 libier. Existujú také mikrobusové taxíky, ktoré poskytujú firmy Golden Tours (10 libier jazda jedným smerom) a Hotelink (podrobnosti si zistite na termináloch.)

Z letiska Gatwick
Londýnske letisko Gatwick spája s Londýnom vlak Gatwick Express, ktorý vás odvezie na nástupište Victoria asi za pol hodiny. Jazdí každú štvrť hodinu od 05.00 do polnoci a potom každú hodinu od 00.30do 04.30 a stojí (ceny roku 1997) 8.90 libier jedným smerom, 17.80 libier spiatočný. Polovičná zľava pre deti od 4 do 15 rokov. Jazdia tu tiež autobusy Flightline 777, ktoré trvajú asi hodinu a stoja (v roku1997) 7.50 libier jedným smerom, 11.00 spiatočný, deti od 4 do15 polovičný. Jazdí od 05.05 do 20.20. taxíkom vás vzhľadom k veľkej vzdialenosti bude cesta do Londýna
stáť najmenej 45 libier. Môžete ísť i tým už zmieneným mikrobusom.

Z letiska Stansted
Zo Stansteadu do Londýna jazdia vlaky Stansted Express na nástupište Liverpool Street každej pol hodiny od 06.00 do polnoci. Cesta trvá 45 minút a stojí (v ruku 1997) 10 libier pre dospelých jedným smerom, 20 libier pre dospelých spiatočný, deti od 5 do 15 polovičný. Vlaky zastavujú na stanici Tottenham Hale (metro Victoria Line), kde sa napája na londýnske metro. National Express Coaches jazdí na nástupište Victoria za 1 hodinu 45 minút a stojí (v roku 1997)7 libier pre dospelých jedným smerom, 13 libier spiatočný, deti od 5 do15 polovičný. Taxíkom je to rýchlejšie, ale stojí to 45-55 libier.

Dĺžka cesty
Z Londýna do: Letecky Vlakom Autobusom
Aberdeen 1h 25m. 6h35min 10h35min*
Birmingham - 1h40min 2h20min*
Cardiff - 1h50min 3h05min*
Edinburgh 1h15min 3h59min 8h15min*
Exeter - 1h59min 3h50min
Glasgow 1h15min 4h59min 7h25min*
Manchester 50min 2h30min 4h15min*
Newcastle- 1h05min 2h40min 5h20min*
Oxford - 0h48min 1h30min
Strtatford-up. A2h12min 2h45min
York - 1h42min 4h15min*
*Rýchliky (s toaletou, hosteskami, občerstvením)
Cesta diaľkovým autobusom trvá približne rovnako dlho ako cesta autom, ak idete väčšiu časť cesty po diaľnicach.

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

London Transport web site - Všetko o hromadnej doprave v Londýne - ...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...