• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Severné Írsko

Vrchy a planiny, lesy a sútesky, jazerá (tzv. „loughs“) a dlhé kilometre pôsobivého pobrežia... Severné Írsko je malá krajina, ktorá môžete obísť za týždeň a pritom ochutnať to najzaujímavejšie zo všetkých kútov. Časté dažde možno každého nepotešia, vďaka nim má však vidiek neuveriteľne sviežu zelenú farbu, ktorá spolu s modrou oblohou, horami (a čistým vzduchom) vytvára neopakovateľný írsky kolorit.
Hlavným mestom Ulsteru (Severného Írska) je BELFAST, mesto plné histórie, umenia - a množstva piva v baroch a krčmách so skvelou atmosférou. Najlepší výhľad na mesto je z kopca Cave Hill, na zoznámenie sa s Belfastom môžete využiť aj ponuku okružných turistických jázd. Belfastské letisko leží na brehu Lough Neagh, najväčšieho jazera na britských ostrovoch, na ktoré si môžete vyraziť na člne i na rybačku. Na severe Belfastu ležia rozľahlé anglo-normandské ruiny zámku Carrickfergus, ktorý stráži prístup do prístavu.
Na juhovýchod od Belfastu sa nachádza hrabstvo DOWN, kde nájdete okrem iného múzeum ulsterskej ľudovej kultúry a dopravy, ktoré sa stavalo takmer 40 rokov. Najmä na jar vás očaria záhrady Mount Stewart a Rowallane. Loch Strangford je zasa tým správnym miestom na ochutnanie známej írskej delikatesy – úhora. Na úpätí pohoria Mourne nájdete benediktínsky kláštor z 12. storočia Downpatrick Cathedral.
Mesto ARMAGH leží v rovnomennom hrabstve a dominujú mu dve katedrály Svätého Patrika – jedna anglikánska a druhá rímskokatolícka.
V hrabstve TYRONE nájdete v meste Cullion park ulsterského národného dedičstva (Ulster Heritage Park) s vykopávkami z doby kamennej. V Ulstersko-Americkom národnom parku v blízkosti mesta Omagh je zasa expozícia venovaná migrácii zo Severného Írska do Ameriky v 19. storočí. Ideálnym miestom na turistiku sú Sperrinské vrchy, v Sperrin Heritage Center v meste Gortin si môžete vyskúšať aj ryžovanie zlata.
Hrabstvo FERMANAGH je krajinou jazier: mesto Enniskillen tu leží na ostrove priamo medzi dvoma veľkými jazerami Lower Lough Erne a Upper Lough Erne. Enniskillenský zámok bol kedysi sídlom galských vodcov, ktorí kontrolovali oblasť jazier. Po jazere sa môžete vybrať na okružnú plavbu loďou, na ktorej navštívite niekoľko kláštorov na ostrovčekoch. Turisti sa často vydajú aj do známeho centra keramiky Belleek. Krémovo sfarbená keramika je veľmi obľúbeným suvenírom z tejto oblasti. V tej istej oblasti mnohých očaria vápencové jaskyne Marble Arch Caves.
Mesto Derry leží na rieke Foyle v hrabstve LONDONDERRY a môže sa pochváliť mestskými hradbami z 17. storočia, ktoré sú jediné kompletne zachované mestské hradby v Írsku. Majú necelé dva kilometre a prechádzku po nich môžete spojiť s návštevou múzea v Tower.
Uchvacujúce pobrežie je typickým rysom hrabstva ANTRIM – za dobrého počasia môžete z pobrežia dokonca vidieť až brehy Škótska. Nachádza sa tu aj výnimočný prírodný úkaz zapísaný v knihe svetového prírodného dedičstva: Giants Caseway, 40-tisíc čadičových stĺpov vyformovaných pred 55 miliónmi rokov.
Adrenalínovým zážitkom je prechod po lanovom moste Carrick-a-rede-rope. Upokojenie po tejto atrakcii určite nájdete v destilérii whiskey (zapamätajte si, že v Škótsku majú whisky a v Írsku whiskey) v Bushmills. Dramaticky pôsobia ruiny hradu Dunluce, ktorý stojí na skale nad Írskym morom.

O Severnom Írsku sa viac dozviete na stránke www.discovernorthernireland.com.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.04.2002