• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Škótsko

Škótsko sa v posledných rokoch stalo jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií na svete. Napriek obrovskému prílivu turistov zostáva krajina na mnohých miestach na pohľad takmer nedotknutá – a Škóti sú stále rovnako priateľskí a pohostinní.
Najväčším škótskym mestom je GLASGOW, ktorý očarí viktoriánskou architektúrou, Kráľovským divadlom a koncertnou sálou a pozoruhodnými galériami a múzeami. Glasgow je v Škótsku ideálnym mestom na nákupy a nočnú zábavu.
Hlavným mestom Škótska a sídlom škótskeho parlamentu je EDINBURGH. Žiaden turista tu neobíde Edinburghský zámok, kde sú uložené aj škótske korunovačné klenoty. Zo zámku klesá cesta Royal Mile cez stredoveké mesto až k palácu Holyroodhouse, ktorý je oficiálnou škótskou residenciou britskej kráľovnej. Množstvo turistov do mesta prúdi najmä v lete, keď sa tu konajú preslávené festivaly.
Na JUHU ŠKÓTSKA stoja za pozornosť zámky, prastaré opátstva a historické domy (majetnejších poteší 44 golfových ihrísk). Necelú hodinu cesty od Glasgowa leží národný park Loch Lomond and Trossachs („loch“ je škótske meno pre jazero), kde nájdete niektoré z najslávnejších škótskych jazier i pozoruhodné staré mestečká. Práve tu začína prechádzať nížinná južná časť Škótska do pohorí, ktoré dominujú na severe a západe krajiny.
Ak sa vydáte z Edinburghu na sever, môžete objavovať krajinu mnohých zámkov a palácov, záhrad – a destilérií whisky.
ABERDEEN úplne na severovýchode Veľkej Británie je mesto najbližšie k ťažobným plošinám v Severnom mori a uvidíte tu viac prelietavajúcich vrtuľníkov, ako kdekoľvek inde na svete. Aberdeenu sa hovorí aj „Strieborné mesto“ kvôli striebornej žule, z ktorej je tu mnoho budov. Je to moderné mesto a dôležitý námorný prístav. Nostalgia starých čias sa stále vznáša nad malým kúskom starej rybárskej osady na pobreží priamo v centre mesta, ktorý sa zachoval uprostred gigantických ropných zásobníkov. Potomkovia rybárov tu stále žijú a ich romantické domčeky sú pred zrakom väčšiny turistov skryté.
Na západ od mesta leží pohorie Grampiány, ktoré ponúka viacero turistických trás, z nich zrejme najpopulárnejší je výlet po najznámejších destilériách whisky...
ŠKÓTSKA VYSOČINA (The Highlands of Scotland) predstavuje jeden z najdivokejších kútov Európy. Krása Glencoe alebo veterná platina na najvyššom vrchu Británie Ben Nevis vás určite uchvátia.
„Hlavným mestom“ vysočiny je Inverness, mesto na rieke Ness. Ak sa z neho vydáte na juhozápad po Kaledónskom kanáli, narazíte na Fort William a jazero Loch Ness. Turistickým centrom Loch Ness je zámok Urquhart – turistický sprievodca vás bude presviedčať, že práve odtiaľto je najlepší výhľad na Lochnesskú príšeru - vstup na hrad totiž nie je vôbec lacný– v skutočnosti máte však rovnakú šancu obludu spozorovať aj na ktoromkoľvek inom mieste pozdĺž rozľahlého jazera.

ŠKÓTSKE OSTROVY
Oblasť na západ od mesta Fort William (niekoľko kilometrov južne od Loch Ness) je pravdepodobne najfascinujúcejším miestom v Británii. Ak z hlavnej trasy Inverness z Glasgowa vo Fort William odbočíte na „cestu k ostrovom“, ocitnete sa v drsnej prírode s impozantnými holými kopcami a útesmi klesajúcimi prudko do mora. Strhujúce zážitky vás čakajú na ktoromkoľvek z ostrovov pri západnom pobreží: Staffa, Isle of Skye (s pevninou ho spája most), Mull, Iona, Arran... Turistov je tu oveľa menej, ako napríklad pri jazere Loch Ness, a tak si môžete relatívne v pokoji dopriať zážitky z impozantného výhľadu na Atlantický oceán, z ktorého sa v ľahkom opare dvíhajú ostrovy a ostrovčeky. Vysoko v horách nájdete malé jazierka s krištáľovo čistou vodou a povedľa turistických chodníkov sa pasú tradičné škótske ovce. Nájdete tu aj množstvo vzácnych vtákov, na niektorých miestach môžete pozorovať veľryby a potešia aj vynikajúce morské jedlá.
Na väčšinu ostrovov sa dostanete najjednoduchšie trajektom priamo z prístavov v západnom Škótsku. A zabudnite na Stonehenge – mystické kamenné stavby na ostrove Isle of Lewis (Hebridy) sú oveľa impozantnejšie.
Pravú divočinu ponúkajú aj súostrovia Orkneje a Shetlandy severne od Škótska, kde sú pozostatky prehistorického vikingského osídlenia – a konajú sa tu rovnako pozoruhodné vikingské festivaly.

Omnoho viac informácií o miestach, ktoré sa v Škótsku oplatí vidieť, nájdete na www.visitscotland.com.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.04.2002