Londýn - Výlety/okolie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Greenwich
Nielen turistov, ale aj Londýnčanov priťahuje toto „oceánske predmestie“. Narodil sa tu Heinrich VIII. Za jeho vlády dosiahli miestne lodenice - ako všetko, čo súviselo s námornou plavbou - po prvý raz väčší význam. Dodnes sa na tom nič nezmenilo.

Človek ani nemusí byť nadšencom námorníctva, aby ho zaujala prehliadka plachtovej lode CUTTY SARK. Rýchly a zároveň posledný z kliprov, ktoré v 19. storočí zásobovali Anglicko čajom z Číny, pochádza z roku 1869. Na susednej jachte GIPSY MOTH IV oboplával roku 1966 sir Francis Chichester ako prvý moreplavec sám celý svet.

Jemu podobní morskí vlci sa vzdelávali v ROYAL NAVAL COLLAGE, vzdialenom čo by kameňom dohodil. Komplex budov navrhol Chistopher Wren a nádherné priestory sú dnes prístupné aj pre verejnosť.

Celkom symetricky ku komplexu, len trochu vyššie do kopca, sa nachádza NATIONAL MARTIME MUSEUM S QUEEN´S HOUSE, ktorý vznikol roku 1616 podľa plánov Inigo Jonesa ako prvá renesančná stavba vo Veľkej Británii. V posledných rokoch sem prilákalo davy návštevníkov veľa nevídaných výstav, ako napríklad o vraku Titaniku.

OLD ROYAL OBSERVATORY V GREENWICH PARK, ktoré v 15. storočí Charles II. dal postaviť Andrému Le Nôtre, môže vždy rátať so zástupmi návštevníkov, lebo nultý poludník a chronometer,ktorý odmeriava svetový čas, chce vidieť každý. Nakoniec sa nájde aj nejaký ten suvenír na novom GREENWICH MARKET.(so-ne 9-15 h, príchod: predmestský vlak Greenwich, výletná loď z Charing Cross a Toweru).

Oxford
Pri tomto mene si človek hneď vybaví univerzitu a už menej mesto so 100 000 obyvateľmi, ktoré leží asi hodinu cesty vlakom severozápadne od Londýna. Pritom univerzita ako taká vôbec nejestvuje a je tu len takmer 40 vysokých škôl - colleges, čiže samostatne spravovaných študijných spoločností. Delia sa o viac ako 500 pamiatkovo chránených budov, a niet sa čo čudovať, veď najstaršia z nich, ako UNIVERSITY, BALLIOL ČI MERTON COLLEGE pochádzajú z 13. storočia.

Pokojne môžete prejsť budovy QUADRANGLE HALLS, usporiadané väčšinou do štvorca okolo vnútorného dvora, ale najkrajší výhľad je predsa len z CARFAX TOWER.

Kto by po suchopárnom štúdiu dostal smäd, môže ho uhasiť v najstaršej a najtradičnejšej miestnej krčme BEAR. Nemenej lákavý je výlet v prenajatom člne po Temži. Ani nemusí merať rovných 6740 metrov ako pri každoročných veslárskych pretekoch medzi univerzitami v Cambridge a Oxforde. (príchod: Intercity z Paddingtonu).

Windsdor
Vyhliadka, že v rámci jedného výletu spojíme pobyt na čerstvom vzduchu s dejinami umenia, je dôvodom na návštevu Windsoru, ktorý leží asi 35 kilometrov na západ od Londýna.

Počiatky WINDSOR CASTLE siahajú do čias Viliama Dobyvateľa (1027-1087), ale na rozdiel od pôvodného účelu, keď slúžil ako pevnosť, je dnes letnou rezidenciou Alžbety II. Aj napriek ničivému požiaru roku 1992 zostalo jeho drahocenné zariadenie takmer nedotknuté, o čom sa môžeme presvedčiť v štátnych komnatách (STATE APARTMENTS).

Z kráľovninej súkromnej zbierky sú tu okrem iného vystavené obrazy Durera, Holbeina, Rembrandta a Rubensa, ku ktorým sa v Kabinete porcelánu pripája široký výber ušľachtilého stolného riadu. Človek si môže uspokojiť svoju zvedavosť aj pri pohľade do kráľovskej banketovej sály a do obliekarne (tá má dnes už len historický význam a dnes sa nepoužíva).

V ST. GEORGE´S CHAPEL, postavenej ako kaplnka pre podväzkový rád v rokoch 1475 až 1525, sa znovu stretneme s mnohými menami slávnych osobností, lebo je druhým najväčším pohrebiskom britskej monarchie po Westminsterskom opátstve, kde sa pochovávali členovia kráľovskej rodiny. (príchod: predmestskými vlakmi z Waterloo do Windsor Riverside, z Paddingtonu do Windsor Central).

Na severnom brehu Temže, neďaleko zámku Windsor, roku 1440 Henrich VI. založil ELTON COLLEGE ako verejné vzdelávacie zariadenie pre nemajetných poddaných. Dnes sa tu deje pravý opak, študenti sú totiž potomkovia šľachticov a politikov najzvučnejších mien. Aj naďalej však sedemdesiat najlepších študentov dostáva štipendium, ako je zakotvené v zakladajúcej listine. Niektoré priestory, medzi nimi aj kaplnka, v ktorej sa nachádzajú maľby z 15. storočia, sú prístupné pre verejnosť. (predmestský vlak Lriverside Station).