• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Wales

História Walesu, jeho obyvateľov a jazyka siaha do pradávnych čias – podľa niektorých tu existovala civilizácia ešte predtým, ako boli napríklad v Egypte postavené pyramídy.
Welština je najstarším známym jazykom na svete a dodnes sa v krajine hojne používa. Wales je ideálnym miestom na turistiku či vychádzky na bicykloch do hôr a mnohých národných parkov. Nachádza sa tu viac než 400 zámkov. Wales má veľmi dobré dopravné spojenie s Londýnom (dve hodiny cesty) a s Manchesterom i Birminghamom.
Wales je krajinou hôr. Skoro celé územie pokrývajú Kambrické vrchy a plošiny, na severe pohorie Snowdonia, kde sa majestátne týči najvyšší vrch Snowdon (1000 m). Zvyšok územia tvoria lúky a pastviny plne využívané na chov oviec a kráv. Wales je aj krajinou hradov. Najviac sa ich nachádza v južnej časti. Takmer na jednej pätine Walesu sa rozprestierajú národné parky a chránené územia tzv. Forests. Najznámejšími sú Snowdonia a Brecon Beacons.

SEVERNÉMU WALESU dominuje pohorie Snowdonia s najvyšším vrchom Mount Snowdon. Zážitkom je aj jazda starou železnicou po jeho svahoch.
Mestečko Llangollen zasadené na brehoch rieky Dee je miestom, kde sa už 50 rokov každoročne v júli koná medzinárodný hudobný festival Eisteddfodd. Festival je oslavou waleského ducha, ľudí, ktorí milujú hudbu, tanec a zábavu.
 
Zvlnené kopce, odľahlé planiny, chladné horské jazerá a úzke horské cestičky, to je CENTRÁLNY WALES. Viac než 120-kilometrový Cardiganský záliv skrýva množstvo malých rybárskych dediniek a turistických centier aj univerzitné mesto Aberystwth s prístavom v gregoriánskom štýle a železnicou šplhajúcou sa na vrchol útesu. V tejto oblasti žije množstvo vtáctva a môžete tu pozorovať aj delfíny. V Devil''s Bridge nájdete fascinujúce vodopády, v blízkosti údolia Elan temné lesy a jazerá. Nezabudnite navštíviť stredoveký hrad Powis so terasovitými záhradami vo Welshpoole.

JUŽNÝ A ZÁPADNÝ WALES
Strediskom je hlavné mesto Walesu Cardiff s veľkolepým zámkom a viktoriánskou architektúrou – a samozrejme aj množstvom moderných obchodov, hotelov a reštaurácií, koncertných sál i zábavných centier. Nový Štadión milénia je miestom, kde si môžete pozrieť waleský národný šport ragby.
Druhým najväčším waleským mestom je Swansea, medzi atrakcie tu patrí botanická záhrada a amfiteáter.
Kontrastom oproti rušnému životu veľkomiest sú tiché údolia ako Wye Valley a Vale of Usk či stredoveké opátstva ako napríklad to v meste Tintern. Očarujúce hory nájdete v národnom parku Brecona Beaona. Nevšedným zážitkom môže byť návšteva uhoľnej bane v Big Pit.
Na pobreží nájdete nádherné pieskové pláže, medzi najznámejšie letoviská patria Porthcawl a Gowe Peninsula, kam turisti miera najmä kvôli malebným útesom.
Z Walesu si určite domov prinesiete vlnený sveter, tradičné keltské šperky alebo iné ručné výrobky. Pri návšteve rozhodne nezabudnite ochutnať miestne špeciality, napríklad waleský koláč alebo miestne domáce syry.
Viac informácií o Walese nájdete na stránke www.visitwales.com.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.05.2011