Veľká Británia - Ubytovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
V Británii je obrovský výber ubytovania, od hradov prestavených na hotely po historické hostince s nízkymi stropmi z drevených trámov. V niektorých sa môžete vyspať i v posteli s baldachýnom. Ak už prespíte kdekoľvek, budete spokojný s kvalitou, priateľským pohostením a prijateľnými cenami.

Ako sa rezervuje
Vo viacerých prípadoch si môžete nocľah rezervovať cez svoju cestovnú kanceláriu alebo priamo v hoteloch alebo u zástupcov skupín hotelov. Po príchode do Británie tiež môžete využiť siete viac ako 800 Tourist Information Centres (TIC), z ktorých mnohé vykonávajú rezerváciu nocľahov pod názvom Book-a-Bed-Ahead (BABA), a zároveň poskytujú rôzne iné miestne informácie. Prepážky s rezerváciami hotelov nájdete i na letiskách na hlavných nástupištiach, a tiež v British Travel Centre v Londýne.

Klasifikácie a stupne kvality
Takmer 42,000 hostinských zariadení má vystavený emblém s korunkami English Tourist Board pri vchode (Škótsko, Wales a Severné Írsko majú podobné stupňovanie kvality). Všetky ubytovne v tomto korunkovom hodnotení sú zaručene čisté, ale stupňovanie od jednej do päť koruniek dáva najavo, aké majú zariadenie. Napríklad jedna korunka znamená, že budete mať na izbe aspoň umývadlo, štyri korunky znamenajú, že každá izba má vlastný televízor, rádio a telefón, a viaceré majú vlastnú kúpeľňu. Ale až menovité stupňovanie kvality – Approved, Commended, Highly Commended, alebo Deluxe – naznačujú subjektívnejšie hodnotenie ako prostredie, jedlo, drobné zvláštnosti, ktorými sa hotel líši od iných. Podobné klasifikácie poskytujú aj iné ubytovacie zariadenia. „Lodges“ sa klasifikujú počtom polmesiacov, ubytovanie s vlastnými kuchyňami sa klasifikuje kľúčmi, vo Walesu draky a parafami. Karavanové parky parafami. Vyberajte si podľa týchto značiek.

Ubytovanie s obsluhou
Hotely
Mestské hotely ponúkajú všestranné pohodlie, aké čakáte, a niekde majú i rekreačné zariadenie ako telocvične a bazény. Ceny sa pohybujú za izbu pre dve osoby na noc s raňajkami približne
Londýn – lacné 35-65 libier, priemerné 70-150 libier, priemerné mimo Londýna 50-90 libier. Viaceré ceny zahrňujú raňajky, ale overte si to, pretože niektoré veľké mestské hotely účtujú za raňajky naviac.
Country House Hotels sú obvykle prestavané šľachtické sídla, väčšinou na krásnych pozemkoch, pomerne malé a preto veľmi luxusné. Niektoré majú i veľké rekreačné zariadenia. Ceny sú od 70 do 300 libier za izbu pre dve osoby na noc vrátane raňajok.

Bed and Breakfast
Bed and Breakfast (skratka B&B) ponúkajú hodnotný nocľah s raňajkami za prijateľné ceny a prívetivé pohostinstvo majiteľov. Nájdete ich vo viacerých mestách, letiskách i dedinách po celej Británii. Väčšinou B&B poskytujú sami majitelia, ktorí vám pripravia všestranné pohodlie britskej domácnosti. Nemusíte rezervovať vopred, hoci i to sa doporučuje v júli a auguste, zvlášť v populárnych oblastiach. Hľadajte nápis B&B, všimnite si , či majú ceduľku „Vacancies“ a zaklopte na dvere. Ceny sa pohybujú od 13 libier na osobu v malom vidieckom domčeku po 90 libier na osobu v luxusnom súkromnom šľachtickom sídle mimo Londýna). Publikácia s ďalšími informáciami: mapky B&B podľa regiónu. Inns sú hostince, ktoré ponúkajú ubytovanie. Inns tradične podávajú jedlo, pitie a ubytovanie pútnikom už od 13. storočia a mnohé dnešné inns sú historické budovy stovky rokov staré. Okrem vyspania a raňajok si tu môžete večer ochutnať neznáme miestne piva a zahrať si niektoré tradičné sálové hry ako gulečník. Ceny izby za noc s raňajkami pre dvoch sa pohybujú od 30 libier do 85 libier. Publikácie s ďalšími informáciami: brožúrka „Stay At An Inn“.

Guest Houses nájdete hlavne v prímorských mestách a podobných turistických centrách. Sú trochu drahšie, ale mávajú viac izieb a kúpeľní. Ceny začínajú od 20 libier za osobu na noc s raňajkami, mimo Londýna.

Farmhouse Bed and Breakfast je vidiecky B&B, kde poľnohospodárske statky ponúkajú nocľah s raňajkami alebo s možnosťou vlastného varenia a stretnete sa tu pravdepodobne s poľnohospodárskymi zvieratami. Nebývajú drahé a sú ideálne, keď máte vlastný dopravný prostriedok. Ceny za jednu osobu na noc s raňajkami a večerou sa pohybujú od 19 libier do 45 libier. Publikácia s ďalšími informáciami – letáčik „Farmhouse Holiday“.

Motor lodges
Ubytovanie pre motoristov, obvykle blízko diaľnice alebo hlavnej cesty. Ponúka izby za jednotné ceny, v ktorých sa môžu lacno vyspať až štyri osoby. Jedlo sa väčšinou nepodáva, ale často býva v blízkosti reštaurácia. Ceny začínajú od 35.50 libier za izbu, v ktorej môžu spať dve dospelé osoby a dve deti.

Nocľah na ubytovniach a internátoch
Britské univerzity a odborné školy ponúkajú lacné nocľahy vo viac ako 60 lokalitách po dobu študentských prázdnin. Niektoré majú ubytovanie po celý rok. Ceny začínajú od 15 libier na osobu bez raňajok Spí sa väčšinou v jednolôžkových izbách a neďaleko izieb býva i kuchynka. Podrobnejšie informácie podá British Universities Accommodation Consortium Ltd, Box 1565, University Park, Nottingham NG7 2RD, a Connect Venues, The Workstation, 15 Paternoster Row, Sheffield, S1 2BX. Publikácia s ďalšími informáciame (vrátane hostelov) – „UK The Guide“.

Hostels
Ďalšie výhodné ubytovanie pre cestujúcich s obmedzeným rozpočtom. Najväčšia organizácia je Youth Hostels Association (YHA), v Škótsku SYHA, v Severnom Írsku YHANI. Má hostely roztrúsené po všetkých možných zapadnutých kútoch Británie. Niektoré sú moderné a celkom luxusné s mnohými zariadeniami, iné obyčajné v izolovaných oblastiach. Medzi tie patria i „tábornícke stodoly“, čo sú v podstate len staré poľnohospodárske budovy, kde spíte vo vlastnom spacáku. Často ich nájdete v nádherných krajinách s prírodnými stezkami a uličkami pre cyklistov. Ak ste závislý na verejnej doprave, zistite si podrobnosti o „Slow Coach“, ktorý zastavuje u zariadeniach YHA v hlavných turistických mestách Británie. Bývajú to väčšinou veľké nocľahárne, zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy, ale niekedy mávajú i rodinné izby. Viaceré majú spoločné obývacie izby a spoločné kuchyne. Ceny začínajú od 12 libier na osobu za nocľah s raňajkami a musíte byť buď členmi medzinárodnej Youth Hostel Association, alebo sa zapísať namieste ako hosť. Publikácia s ďalšími informáciami YHA Guide pre mládežnícke hostely, existuje tiež letáčik so všeobecnými informáciami a s mapou ukazujúcou ich lokality.

Holiday homes a City apartments
Môžete si ľahko prenajať v meste byt alebo na vidieku domček na celý pobyt. Obvykle tam budete mať všetky kuchynské potreby a budete musieť zaplatiť zálohu, skôr ako sa nasťahujete. Keď rezervujete, overte si, čo všetko je v cene započítané (elektrina býva niekedy naviac a počítaná na elektromeru), a ako sa postupuje v prípade, že chcete rezerváciu zrušiť. Ceny bývajú rôzne podľa ročného obdobia, lokality a počtu osôb. V menej rušných obdobiach sa dajú dohodnúť zľavy. Ceny bývajú od 95 libier do 2000libier na týždeň pre 4 osoby, počas menej rušného obdobia sa dá prenajímať na kratšiu dobu. Publikácie s ďalšími informáciami: knižočky zvané „City Apartments“ a „Self Catering Holiday Homes“.

Camping akd Caravanning Parks and Holiday Centres sú ideálnym spôsobom cestovania po Britskom vidieku, obzvlášť s rodinou. Viaceré parky dovoľujú stany a má stále miesta pre karavanové vozy a obytné prívesy. Sú tu tiež k prenajatiu luxusné karavany a prázdninové chaty. Prázdninové centrá a mnohé parky ponúkajú široký výber zariadení a zábavy, ako detské ihrisko, športové zariadenia a večernú zábavu. Parky sú obvykle otvorené od Veľkej noci do októbra. Nájdete si miesto pre svoj stan, čo najskôr počas dňa, pretože parky sa rýchlo zaplňujú, zvlášť v období od júna do septembra. Väčšinou budete musieť byť niekoľko míľ za mestom. Londýn má niekoľko táborísk i pomerne v centre mesta. Nezabudnite si vyžiadať povolenie od majiteľa pozemku, skôr ako sa utáboríte na súkromnom pozemku. Ceny začínajú od 5 libier za dve osoby a stan na noc), 15libier za dve osoby s autom a karavanom, 100 na týždeň za karavánový obytný príves. Prázdninové centrá stoja od 320 libier na týždeň nocľah s raňajkami za štvorčlennú rodinu, od 150 libier na týždeň pre štyri s vlastným varením, od 170 libier na 4 dni polopenzia, a od 75 libier s vlastným varením pre štyri. Publikácia s ďalšími informáciami: knižočka zvaná „Britain: Camping & Caravanning Parks“

Pozn.: Ceny (vrátane dane) sú len orientačné. Keď budete rezervovať, zistite si, či sa neponúkajú nejaké zvláštne zľavy, mohli by ste si ušetriť niekedy až 50% v období od októbra do marca, zvlášť keď rezervujete na dve či viac nocí. V B&B budete väčšinou musieť platiť v hotovosti, nebývajú zariadené na kreditné karty.

Hotely

Kde
Príchod
Odchod