Londýn - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Metro, autobus, železnica
Metro sa v Londýne nazýva UNDERGROUND, ale pre tunelový tvar ho domáci volajú TUBE (rúra). Trasy metra pokrývajú väčšinu turistických lokalít. Cez deň premávajú spoje v hustých intervaloch a predstavujú asi najrýchlejšiu dopravu po meste.

Orientácia v londýnskom metre je veľmi jednoduchá a pochopiteľná aj pre cudzincov. Pre tých, ktorí sú prvý raz v metre pripomíname, že lístok sa nesmie zahodiť po vystúpení z vlakovej súpravy, pretože pri výstupe z metra sú turnikety, cez ktoré sa dá vyjsť len s platným cestovným lístkom.

Ak plánujete objavovať Londýn hromadnou dopravou, zrejme sa Vám oplatí kúpiť tzv. TRAVELCARD, ktorú dostanete na všetkých staniciach, v automatoch alebo v novinových stánkoch. Platí v metre aj autobuse (aj v typickom červenom doubledeckri) denne od 9.30 a cez víkend po celý deň.

Double-decker je typickou a neodlučiteľnou atrakciou Londýna, ktorá vás bude sprevádzať na každom kroku. Sieť autobusov je riešená uzlovým spôsobom.

To znamená, že linky majú konečnú v uzlových bodoch a tým sa zjednodušuje prestupovanie. Okrem autobusov funguje v Londýne metro, ktoré sa nazýva underground alebo jednoducho tube. Stanice metra sú označené viditeľne značkou pripomínajúcou zákaz vjazdu s modrým pruhom, v ktorom je uvedený názov stanice.

Pozor! Mnohé autobusové zastávky sú na znamenie (request stops), preto musíte na vodiča zamávať.

Najdôležitejšie spojenie severu s juhom sa nazýva THAMESLINK a aj tu platí TRAVELCARD.

Auto
Jazda vlastným autom je nielen psychicky náročná, ale aj veľmi pomalá, pričom nájsť miesto na parkovanie je takmer nemožné a platené parkoviská sú až hriešne drahé.

Taxík a loď
Londýnske ulice si je ťažko predstaviť bez typických čiernych taxíkov (Taxis). Lacnejšie služby však poskytujú tzv. Minicabs. Ich ceny sa určujú od oka a vopred.

Najkrajší spôsob, ako prejsť Londýn, je plavba loďou. Jedna z najobľúbenejších trás vedie od Toweru alebo od Charing Cross do Greenwichu. Pekný výlet sa ponúka aj v smere na Winsdor, medzi Westminster a Hamptons Court.