Londýn - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Rozmanitosť ponuky povyšuje Londýn na obchodný raj. V nijakom prípade sa nemôže stať, aby zákazník odišiel nespokojný. A to nielen v elegantnom obchodnom dome, ale aj na trhu, či v útulnom obchodíku, kde si podebatujete s majiteľom o výrobe fajky z morskej peny.

Treba si zapamätať otváracie hodiny, lebo okrem dlhého štvrtka veľké obchodné domy zatvárajú každý deň o 18.00 h. Sobota je dňom rodinných nákupov, a preto sú všetky obchody otvorené až do večera. Pre zákazníkov je nanajvýš príjemné, že podobne zamerané obchody sa sústreďujú v tej istej lokalite. Napríklad v okolí Charing Cross Road natrafíte na najkrajšie knihy, portobello Road zase ukrýva nekonečné množstvo starožitností, pričom na pešej zóne South Molton Street nájdete módu priamo od návrhárov.

Obchodné domy
Už ich názvy znejú distingvovane. Budova HARRODS, ako aj iných londýnskych obchodov pôsobia ako skutočné chrámy konzumu.

Vo FORTUM & MASON (181 Piccadilly, W1, metro: Piccadilly Circus) chodíte pomedzi figúrky anjelov a fontán a obsluhujú vás sivovlasí predavači, ktorí pripomínajú viac majordómov než predavačov.

LIBERTY´S (220-222 Regent Street, roh Great Marloborough Street, W1, metro: OX-ford Circus) demonštruje svoj SAVIOR VIVRE už zvonka fasádou v tudorovskom slohu.

SELFRIDGE´S (400 Oxford Street, W1, metro: Bond Street) zaberá veľkú časť ulice impozantným stĺporadím, obrovskými vnútornými priestormi spolu s budovou vlastného hotela.

Medzi Londýnčanmi sa teší priazni MARKS & SPENCER - prezývka MARKS AND SPARKS - (458 Oxford Street, W1, metro: Marble Arch),. Tento hlavný obchod celej siete obchodných domov je o čosi menej exkluzívny ako jeho susedia, ale úmerne k tomu má aj nižšie ceny.

Trhy
Hoci sú zaradené do každého turistického programu, pre finančne slabšie vrstvy Londýnčanov sú výhodnou možnosťou nákupu v porovnaní s drahými obchodmi v centre. Návštevníka tu vtiahne „pravý život“ so všetkým hlukom a osobitným čarom, ale aj s tienistými stránkami. Nápisy ako BEWARE OF PICKPOCKETS (Pozor na vreckových zlodejov) by ste mali brať vážne.

Aj tak sú tieto miesta, ako napríklad blší trh, BERMONDSEY s ponukou gýčov i umenia ideálne na odreagovanie (pia 6-14 h, metro: London Bridge).

BRICK LANE naproti tomu to vyzerá skôr ako smetisko, pričom niekedy je zaujímavejšie pozorovať ľudí než tovar (ne 9-14 h, metro: Aldgate East.)

V COVENT GARDEN je ponuka zameraná skôr na turistov - v pondelok starožitnosti, inak umelecké predmety. Pekne zreštaurovaná hala tržnice je vždy plná všakovakých hltačov ohňa, kúzelníkov a žonglérov predvádzajúcich svoje umenie a sama o sebe je pamätihodnosťou (každý deň, WC2, metro: Covent Garden.)

O PETTICOAT LANE už vari počul každý, a tak je tu malá šanca zdržať sa na pohárik. Ale preto sa sem nechodí. Dôležitejšie je zažiť príjemnú atmosféru so. 9-14 h, Middlesex Street, E1, metro: Aldgate).

Užitočné môže byť zastavenie v PORTOBELLO ROAD, kde sa dá kúpiť oblečenie z druhej ruky, čo je aktuálne najmä pre mladých (pia-so 9-17 h, W11, metro: Notting Hill Gate).

Móda
V trojhvezdí významných tvorcov módnych trendov zaujíma Londýn spolu s Parížom a New Yorkom svoje stále miesto. Na pultoch nájdete najšialenejšie „handry“ popri najznámejších modeloch a kto si prinesie aj príslušnú čiastku v drobných, môže sa zaobliecť rovnako elegantne ako excentricky - i konzervatívne.

Na prevažne mladý štýl sú zamerané obchodné siete, ktoré majú hlavné obchody v oblasti Knightsbridge a Oxford Street. Volajú sa FRENCH CONNECTION, MISS SELFRIDGE, NEXT alebo OASIS a v meste majú do stovky filiálok.

Kto má však radšej tvídové sako, ocení sortiment v BUBERRY´S (18 Haymarket, ako aj 165 Regent Street, SQ1, metro: Piccadilly Circus).

Človek by mal aspoň letmo prebehnúť výklady slávnych módnych návrhárov, ako napríklad u EMPORIA ARMANIHO (191 Brompton Road, SW3, metro: Knightsbridge), JEAN-PAULA GAULTIERA (171 Draycott Avenue, SW3 , metro: South Kensington) a VIVIENNE WESTWOODOVEJ (6 Davies Street, W1, metro: Bond Street).

Knihy
Nejeden obchod z tejto branže je už niekoľko storočí starou inštitúciou. Pri pohľade na kľukaté chodbičky a plné regáli kníh sa zalesknú oči knihomoľom, aj keby nevedeli ani slovo po anglicky.

Zrejme najväčšiu ponuku odbornej a vedeckej literatúry má DILLON´S. Okrem štvrť milióna zväzkov na sklade sa tam dá objednať aj veľa zahraničných titulov za najkratší čas (82 Grower Street, WC1, metro: Goodge Street).

FOYLES bolo voľakedy pokladané za najväčšie kníhkupectvo na svete, ale dnes je slávne viac-menej svojím neusporiadaným sortimentom (119 Charing Cross Road, WC2, metro: Tottenham Court Road). Tu na viacerých poschodiach sa odvážny jedinec môže vydať na výpravu do džungle potlačeného papiera. Zábavné je nielen samotné listovanie v knihách, ale aj pozorovanie maximálne unudených predavačov.