Veľká Británia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze a poplatky


Neexistuje žiadne obmedzenie na množstvo peňazí, ktoré si môžete priviesť alebo odviesť, a to v akejkoľvek forme.

Britské peniaze sa zakladajú na desatinnom systéme – jedna libra má sto pencí. Bankovky sa vydávajú v hodnotách 50 libier, 20 libier, 10 libier a 5 libier. Jednolibrové škótske bankovky sú stále v obehu Škótsku (inde sa už neprijímajú). Mince sa vydávajú v hodnotách 2 libry, 1 libra, 50 p, 20p, 10p, 5p, 2p, 1p.

Kreditné karty
Maloobchodné predajne majú právo účtovať vyššie ceny, ak sa platí kreditnou kartou, ale v takom prípade musí toto oznámenie odlišných cien viditeľne vystaviť.

Môžem získať daň z pridanej hodnoty naspäť?


Daň z pridanej hodnoty (VAT) sa priráta k cene väčšieho množstva tovaru v obchodoch a mnohým návštevníkom z krajín mimo EU stojí za to využiť Retail Export Scheme (takzvaný „tax-free shopping“),podľa ktorého sa dá žiadať späť DPH na tovar zakúpený k vývozu z EU. Všímajte si nápisov „tax-free shopping“ vo výkladoch a keď nakupujete, opýtajte sa predavača, ako sa vrátenie dane získava. Cestujúci oprávnený nakupovať tovar podľa tejto schémy, musí z Británie s týmto tovarom odísť do troch mesiacov od konca mesiaca, v ktorom tovar kúpili.

Berte na vedomie, že nie všetky obchody túto schému prevádzkujú, že mnohé majú stanovenú minimálnu čiastku, ktorú musíte minúť, aby sa na vás vrátenie dane vzťahovalo, a potom sa vám priráta administratívny poplatok za vrátenie dane – buď v podobe určitého percenta z ceny alebo ako paušálnu prirážku.

V súčasnosti existuje niekoľko firiem, ktoré prevádzkujú túto schému s navrátením DPH pre návštevníkov z krajín mimo EU. Vrátená daň sa prepláca šekom alebo kreditnou kartou a niektoré firmy ponúkajú i platbu v hotovosti v kioscích na letiskách London Heathrow, London Gatwick, London Stansted, Manchester a Glasgow pri odletu z Británie. Je možné vrátenú daň získať i v niektorých miestach mimo EU. Vaše miestna kancelária BTA vám poskytne podrobnosti Retail Export Scheme. Berte na vedomie, že VAT na služby, ako hotely a reštaurácie, sa nepreplácajú.

Colníci vás budú žiadať, aby ste tovar predložili ku kontrole u konečného odchodu z EU. Doporučuje sa preto kontaktovať leteckú alebo lodnú dopravnú spoločnosť kým nakúpite niečo, čo sa nedá vyvážať ako osobná batožina.

Otváracie doby


Banky a zmenárne

Banky sú otvorené zvyčajne v pondelok až piatok 09.30-16.30, ale mnohé dnes zostávajú otvorené o hodinu dlhšie. Niektoré hlavné banky sú otvorené i v sobotu ráno, všetky zatvárajú na nedeľu a verejné sviatky. Na hlavných letiskách sú banky otvorené 24 hodín. Niektoré banky v Škótsku zatvárajú na hodinu napoludnie. Bankomaty a cestovné šeky sú v Británii veľmi často používané. Ak vlastníte bankovú kartu, zistite si u svojej banky, či sa dá používať v Británii.

Ak potrebujete britské peniaze, keď majú banky zatvorené, môžete si ich zmeniť v zmenárňach väčších cestovných kancelárií ako Thomas Cook, väčších obchodných domoch, na recepciách väčších hotelov a v British Travel Centre v Londýne, na poštách v Londýne a v severnom Írsku, alebo v niektorých z mnohých nezávislých zmenárňach. Pozor: Letisko Belfast International nemá banku. Skontrolujte si najskôr menový kurz a províziu, ktorú zmenáreň účtuje –jednotlivé zmenárne účtujú rôzne, ale predpisy teraz nariaďujú, aby všetky zmenárne a iné zmenárenské zariadenia jasne vystavili všetky svoje menové kurzy a kompletné podrobnosti poplatkov a provízií rovnako viditeľne

Pošty

Všetky pošty sú otvorené v pondelok až piatok 09.00-17.30, hlavné pošty tiež v sobotu 09.-13.00.

Obchody


Sú obvykle otvorené v pondelok až sobotu 09.00-17.30, ale mnohé obchodné domy zatvárajú až v 18.00 a mávajú v stredu alebo vo štvrtok večerný predaj do 19.00 alebo 20.00. Veľké obchodné domy dnes tiež otvárajú v nedeľu na šesť hodín medzi 10.00 a 18.00, podľa vlastného rozhodnutia, ale na všetkých v rovnakú dobu. V malých mestách a dedinách obchody zatvárajú na jedno popoludnie v týždni a niektoré na jednu hodinu napoludnie.

Pubs /Pohostinstvá/

Majú zložité otváracie doby: V Anglicku, Škótsku a Walesu je počas týždňa otváracia doba 11.00 – 23.00 (v Severnom Írsku 11.30 –23.00). Mnohé pubs mimo rušnej oblasti zatvárajú i na popoludnie od15.00 do 17.00). V nedeľu v Anglicku a Walesu otvárajú od 12.00 do 22.30 ( v Severnom Írsku 12.30 –22.00, v Škótsku 12.30 –14.30 alebo dlhšie a 18.30 –23.00). I tam však v menej rušných oblastiach niekedy zatvárajú od 14.30 –19.00. Niektoré pubs v Severnom Írsku majú zvláštnu licenciu na neskoré hodiny až do 1.00, pretože buď majú zábavné predstavenia alebo podávajú jedlá. V Škótsku majú niektoré pubs zvláštnu licenciu pre zvláštne príležitosti. Napríklad po dobu Edinburského festivalu môžu mať pubs otvorený do 1.00 v noci.

Pubs a deti

Deti s doprovodom rodičov môžu ísť v puboch do záhrady, rodinných miestností, jedáleň a niektorých častí baru, ktoré sa pokladajú za „vhodné prostredie“, až do 21.00. Radšej si to overte s majiteľom alebo správcom.

V Anglicku a vo Walese sa nesmie predávať alkohol osobám mladším ako 18 let, s výnimkou niektorých mierne alkoholických nápojov k jedlu. V Škótsku si už šestnásťroční alebo sedemnásťroční môžu kúpiť pivo, víno, porter, cider alebo perry k jedlu, ale nesmú si ich dať pri bare. V Severnom Írsku sa nepredáva alkohol nikomu pod 18 rokov za žiadnych okolností ani v pubu ani v reštaurácii.

Sprepitné – orientačná informácia
Hotely: Viaceré hotely pripočítavajú obslužnú prirážku, obvykle 10 –12 %. Tam, kde sa obsluha nepripočítava, sa zvyčajne necháva 10-15% útraty za jedlo reštauračnému personálu, chyžným podľa vlastného uváženia.

Reštaurácia: Niektoré reštaurácie k účtu pripočítavajú obslužnú prirážku. Tam kde sa servis nepripočítava, sa obvykle necháva sprepitné 10-15% celkovej útraty. Niektoré reštaurácie pripočítavajú dobrovoľnú prirážku za obsluhu.
Nosiči batožiny: 50-75p za batožinu.
Taxíky: 10-15% jazdného.
Kaderníctvo: 2 libry
Divadlá, kiná, pubs, benzínové stanice: Žiadne sprepitné sa obvykle nedáva.

Mini-tours

Ak sa nechcete príliš viazať na presný rozvrh cesty, môžete si objednať „mini-tour“ na vlastný výlet. Tie môžu trvať dva až päť dní (jednu až štyri noci) a poskytujú ich mnohé veľké autokarové spoločnosti. Kratšie jednodenné výlety sa organizujú z Londýna na populárne miesta ako Stratford-upon-Avon, Cotswold Hills, Oxford a Windsor. Jednodenné cesty sa tiež organizujú z ďalších veľkomiest na historické a scénické atrakcie.

The Great British heritage pass

The Great British Heritage Pass je vaša zľava na mnoho slávnych historických budov, šľachtických sídiel a nádherných záhrad, ktoré ich obvykle obklopujú.
Platí 7 dní, 15 dní alebo na mesiac a umožňuje vám neobmedzený vstup do viac ako 500 atrakcií. Čím viac ich navštívite, tak to budete mať na Pass lacnejšie. Napíšte si na Marketing department, Btiyidh Tourist Authority, Thames Tower, Black´s Road, London W6 9EL, Anglicko. Tá vám pošle Pass na objednávku, ak priložíte príslušnú peňažnú poukážku. Jednomesačná stojí 56.00libier, 15-denná 42.00 libier a 7-denná 30.00 libier (ceny 1998ň
Dá sa tiež v British Travel Centre, 1 Regent Street v Londýne a v niektorých Tourist Information Centres v Británii. Viaceré budovy sú otvorené celý rok, ale otváracie doby bývajú kratšie od októbra do marca.

Stravovanie

Dobrá britská strava začína už ráno výdatnými raňajkami s vločkami, párkom, paradajkami, šunkou s vajciami, hriankou a džemom, s čajom alebo kávou (nemusíte jesť všetko, čo máte v ponuke, je toho dosť!). Raňajky tohto druhu sa podávajú vo viacerých hotelov a kaviarňach po celej Británii.

Na obed býva najpopulárnejší obed v pubu, kde obvykle dostanete dobré tradičné anglické jedlo ako „shepherd´s pie“(zapekaná miska mletého mäsa pokrytého zemiakovou kašou.), tradičný britský „roast“ (mäsová pečienka so zemiakmi a zeleninou), alebo i dobrodružnejšie jedlá ako thajské. Ceny začínajú od 3.50 libier za tradičný „Ploughman´s Lunch“ (syr, chlieb, šalát a jablko). Pubs obvykle podávajú obed od 12.00 do 14.30, ale choďte tam radšej skôr, aby ste dostali miesto. V mestách si môžete ušetriť pár libier, keď si nakúpite sendviče a ovocie v obchodoch ako Tesco Metro, BHS Cullens alebo v bufetoch a pekárňach a urobíte si piknik v najbližšom parku.

Uprostred popoludnia je najlepšie vziať si na chvíľu voľno a staviť sa v niektorej čajovne alebo v hotelu na čaj. Briti milujú svoju tradičnú kanvicu čaju, ktorej sa často podáva lahodný výber domácich koláčov a bosniakov.

Na večeru na vás čaká celý svet chutí a dobrých jedál. Najskôr si zvoľte, kde chcete ísť: v intímnej reštaurácii pri sviečkach, alebo v niektorej etnickej: Británia má obrovský výber, predovšetkým vo veľkomestách, a najčastejšie sú reštaurácie čínske a indické. Knižky sprievodcov reštauráciami dostanete od TIC alebo v kníhkupectvách a prídu vám veľmi vhod, zvlášť v Londýne, pretože vám dajú prehľad reštaurácii i s orientačnými cenami. Ceny sú veľmi rôzne, od 30 libier i viac na osobu za kvalitnú niekoľko chodovú večeru s vínom v dobrej reštaurácii, po ú8 na osobu v pizzérii alebo špagetérii, ktoré nájdete vo veľkom počte po celej Británii. V rýchloreštauráciách ako sú McDonalds sa najete za 3 libry i menej. Ak si varíte sami, najlepšie sa nakupuje v supermarketoch ako Tesco, Sainsbury, Morrison, Asda alebo Kwisave. V lete si môže nakúpiť zeleninu a ovocie lacnejšie priamo na farmách, kde si ich môžete sami nazbierať.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...