Londýn - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Londýn (po anglicky London) je fascinujúcou svetovou metropolou a kozmopolitným mestom. Leží na juhovýchode krajiny pri ústí rieky Temža. Produkuje 17% HDP Spojeného kráľovstva a londýnske City je jedno z najväčších svetových obchodných centier.

Britská metropola je spoločne s mestami New York, Tokio a Paríž označovaná ako jedno zo 4 najdôležitejších miest na svete. Londýn je domovom mnohých inštitúcií s medzinárodnou pôsobnosťou, ako aj nadnárodných spoločností a organizácií.

Nachádza sa v ňom množstvo historických pamiatok, svetoznámych galérií a divadiel. Taktiež sa môže pýšiť aj najvyššou koncentráciou „pohľadnicových“ motívov na svete: Big Ben, Westminsterský palác (Westminster Palace), zdvíhací most Tower Bridge, Katedrála svätého Pavla (St. Paul''s Cathedral), Trafalgarské námestie (Trafalgar Square), Piccadilly Circus (najrušnejšia jednoúrovňová križovatka na svete) ku ktorým nedávno pribudol aj Dóm milénia...

Pri vymenovávaní atrakcií v samotnom centre nesmieme zabudnúť ani na pevnosť Tower of London, nový most Millennium Bridge či galériu moderného umenia Tate Modern.

Napriek tomu, že Londýn je obrovský, všetky vymenované atrakcie ľahko obídete aj pešo. Pri hlbšom ponorení do Londýna vás však mesto dokáže pohltiť aj na dlhé týždne a mesiace a stále budete mať čo objavovať.

Moderný Londýn tvoria dve starobylé mestá Londýn a Westminster, ktoré sa zmenili na súčasnú metropolu, v ktorej žije asi 7,5 milióna obyvateľov na ploche väčšej ako 480 km2.

Veľký Londýn (po anglicky Greater London) je jeden z administratívnych regiónov Anglicka, zároveň ceremoniálne a metropolitné grófstvo (oficiálne v tomto zmysle označovaný ako "administratívna oblasť").

Administratívne členenie Londýna pozostáva zo City of London a z 32 "Londýnskych obvodov/okresov". Medzi najvýznamnejšie štvrte v Londýne sa radia:
The West End - centrálna štvrť plná divadiel, kín, reštaurácií a obchodov. Nájdete tu námestia Piccadilly Circus a Leicester Square, známe Trafalgarské námestie s impozantným stĺpom so sochou admirála Nelsona a kráľovský Buckinghamský palác, pred ktorým sa pravidelne striedajú stráže, čo je jednou z najpopulárnejších turistických „show“ v Londýne.

Anglický parlament sídli vo Backinghamskom paláci, neďaleko nájdete aj Big Ben. Najlepšou adresou vo West Ende je Downing Street 10, sídlo britského premiéra. Celá ulica je však pred verejnosťou uzavretá a britského ministerského predsedu môžete vyzerať len z diaľky.

The City of London, štvrť vybudovaná na mieste rímskeho tábora, je dnes jedným z hlavných svetových finančných centier, práve tu však nájdete aj známu Katedrálu svätého Pavla.

Univerzitnou a literárnou štvrťou je Bloomsbury. Synonymom 60. rokov a dnešného umenia, galérií a hypermoderných módnych butikov zasa Chelsea. Množstvo čínskych reštaurácií a obchodov nájdete v známej štvrti Chinatown.

The East End je ďalšou umeleckou štvrťou s barmi, reštauráciami, trhmi a obchodmi. Na juhu leží Greenwich, kadiaľ prechádza nultý poludník a nachádza sa tu Kráľovské observatórium.

Medzi najprestížnejšie štvrte patrí Knightsbridge a South Kensington, kde nájdete obchody najlepších svetových značiek, a tiež známe múzeá.

NottingHill v západnom Londýne je preslávený augustovým karnevalom, štvrť Soho bola v 60. rokoch centrom módy a dnes je typickou kozmopolitnou časťou mesta.

Britská metropola má mierne podnebie. Letá sú teplé, ale iba výnimočne príliš horúce, zimy chladné, ale iba zriedka mrazivé a zrážky sú pravidelné, ale nie príliš husté. Letné teploty iba občas prekročia 33 °C, i keď sa takéto vysoké teploty v poslednej dobe stávajú bežnými. Priemerné ročné zrážky v Londýne ( pod 600 mm) sú nižšie ako v Ríme alebo Sydney.

Počet obyvateľov Londýna vrátane prímestských častí (angl. urban area) bol podľa výsledkov sčítania ľudí v roku 2001 8 278 251. Počtom obyvateľov je Londýn vrátane prímestských častí tretí najväčší v Európe po Moskve (11,7 miliónov obyvateľov v roku 2000) a Paríži (9,6 miliónov obyvateľov v roku 1999).

Ak prirátame k Londýnu aj celé okolie, je to domov pre asi 13 miliónov ľudí, a teda aj najväčšia európska metropola. Obyvatelia sú etnicky rôznorodí a jednu tretinu tvoria prisťahovalci a ich potomkovia.

Londýn je nielen hlavným mestom, ale aj sídlom vlády a parlamentu. Súčasne sa pýši ako kráľovská rezidencia na Temži. V meste sídlia všetky významné svetové banky, poisťovne a obchodné spoločnosti, o čom svedčí i fakt, že v medzinárodnom finančníctve sa Londýn umiestňuje na jednej priečke spolu s New Yorkom a Tokiom. Na Britských ostrovoch je to najväčšie priemyselné a obchodné stredisko, v ktorom pracuje asi pätina pracovných síl celej krajiny.