Barcelona - Info/Letenka/Hotely

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


Po Madride je druhým najväčším španielskym mestom a hlavným mestom Katalánska. Barcelona je zároveň dôležitým priemyselným centrom severovýchodného Španielska a vôbec najväčším obchodným a priemyselným centrom celej krajiny.

Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora, pričom svojou polohou a relatívnou blízkosťou pri francúzskych hraniciach je pre veľa Európanov dostupnejšia ako Madrid.

Španielska metropola sa radí medzi najdôležitejšie stredozemné prístavy. Má 1,5 milióna obyvateľov, v aglomerácii takmer 3 milióny.

Mesto je sídlom arcibiskupa, má niekoľko univerzít, vysokých technických a obchodných škôl, a rad významných knižníc. Jazdí tu niekoľko liniek metra a nachádza sa veľké medzinárodné letisko El Prat.

Barcelona sa stala Mekkou svetovej architektúry, vyrástli v nej moderné budovy avantgardného dizajnu.

Barri Gótic (staré mesto) situované blízko železničnej stanice má múzeum s peknou kolekciou Picassových ranných náčrtkov. Stará katedrála, Biskupský palác (Episcopal Palace), Palau de la Generalitat a Placa del Rei sa vyznačujú barokovou architektúrou strednej Európy.

Hlavná promenádová oblasť mesta Ramblas bola postavená na pôvodnom mieste starobylých mestských múrov. V súčasnosti sú na nej rozložené početné stánky, v ktorých sa predávajú potraviny, kvety a vtáctvo.

Najznámejšou pamiatkou v Španielsku je kostol Sagrada Familia, ktorý navrhol Gaudí. Autor zomrel počas jeho výstavby a práce na tomto kostole pokračujú dodnes. Ďalšími príkladmi jeho architektonického majstrovstva sú Casa Battllo, ktorú prezentujú maskované balkóny a modré vlnité strechy, a Casa Mila.

Po I. svetovej vojne prechádzala katalánska metropola ekonomicky nepriaznivým obdobím, čo sa prejavilo krízou v stavebnom odvetví. Taktiež Gaudího hlavný mecenáš Eusebios Guell zomrel, čím došlo k zastaveniu financovania a k zrušeniu viacerých súkromných projektov.

Z projektu vilovej štvrte Park Guell sa realizoval len systém ciest, kolonád a hlavného námestia, domček vrátnika ležiaci pri vstupe do štvrte... Park bol nakoniec darovaný mestu v roku 1923 a dnes slúži ako verejný park.