Barcelona - Top atrakcie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Sagrada Familia (Chrám svätej rodiny)


Monumentálny chrám El Temple Expiatori de la Sagrada Familia je Gaudího najznámejšou stavbou, najlepším príkladom práce tohto vizionárskeho génia a svetoznámym symbolom Barcelony.


Prvý architekt Sagrady Familie F. Del Villar chcel do katedrály vštepiť neogotický štýl. Gaudí prevzal v roku 1883 úlohu postaviť chrám na mieste predchádzajúceho neogotického projektu, ktorý začal realizovať v roku 1882.


 

Katedrále dal tri fasády, jedna dostala názov Naixament (katalánsky narodenie), ktorá vznikla v roku 1891. Druhá dostala názov Passió – vášeň, a na jej priečelie postavil architekt sochy symbolizujúce detstvo božieho syna. Do poslednej fasády nechal vložiť kameň z hory Montserrat – katalánskeho duchovného symbolu.


 

Hlavnou myšlienkou tohto diela bolo postaviť katedrálu 20. storočia, ktorá by predstavovala syntézu všetkých jeho architektonických schopností s komplexným systémom symbolizmu a vizuálneho zobrazenia tajuplnosti viery.


 

Katedrála mala mať fasádnu časť reprezentujúcu zrodenie, smrť a zmŕtvychvstanie Krista s osemnástimi vežami symbolizujúcimi dvanásť apoštolov, štyroch evanjelikov, Pannu Máriu a Ježiša Krista. Najvyššia meria 170 metrov.


 

Po Gaudího smrti sa projektu ujali mnohí architekti, ktorí si s ním nevedeli poradiť. Stavba pokračovala veľmi pomaly, lebo Gaudí sa o svojich víziách podelil iba s úzkou skupinou ľudí. V roku 1936 vypukla občianska vojna a aj tých málo plánov, ktoré Gaudí zanechal, pri ostreľovaní zhorelo.


 

Chrám sa začal opäť dostavovať roku 1952 za použitia kresieb ako základu na dokončenie. Medzi rokmi 1954 a 1976 bola dokončená fasáda a štyri veže vášne na západnej strane. Roku 1987 sochár Josep. M. Subirachs dokončil sochy na portáli vášne.


 

Dnes je pre návštevníkov otvorená dokončená časť katedrály spolu s malým múzeom – Museu del Temple Expiatori de la Sagrada Familia, kde sú uložené makety a kresby zobrazujúce históriu stavby tohto chrámu. Návštevníkom je takisto umožnený výstup na veže, z ktorých získajú unikátny výhľad na Barcelonu.


Otváracie hodiny: Denne 09:00-18:00 (okt-mar); denne 09:00-20:00 (apríl-sep)


Vstupný poplatok: orientačne 8€


 

Parc Güell


Mestský park sa nachádza na ulici Carrer d''Olot v mestečku Muntanya Pelada, ktoré leží severne od Barcelony. Je z neho nádherný výhľad na celú metropolu.


 

Pôvodný architektonický zámer bol navrhnúť mestské záhrady, ktoré by pokryli kopec situovaný severne od mestského centra. Gaudí plánoval a viedol stavbu parku pre Eusebia Guella od roku 1900 až po dokončenie v roku 1914, ktorý mal slúžiť ako vilová štvrť so záhradami založená podľa anglického urbanistického modelu.  


 

Práve tento Gaudího projekt sa vyznačuje jedinečnou farebnosťou a hravosťou, aj keď nikdy nebol dokončený. Dva pavilóny pri vchode sú doplnené múrom, ktorý obkolesuje celý park. Postavené sú z kameňa so strechou s katalánskou klenbou.


 

Na úpätí kopca sa nachádza dom, ktorý navrhol Francesc Berenguer. V súčasnosti je v ňom zbierka Gaudího nábytku a iných jeho osobných predmetov.


 

Adresa: Carrer d’Olot


Doprava: Metro Vallcarca/Lesseps


Otváracie hodiny: denne 10:00-18:00 (nov-feb); denne 10:00-20:00 (máj a aug); denne 10:00-19:00 (mar a okt); denne 10:00-20:00 (apríl a sep)


Vstupný poplatok do Casa Museu Gaudi je orientačne 4€.


 

Museu Picasso


Picassové múzeum tvoria tri navzájom prepojené gotické budovy, ktoré sa nachádzajú v priestoroch dvoch palácov z 15. storočia. Ležia v blízkosti parku Parc de la Ciutadella.


 

Pôsobivá kolekcia venovaná umelcovi je otvorená po celý rok, vystavené sú najmä jeho prvé detské kresby, maľby z modrého (1901–1904) a ružového obdobia (1907–1920), plagáty, keramika a kubistické diela.


 

Doprava: Metro Jaume I.


Otváracie hodiny: Ut-So 10:00-20:00 a Ne 10:00-15:00.


Vstupný poplatok je orientačne 6€


 

Casa Milá


Casa Milá je známa i pod názvom La pedrera (kameňolom). Je to fascinujúca obytná budova so zvlneným priečelím a náročnou výzdobou z kovaného železa. Dokončená bola v roku 1910 a patrí k najtypickejším zo všetkých Gaudího diel.


 

Pri jej navrhovaní sa inšpiroval oceánom. Túto monumentálnu rohovú stavbu, ktorá už z diaľky púta pozornosť okoloidúcich, nechal pán Milá postaviť pre svoju nastávajúcu Rose Segimonovú.


 

Odvážne zvlnené priečelia popierajúce gravitačné zákony držia pohromade vďaka vodorovným výstužiam pripevneným k neviditeľným nosníkom.


 

Dnes sa v nej nachádza múzeum venované Gaudímu. Množstvo kresieb, malieb, fotografií, makiet a multimediálnych exponátov pomáha návštevníkom pochopiť jeho geniálne a novátorské myšlienky. 


 

V dome by nemala byť ani jediná rovná línia, dokonca ani výška stĺpov nie je jednotná. Casa Milá pri pohľade zvonku pripomína rozbúrené kamenné more, je z nej nádherný výhľad na Sagrada Familia.


 

Adresa: Passeig de Gràcia 92/Carrer Provenca 261-265


Doprava: Metro FGC Diagonal/Provenca


Otváracie hodiny: denne 10:00-20:00; sprievod v angličtine Po-Štvr 18:00.


Vstupný poplatok je orientačne 7€


  La Rambla (Las Ramblas)

La Rambla je najznámejšou ulicou v Barcelone s pouličným ruchom, promenádou a kvetinovým trhom, ktorá spája stred mesta s prístavom. Hoci je to jedna súvislá ulica, v skutočnosti ju tvorí päť ulíc. Tento široký bulvár sa tiahne od Plaça de Catalunya, rušného námestia, a končí pri prístave, kde sa týči vznešený Monument a Colom - 42 metrov vysoký stĺp so sochou Krištofa Kolomba. Vytvára podobnú urbanistickú filozofiu v meste ako Champs Elysées v Paríži alebo Oxford Street v Londýne.


Ulica je lemovaná stromami, kaviarňami, reštauráciami, kvetinárstvami, obchodmi a novinovými stánkami. Návštevník sa tu nadýcha jedinečnej barcelonskej atmosféry.


 

Hlavnou atrakciou pozdĺž tejto ulice je Gaudího prvý väčší projekt - Palau Güell.


 

Placa Reial, ktoré sa nachádza hneď pri Rambla,je najatraktívnejším námestím v meste. Elegantné domy z 19. stor. sú obkolesené palmami. 


 

Medzi ďalšie zaujímavosti sa na ulici radí Gran Teatre del Liceu a legendárna Café de L’Opera, ako i La Boqueriabarcelonsky najživší trh s potravinami.


  La Rambla

Doprava: Metro Liceo lebo Drassenes; bus 14, 38, 59 alebo 91.


 

Palau Güell


Adresa: Carrer Nou de la Rambla 3–5


Otváracie hodiny: zatvorené do r. 2007 kvôli renovácii.


Vstupný poplatok je orientačne 2.40€.


  Gran Teatre del Liceu

Adresa. La Rambla 51–59


Otváracie hodiny: predstavenia začínajú denne o 17:00 a/alebo o 20:30 


Vstupný poplatok je približne 20€.


  La Boqueria

Adresa. Rambla Sant Josep


Otváracie hodiny: Po-So 08:00-20:00.


Vstup bez poplatku.


 

Katedrála la Seu


Catedral de la Seu bola postavená v 13. stor. – 15. stor. na mieste pôvodnej baziliky. Fasáda a veža boli vybudované na začiatku 20. storočia.


 

Adresa. Placa de la Seu


Doprava: Metro Liceu alebo Jaume I.


Otváracie hodiny: denne 09:00-13:00 a 16:00-19:00.


Vstup je bez poplatku.


 

Museu Nacional d’Art de Catalunya – MNAC


V paláci Palau Nacional sa nachádza National Museum of Catalonian Art. Pýši sa úžasnou gotickou, románskou, stredovekou kolekciou a religióznymi artefaktmi. Od r. 2004 zahŕňa i zbierku Múzea D''Art Modern, ktorá sa sem premiestnila z Palau de la Ciutadella.


 

Najpôsobivejší výhľad na múzeum je z ulice Avenida de La Reina Maria Cristina, z námestia Espanya. Avenida je lemovaná fontánami, ktoré sú v noci osvietené.


 

Adresa: Palau Nacional, Parc de Montjuïc


Doprava: Metro or FGC Espanya.


Otváracie hodiny: Ut-So 10:00-19:00; Ne 10:00-14:30.


Vstupný poplatok je orientačne 4.80€.


 

Fundació Joan Miró


Taktiež v oblasti Montjuic je situované Joan Miró Foundation. Je to najinovatívnejšia galéria v meste, ktorú založil sám umelec. Sú v nej vystavené jeho maľby, grafiky a sochy.


 

Adresa: Parc de Montjuic


Doprava: Metro Parallel, potom lanovou dráhou k Parc de Montjuic.


Otváracie hodiny: Ut-So 10:00-19:00, Štvr 10:00-21:30 a Ne 10:00-14:30 (okt-jún); Ut-So 10:00-20:00, Štvr 10:00-21:30 a Ne 10:00-14:30 (júl-sep).


Vstupný poplatok je približne 7.20€.


 

Mancana de la Discòrdia (Blok Discord)


Blok extravagantných domov, ktoré navrhli architekti Montaner, Gaudí a Puig. Mancana de la Discòrdia sa nachádza na Passeig de Grácia, medzi Aragó a Consell de Cent.


 

Gaudího Casa Batlló sídli na č. 43, vyzerá ako podvodná jaskyňa, ktorá má fasádu z modro-zelených dlaždíc, balkóny v tvare žiab a hadiu strechu.


 

Adresa: Passeig de Grácia


Doprava: Metro Passeig de Grácia.


 

Santa Maria del Mar


Santa Maria del Mar sa radí medzi najkrajšie kostoly v meste. Pokladá sa za prvú gotickú architektúru v oblasti Stredozemného mora. Kostol je situovaný v severovýchodnej časti Barri Gòtic, v srdci módneho obvodu La Ribera. Z 15-násteho storočia pochádzajúce ružové okná vytvárajú jednoduchú harmóniu so stĺpcovým interiérom.


 

Adresa: Placa de Santa Maria


Transport: Metro Jaume I aleboBarceloneta.


Otváracie hodiny: denne 09:00-13:30 a 16:30-20:00.


Vstup je bez poplatku.


 

Museu d’Art Contemporani de Barcelona – MACBA


Múzeum leží na úpätí kopca, ktorý obkolesuje mestskú štvrť Raval ležiacu západne od ulice La Rambla. Otvorené bolo v r. 1995 a zahŕňa zbierku diel, ktorá bola vytvorená po r. 1940.


 

Placa dels Àngels 1


Doprava: Metro FGC Plaça de Catalunya.


Otváracie hodiny: Po-Pia 11:00-19:30, So 10:00-20:00 a Ne 10:00-15:00 (25 Sep-24 Jún); Po-Pia 11:00-20:00, So 10:00-20:00 a Ne 10:00-15:00 (25 Jun-24 Sep).


Vstupný poplatok je približne 7€.