• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Costa Blanca

Na nasledujúcich stranách venujeme zvýšenú pozornosť Costa Maresme, absolútne najnavštevovanejšej pobrežnej oblasti Španielska. Tam sústredili slovenské cestovné kancelárie podstatnú časť svojej ponuky.

Na nasledujúcich stranách venujeme zvýšenú pozornosť Costa Maresme, absolútne najnavštevovanejšej pobrežnej oblasti Španielska. Tam sústredili slovenské cestovné kancelárie podstatnú časť svojej ponuky.

Španielsko je však rôznorodá, prekrásna a obrovská krajina. S potešením sme však našli aj ponuky do jeho iných častí. Osobitne nás zaujalo pobrežie Costa Blanca, prakticky na juhu Španielska. Letecky sa tam dá cestovať z Prahy, autobusom aj zo Slovenska.

Aj keď je autobusová doprava o niekoľko sto kilometrov dlhšia, cestovanie nie je oveľa náročnejšie. Ide sa prakticky iba po autostrádach a tie sú rýchle a kvalitné.

Čím je toto pobrežie zaujímavé? Až k Valencijskému zálivu siaha veľké pohorie Sierra Aitana. Vápencová pôda, biely piesok a na jar rozkvitnuté mandľovníky dali tejto oblasti pomenovanie, Costa Blanca - Biele pobrežie.

Osobitne zaujímavé je pobrežie v provincii Alicante. Samotné hlavné mesto provincie je najkrajšie pri pohľade z hôr, kam sa dá dostať lanovkou priamo od hlavnej pláže. Alicante je veľmi teplé mesto, chránené od severu horami a zimuje tu pravidelne približne 100 000 dovolenkárov.

Priemerná ročná teplota je nad 20 stupňov a čo je veľmi dôležité, na čo sa znalci južného Španielska pýtajú, more je v lete teplé nad 26 stupňov. V oblasti Andalúzie, ktorá je bližšie k Atlantickému oceánu, sa totiž dosť často objavujú studené prúdy z Atlantiku, ktoré teplotu mora na niekoľko dní výrazne znižujú. Do tejto oblasti však už nezasahujú, a ak aj, už sú prehriate horúcim južným slnkom.

Na Slovensku patrí k najznámejším letoviskám Benidorm. Na mape ho nájdeme asi 120 kilometrov pod Valenciou a 60 kilometrov nad Alicante.

Pláže v tomto letovisku sú vynikajúco udržiavané, hrdé na to, že každoročne dostávajú právo používať modrú vlajku EÚ. Samotné letovisko je typickým príkladom španielskeho priemyslu cestovného ruchu. Nad množstvom hotelov sa od severu vypínajú vysoké hory, pláže sú obrátené na juh. Mikroklíma je veľmi vhodná aj pre alergikov. Dve mestské pláže, Playa de Levante a Playa de Poniente, oddeľuje skalný výbežok Punta Canfalí. V minulosti na ňom stál opevnený hrad. Pláže sú pokryté jemným pieskom, voda je priezračná a vstup do nej pozvoľný a pokojný. Uspokoja aj ustarostené mamičky, ktoré sa boja o malé deti, aj neplavcov.

V starej časti Benidormu je zachovaný neoklasicistický kostol sv. Jaima. Nájdete ho podľa charakteristických modrých kopúl a v interiéri zaujme najmä soška patrónky mesta, Panny Márie Orodovnice.

V letovisku sú vynikajúce podmienky na prežitie všetkých foriem dovolenky. Nájdu sa pokojnejšie miesta, nechýbajú služby od výmyslu sveta. Sú tu možnosti potápania, nechýbajú tenis, golf, možnosti turistiky. No a čo je samozrejmé, aj tomuto letovisku dominuje množstvo diskoték, kaviarní, reštaurácií, nočných barov, a na svoje si prídu aj tí, ktorí túžia po výhodných nákupoch.

Na výlety sa chodí do atraktívnej Aqualandie, do Mundomaru, Benidorm paláca, alebo loďou na Páví ostrov.

Škoda, že túto oblasť Španielska nemá lepšie zmapovaný aj Cestovateľ. Rozhodne by si zaslúžila pozornosť. Pre svoju krásu i preto, lebo je to jedna z ďalších možností na prežitie peknej dovolenky v Španielsku.

Ľubomír MotyčkaTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002