• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Lanzarote

Na dovolenku sa tešíme celý rok. Tentoraz sme si ju naplánovali o niečo ďalej ako zvyčajne a preto sme sa na ňu tešili ešte viac.

Na dovolenku sa tešíme celý rok. Tentoraz sme si ju naplánovali o niečo ďalej ako zvyčajne a preto sme sa na ňu tešili ešte viac.

Po vyše 4,5 hodinovom lete z Prahy sme pristáli na jednom z najzaujímavejších Kanárskych ostrovov - Lanzarote.

Ostrov leží asi 115 km od západného pobrežia Afriky. Je 68 km dlhý a 27 km široký. Rozlohou 805 km štvorcových sa radí veľkosťou na štvrté miesto zo siedmych Kanárskych ostrovov. Obraz krajiny bol výrazne poznamenaný vulkanickou činnosťou. Na ostrove sa nachádza okolo 100 sopiek a cez 300 kráterov. Viac ako tretina ostrova je pokrytá čiernou lávou, šedým tufom a vulkanickým pieskom. Na povrchu sú viditeľné prúdy stuhnutej lávy.

Lanzarote má priaznivé podnebie po celý rok. Pod vplyvom pasatov a Kanárského morského prúdu tu panujú priemerné teploty medzi 15-25 stupnov Celzia, množstvo zrážok zodpovedá jednej pätine zrážok strednej Európy. Na Lanzarote býva výraznejšie kontinentálne podnebie, čo znamená menej zrážok a väčšie teplotné výkyvy ako na Gran Canarii. Najmä v lete pôsobením horúceho vetra vanúceho z Afriky, kedy vietor prináša piesok zo Sahary, môžu teploty dosahovať až tropické hodnoty.

Pri pohľade na krajinu z lietadla sa zdá, že na lávovej pustatine nič nerastie. Po pristátí sme však na vlastné oči videli, že aj v najextrémnejších podmienkach môžu rásť niektoré druhy rastlinstva. Pôvodných je tu približne 600 rôznych divoko rastúcich druhov. Predovšetkým oblasť Timanfaya je botanickým vzorom toho, ako si príroda opäť podmaňuje vychladnutú lávovú pustatinu. Ako prvé osídľujú lávové polia prevažne zelenobiele lišajníky. Za botanickú oázu môžeme označiť 700 metrov vysoký masív Famara na severe ostrova. Vyskytuje sa tu kanárska ďatlová palma až s trojmetrovými listami. Z Ameriky boli dovezené opuncie, predovšetkým figový kaktus, ktorý dnes pokrýva veľké plochy ostrova.

Ak si na ostrove požičiate auto, ktoré je možné dohodnúť aj za 600 Sk na deň, tak za 4-5 dní precestujete a spoznáte celý ostrov. Za pozornosť stoja predovšetkým Ohňové hory v národnom parku Timanfaya s rovnomennou najvyššou sopkou. Doteraz pustá sopečná krajina vznikala v priebehu šiestich rokov (1730-1736) nepretržitých sopečných erupcií, ktoré patria vo svetovej novovekej histórii vulkanizmu k najrozsiahlejším. Žeravá láva zmietla zo zemského povrchu 11 dedín, obyvateľstvo hromadne opúšťalo ostrov a osídlovalo susedné ostrovy. Nachádza sa tu okolo 27 stále činných sopiek. Na mnohých miestach sa v tomto národnom parku nachádza doteraz rozžeravená magma iba niekoľko metrov pod povrchom, preto z bezpečnostných ale aj komerčných dôvodov sa nepovoľuje vstup mimo ciest, a do najexponovanejšej oblasti sa návštevníci dostanú iba v autobuse, ktorý je na to určený. Zamestnanci parku vám ochotne názorne predvedú žeravosť zeme tým, že do 6 metrov hlbokého navŕtaného otvoru nalejú vodu, ktorá o 3 sekundy vytryskne v podobe gejzíru do výšky.

Veľmi zaujímavým prírodným úkazom je El Golfo. Je to torzo obrovského kráteru polkruhového tvaru, v ktorom sa vytvorilo svetlozelené jazero s vyšším obsahom solí, ako má Mŕtve more. Iba dva kilometre od El Golfo sa nachádza Los Hervideros (variace sa pramene). Silný príboj oceánu tu naráža do skál, ktoré vznikli počas zemetrasení a erupcií z vriacej lávy. V týchto oblastiach, ak máte šťastie, môžete nájsť olivínové kamene obalené v tvrdom lávovom plášti. Sú to zelené polodrahokamy a hodia sa ako typický kanársky darček.

V severnej časti ostrova medzi dedinkami Guatiza a Mala sú rozsiahle kaktusové plantáže. Nachádza sa tu aj prekrásna záhrada kaktusov, v ktorej našlo domov viac ako 10 000 exemplárov dovezených z celého sveta.

Na ostrove sa nachádzajú jaskyne vulkanického pôvodu, ktoré sú turisticky veľmi atraktívne. Je to vlastne jedna jaskyňa, ktorá vznikla prehistorickou vulkanickou činnosťou postupným tuhnutím lávy pod povrchom, a je rozdelená na dve; každá má vlastný vstup. Prvá, Jameos del Agua, má jazierko v ktorom žije unikátny endemický druh malých bielych morských krabov. Sú slepí a okrem jaskyne žijú iba hlboko v oceáne. Ďalej je tu menší, umelo vytvorený bazén s azúrovo modrou vodou a koncertná sála s mimoriadnou akustikou. Na hornom poschodí je fotografická expozícia flóry a fauny Kanárskych ostrovov. Atmosféru príjemného prostredia vhodne dopĺňa meditatívna hudba. Niekoľkokrát do týždňa sa tu večer konajú krátke folklórne predstavenia. Druhá jaskyňa Cueva de los Verdes je 7 kilometrov dlhý lávový tunel, z ktorého je sprístupnený asi kilometer.

Atrakciechtivým solventnejším turistom je možné odporučiť ponorkové safari v Puerto Calero.

Pláže na celom ostrove sú pieskové. Najdlhšia pláž je Puerto del Carmen a meria 8 km. Jedna z najkrajších pláží je Playa de Papagáyo a nachádza sa na juhu ostrova. Za pozornosť stojí aj Playa de Famara, ktorá leží na západnom pobreží. Jej nedostatkom je silný vietor; kúpanie je tu kvôli morským prúdom zakázané, ale je to raj surfistov.

Strava na Lanzarote je veľmi pestrá, obsahuje množstvo rýb, zeleniny a ovocia. Voda vo vodovodoch nie je pitná a musíte si ju kupovať v obchodoch, avšak za symbolické ceny. Obľúbené je tu veľmi chutné biele sú červené typické lanzarotské víno.V celom Španielsku je rozšírený osviežujúci nápoj sangría. Je to miešaný nápoj, ktorého základom je červené víno, ovocná šťava, kúsky ovocia a rôzne druhy destilátov a likérov. Turistické strediská po celom ostrove sú veľmi dobre vybavené, obsluha je naozaj profesionálna. Limitujúcim faktorom počtu turistov je možnosť dopravy iba chartrovým letom, takže aj tí návštevníci, ktorí milujúpokoj, si prídu na svoje.

Myslím, že dovolenka na Lanzarote vám poskytne oddych a poznávanie nezvyčajnej krajiny a určite nebudete ľutovať.

Katarína Supuková



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002