Španielsko - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Peniaze
Mena
Euro
Bankovky v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur (€ 5 je sivá, € 50 oranžová, € 10 červená, € 100 zelená, € 20 modrá, € 200 okrová, € 500 fialová).
Mince v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá.

Úradné hodiny v bankách
09.00 - 14.00 pondelok - piatok, 09.00-13.00 sobota

Kreditné karty
Master Card, American Express, Diners Club a Visa karty sú akceptované na mnohých miestach.

Cestovateľské šeky
medzinárodné cestovateľské šeky a Eurošeky sú tiež rozšírené. K ďalšej výmene meny podľa kurzov je doporučené brať si cestovné šeky v librách alebo v euro.

Menové obmedzenia
Dovoz a vývoz miestnej meny je podriadený deklarácii ak množstvo prevyšuje jeden milión pesiet. Množstvo vývozu nesmie prevyšovať množstvo meny deklarovanej pri príchode. Dovoz a vývoz cudzej meny je neobmedzený, ale je nutné ju deklarovať, ak ide o hodnotu vyššiu ako 1.000.000 pesiet na osobu.

Jedlo
Jedna z najlepších potravín, ktorú teba skúsiť, je tapas, alebo zákusky, ktoré sú servírované v miestnych lokáloch v určitú hodinu. Veľa špecialít španielskej kuchyne je založených na morských jedlách, avšak miestne špeciality nájdete skôr vo vnútrozemí, ako na pobreží. V severnej baskitskej provincii je treska vizcaina alebo treska pil-pil, angulas, mláďatá úhorov z Aquinagi.

V Galícii majú obzvlášť dobré slimáky a početné množstvo miestnych morských špecialít ako hake ŕ la Gallega. Katalánsko ponúka vynikajúce špeciality - morského raka Catalan, butifarra omáčku udusenú s fazuľou, a jarabicu s kelom. Pan amb tomaquet, chlieb s olivovým olejom a paradajkou je delikátnym doplnkom k miestnej šunke a syru.

Šport a športové aktvitiy
Turistika
Najzaujímavejšie turistické trasy sú v horách na severe krajiny. V Pyrenejách, ktoré pokrývajú plochu 450 štvorcových kilometrov, nájdete skaly, jazerá a pustatiny. Picos de Europa, priamo na východ od Santanderu, je tiež divoké a dramatické pohorie s vrchmi vyššími než 2600 metrov.

V Španielsku žije medveď hnedý, kamzíky (v Pyrenejách a v Sierra de Gredos, západne od Avily) i vzácne európske tetrovy (v lesoch severného Španielska). Sú tu dobré podmienky pre horolezectvo.

Hory môžete zdolávať na horskom bicykli - je tu množstvo vybudovaných trás. Obľúbené je aj jazdenie na koňoch.

Vodné športy
Vodné lyžovanie, plávanie, windsurfing môžete nájsť na celom morskom pobreží. Najznámejšia oblasť pre windsurfing v Španielsku je Tarifa, na cípoch Gibraltaru. Vnútrozemské jazerá sú v regiónoch Castilla a Extremadure a ponúkajú dobré možnosti na windsurfing. Rafting a kanoistiku môžete vyskúšať na severe Španielska.

Rybolov
V Španielsku sú výborné podmienky pre všetky typy rybolovu. Rieky a pramene Pyrenejí a Picos de Europa ponúkajú skvelé sladkovodné športové rybárčenie. Pstruhy môžete nájsť v celej krajine, loviť môžete aj sumce, šťuky a liene.

Golf
je veľmi obľúbený. Costa del Sol a La Manga sú najznámejšie golfové ihriská v Španielsku. V súčasnom Španielsku sa nahrádza takmer 200 golfových ihrísk.

Kalendár podujatí

Top 10

1. Tenerife''s Carnaval (Feb) – druhý najväčší karneval po Riu na Kanárskych ostrovoch.

2. Cadiz''s Carnaval (Feb) - karneval v historickom meste Cadiz na andalúzskom pobreží.

3. Murica''s Carnavals (Feb) – ďalší karneval sa koná v oblasti Muricas, tu nájdete aj najväčšie slané jazero na svete Mar Menor.

4. Valencia''s Fallas (Mar) – oslavy príchodu jari.

5. Seville''s Semana Santa & April Fair – kresťanský celonárodný sviatok.

6. Madrid San Isidro(Máj) – festival býčích zápasov.

7. Alicante Hogueras de San Juan (Jún) – letné oslavy.

8. Pamplona''s Running of the Bulls (Júl) – utekanie pred býkmi priťahuje tisíce turistov do Pamplony na severe Španielska.

9. Bunol''s Tomatino (August) – na vrchole svojej sezóny sa môže začať najväčšia paradajková vojna sveta.

10. Barcelona''s Merce (Sept) – festival oslavujúci neoficiálnej patrónky Barcelóny.Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...