Madrid - Info/Letenka/Hotely

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


Hlavné mesto Madrid sa nachádza v regióne rovnomenného názvu. Je hlavným a najväčším mestom v Španielsku. Leží na rieke Manzanares v centrálnej časti krajiny.


Vďaka svojej polohe sa Madrid vždy považoval za finančné a politické centrum Iberijského polostrova. Je to kozmopolitná metropola s mnohými divadlami, kinami a operami. Nachádza sa tu viac než 50 múzeí a umeleckých galérií.


V júli 2005, keď sa vykonalo sčítanie obyvateľov metropoly, činil ich počet 3.228 miliónov. Tým sa radí na 4. miesto v Európe (za Londýnom, Parížom a Milánom). Odhadovaná populácia Madridu a predmestí je 5.843 miliónov.


Mesto zaberá plochu 607 km². Je najvyššie položenou metropolou v Európe (650 m n. m.). Obyvatelia Madridu sa nazývajú madrileños. Mesto má 280 slnečných dní v roku.


Po represívnej Frankovej diktatúre (1935 - 75) nastala po r. 1975 obnova demokracie v Španielsku a jeho integrácia do EÚ. Metropola zvýšila svoj finančný význam v rámci európskych miest a zaradila sa medzi najdôležitejšie mestá južnej Európy.


Pretože Madrid bol bývalým hlavným mestom španielskej ríše, radí sa medzi významné kultúrne strediská sveta. Medzi najznámejšie pamiatky sa radí Prado. Je to jedna z najslávnejších a najrozsiahlejších galérií na svete. Známy je i Kráľovský palác, umiestnený v prepychovej záhrade, ktorý je z 18. storočia, má historické izbové maľby, čalúnený nábytok, koberce, brnenia a veľkú kolekciu hodín.


Madrileños ostávajú verný tradíciám a miestnym zvykom na rozdiel od kozmopolitných Barcelončanov. Väčšina žije s rodičmi, kým sa nezosobáši. Rozvod sa stála považuje za kontroverznosť, najmä vo vyššej spoločnosti.


I keď provincia Madrid sa rozprestiera na ploche 8,000 km2, historické jadro metropoly je možné prebádať pešo. Úzke cestičky vybudované v štvrtiach pochádzajúcich zo stredoveku kontrastujú so širokými bulvármi, ktoré boli postavené v 18. - 19. storočí.


Mesto je rozdelená na štvrte - barrio. , z ktorých každá má charakteristickú atmosféru. Najzaujímavejšie a najstaršie sú Lavapiés, Malasaña a Chueca.


Centrálny Madrid sa nazýva aj „Rakúsky Madrid“ a je situovaný medzi Palacio Real a Puerta del Sol. Odtiaľ je iba na skok k hlavnej mestskej ulici Gran Vía, ktorá je lemovaná líniou obchodov, bánk, úradov, barov a kín.


Pri severnom konci Paseo de la Castellana sa nachádza Puerta de Europa (Brána Európy).


V hlavnom meste španielska je aj veľa parkov. Najväčší a najkrajší je Buen Retiro, ktorý sa rozkladá na rozlohe 130 hektárov. V botanickej záhrade Jardín botánico nájdete okolo 30-tisíc rôznych druhov stromov a rastlín z celého sveta.


Madrid sa prihlásil do súťaže o usporiadanie letných Olympijských hier v r. 2012.


Najvhodnejší čas na návštevu Madridu je na jar medzi mesiacmi marec a jún alebo na jeseň v septembri a v októbri. V júli býva v metropole veľmi horúco. V auguste cestujú Madridčania k prímorským rezortom a mesto sa tak vyľudňuje. V tomto období je väčšina obchodov zatvorená.