Barcelona - Pamiatky a múzeá

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Barcelona prekvitala v 12. - 14. storočí, kedy vzniklo stredoveké staré mesto Barri Gotic. Tvorí ho súbor stavieb ohraničený rímskymi hradbami s dominujúcou gotickou katedrálou Svätej Euálie. Na námestí Plaza Sant Jaume sa nachádza budova radnice Casa de la Ciutat.

El Pi je jeden z najstarších kostolov v meste (14. stor.) a jeho veža tvorí jeden z najcharakteristickejších rysov Gotickej štvrte. Na fasáde zaujme aj rozmerná rozeta. Za najlepší výtvor katalánskej gotiky sa pokladá chrám Santa María del Mar, ktorý sa staval v 14. storočí.

Medzi najvýznamnejšie diela génia novodobej architektúry Antonia Gaudího sa radia: nedokončená katedrála SagradaFamília, zvlnené fasády príťažlivých domov Casa Batlló a Casa Mila, ktorý sa nachádza v mestskom centre.

Casa Batlló

Casa Batlló patrí k najnápaditejším barcelonským budovám. Pre miestnych to bol vždy Dom kostí symbolizujúci povesť o Svätom Jurajovi, ktorý bol patrónom Katalánska.

Balkóny v tvare lebiek znázorňujú dračie obete a ich stĺpy ohryzené kosti. Veža, týčiaca sa zo strechy, je zakončená krížom, ktorý predstavuje kópiu Svätého Juraja, zatiaľ čo šupinaté strešné šindle a zvlnený obrys strechy zastupujú mŕtveho draka.

Adresa: Pg. de Grácia 43

Otvorené: od 9.00 do 20.00 h

Vstupné: iba prízemie - 10 eur, dôchodcovia a študenti - 8 eur.

Ramblas

Srdcom Barcelony je bulvár Ramblas (Las Ramblas), ktorý je najživším miestom v meste. Táto pestrá a živá ulica pôvodne bola korytom potoka, v súčasnosti sa tiahne od Plaza Catalunya (námestie s fontánami) až k prístavu s nábrežím a mólom, ktorému dominuje vysoká socha Krištofa Kolumbusa a Morské akvárium.

Mestskou štvrťou Ribera, ktorej ulice sa križujú v pravých uhloch, vedie ulica Montcada. Existovala už v 12. storočí a bývali v nej najmocnejšie šľachtické rodiny.

V kúzelnom, tajuplnom a nádhernom parku Guell, odkiaľ je takisto pekný výhľad na mesto, sa nachádza Gaudího múzeum a veľa architektonických zaujímavostí. Bohémska atmosféra je sústredená v štvrtiach Ribera a Raval.

Na hlavnej triede sú pasáže, ktorými sa prechádza do arkád plných kaviarní. Od krásneho Placa real pokračujú pasáže ďalej smerom k prístavu, kde stojí pamätník Monument a Colom, postavený na počesť Krištofa Kolumba. Úzke ulice a historické budovy Barri Gotic obklopujú katedrálu založenú v 13. storočí.

Medzi galériami na Carrer de Montcada je najpopulárnejšie Picassové múzeum. Sídli v palácoch Palau Aguilar a Palau del Baró de Castellet (15. stor.). Neďaleko od neho je situovaná čistá gotická krása v podobe St. Maria del Mar. V barokovom paláci Dalmases (17. stor.) sa zachovala gotická kaplnka.

Židovská komunita žila v minulosti na svahoch pohoria Montjuic, ktoré sa dvíha nad prístavom.

Na námestí Plaza del Rei stojí Múzeum dejín mesta, pod ktorým sa nachádzajú vykopávky datované do rímskeho obdobia. Kedysi tu boli kúpele s bazénom, našli sa aj vodné kanály a amfory. Na tomto námestí stojí aj Palau del Lloctinec, palác miestokráľa zo 16. storočia. Dnes je v ňom umiestnený archív aragónskej koruny.

Abstraktné umenie je sústredené v galérii Fundacio Joan Miro. Medzi najnavštevovanejšie miesta Barcelony patrí po Museu Picasso práve MúzeumFC Barcelona.

Kostol Santa Ana stojí dodnes akoby v ústraní, hoci neďaleko Plaza de Catalunya (námestie s fontánami) prekypuje život veľkomesta. Jeho stavba trvala dve storočia a je charakteristická tým, že zachytáva prechod od románskeho štýlu ku gotickej architektúre.

Monastir de Pedralbes bol založený v roku 1936 kráľovnou Elisendou de Montcada. V presbytériu vedľa oltára je náhrobok zakladateľky.

V barokovom kostole La Mercésa nachádza gotická socha ochrankyne a patrónky Barcelony – Božej matky milosrdnej. V krypte svätej Eulálie pod hlavným oltárom leží jemne opracovaný alabastrový sarkofág.

Nad vlastným mestom sa vypína vrch Tibidabo (532 m n.m.), na ktorý vedie lanovka. Na vrchu je zábavný park rovnomenného názvu, odkiaľ je nádherný výhľad na celú Barcelonu.

Ak si návštevník želá navštíviť pláže, odporúčame vydať sa severným smerom k útesom a zálivom Costa Brava alebo na juh k piesočným plážam Costa Dorada.

Stredoveké lodenice Les Drassanes ležia neďaleko prístavu a sú najväčšie a najzachovanejšie zariadenia tohto druhu. Vybudované boli v 14. storočí a dnes v nich sídli Múzeum námornej plavby.

V prístave sa nachádza prvotriedne Morské akvárium so skleneným tunelom pod morskou hladinou.