Rím - Odporúčame

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
1/2 dňa
Ostia Antica

Dopravíte sa tam vlakom z nástupišťa Piramide, cesta trvá 40-minút. Autom jazdite pozdĺž ulíc Via del Mare. Ostia Antica je hlavný prístav rímskeho impéria, ktoré zažilo rozmach v 2. - 9. storočí. Založil ho v 7. storočí p. n. l. kráľ Ancus Marcius a bol objavený pri vykopávkach v 19. storočí.

Prístav sa tiahne v dĺžke 3km až k Lido di Ostia. Niekoľko hodín strávených na tomto tichom mieste a trochu predstavivosti návštevníka ponorí do pulzujúceho rušného prístavného života dávnych čias.

Hlavná ulica Decumanus Maximus vedie k amfiteátru s fantastickou akustikou, ktorý je ideálnym miestom na piknik.

Mozaika na Forum Corporation znázorňuje výrobu soli, zatiaľ čo bar Thermopiliu, s jeho širokým mramorovým okienkom evokuje čas oddychu.

Chrám je vyzdobený náboženskými výjavmi a interiér domčekov je vyložený mozaikami. V múzeu sú vystavené mince, poháre a sochy. Otvorené je denne: 08:30-19:30, od apríla do októbra, denne 08:30-17:00 od novembra do februára a tiež každý deň 08:30-18:00 v marci. Vstupný poplatok je 4€.

1 deň

Vrch Tivoli je situovaný 30km východne od Ríma, pozdĺž cesty A24. Alternatívne si môžu cestujúci vziať COTRAL bus zo stanice Ponte Mammolo alebo vlak z nádražia Termini alebo Tiburtina (smer Avezzano). Iba niektoré autobusy spoločnosti COTRAL stoja pri Ville. Zo stanice Tivoli si zoberte napríklad autobus č. 4.

Tivoli dobyli Rimania v r. 338 p.n.l. Na kopci sa stavajú luxusné vilky a domy. Villa d’Este bola postavená v r. 1550, meno dostala podľa patróna Kardinála Ippolito d’Este (syna Lukrecie Bordžovej).

V exteriéri vilky sa nachádzajú rozsiahle renesančné záhrady, kde sú situované fontány v tvare sovy. Fontána Organo Idraulico imituje zvuk orgánov.

Vilka Adriana je zapísaná v zozname UNESCO. Štandardne je otvorená Villa d’Este a Villa Adriana od 09:00-19:30. Vstupný poplatok je 6.50€.