Rím - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Šoférovanie v meste je zážitkom i adrenalínovým športom zároveň. Spôsobujú ho najmä jazdci na mopedoch, chodci, električky a časté výtlky na cestách. Aby mestské zastupiteľstvo obmedzilo zápchy, nerezidentným vodičom zakázalo jazdy do centra mesta v čase dopravnej špičky.

Orientácia v meste je jednoduchá a dopravu k jednotlivým pamiatkam zabezpečuje hustá sieť dopravných prostriedkov. Asi najrýchlejšiu variantu prepravy predstavuje metro, ktoré je tvorené dvomi podzemnými dráhami (Linea A a Linea B).

Metrom je možné dostať sa do blízkosti takmer všetkých významnejších pamiatok v Ríme. Niekedy je vhodné využiť aj mestské autobusy či električky. Náčrt historických pamiatok a obidvoch dráh metra je dobre viditeľný na mapke Ríma.

Stanica Termini je hlavným uzlom rímskeho dopravného systému. Mestský dopravný úrad - ATAC spravuje najväčšiu flotilu autobusov a električiek v meste, viac info na webovej stránke: www.atac.roma.it. Dopravná sieť zahŕňa 297 autobusových liniek, ktoré pokrývajú celé mesto a jazdia denne od 05:30-24:00. Po 24:00 je v prevádzke 22 nočných bus liniek.

Regionálna dopravná spoločnosť COTRAL (webová stránka www.cotralspa.it) prevádzkuje modré autobusy v regióne Lazio. Ďalšia spoločnosť Met.R má zodpovednosť za tri predmestské železničné trate, ktoré majú odchod vlakov na nádraží Termini, Ostiense a Flaminio (smerujú do Pantano, Lido di Ostia a Viterbo), a dve rímske linky (A a B), ktoré prechádzajú cez stanicu Termini.

Metro je v prevádzke denne od 05:30-23:30 (v sobotu do 24:30). Linka A premáva denne len do 21:00, pretože do r. 2008 sa modernizuje, ma sa zlepšiť najmä jej vetranie.

Nočné autobusy
Jazdia denne od 00:00-05:30 na 22 linkách. Stoja na autobusových zastávkach (fermata). Označené sú písmenom ‘N’.

Lístky je možné zakúpiť pri okienkach ATAC, tabacchi, automatoch v metre. Rozoznáte ich veľkou čierno-bielou značkou s nápisom T.

Najlacnejší lístok Biglietto Integrato a Tempo - BIT stojí 1.00€. Je platný po dobu 75 minút pri jazde autobusmi a električkami spoločnosti ATAC, alebo platí pre jednu jazdu metrom alebo vlakom.

Jednodňové (BIG) a týždenné (CIS) pasy sú platné pri všetkých druhoch prepravy. Stoja 4.00€, prípadne 16.00€. Vydávajú sa i mesačné pasy.

Pre návštevníkov Ríma, ktorí sa zdržia dva alebo tri dni, prípadne celý víkend, spoločnosť zaviedla Biglietto Turistico - BTI, ktorý stojí 11:00€ a je platný po dobu troch dní na autobusy, električky, metro a železničné trate v rámci Ríma.

BIRG pas je určený pre dopravu po celom regióne Lazio, stojí medzi 1.80€ a 8€ (v závislosti od použitej zóny).

Taxík
Stanovišťa taxíkov sú roztrúsené po celej metropole. Návštevníkom odporúčame používať iba oficiálne žlté a biele taxíky.

Nočné služby sú od 22:00 - 07:00. Za každý kus batožiny sa počíta príplatok. Biele taxíky si môžete objednať telefónom, tachometer začne odpočítavať čas od okamihu telefonátu a nie od príchodu. Sprepitné je 5-10%.

Spoločnosti prevádzkujúce taxi-služby sú: Radio Taxi 3570 webová stránka: www.3570.it, Radio Taxi Samarcanda; webová stránka: www.samarcanda.it, Pronto Taxi, a Radio Taxi Tevere. Prenájom taxíku stojí približne 0.78€ na kilometer jazdy (viac mimo mesta).

Parkovanie
Parkovanie je podobne ako i jazdenie problematické. Za hodinu parkovania sa platí 1€. Poplatky sa trochu pohybujú v závislosti od doby dňa (deň, večer, víkend).

V Ríme je značný počet podzemných parkovísk. Na ulici Villa Borghese je otvorené 24 hodín. Nájdu sa i bezplatné miesta na parkovanie. Neparkujte na miestach označených Sosta Vietata (neparkovať), polícia automobily zaparkované na týchto miestach odťahuje. Pri odtiahnutom vozidle je nutné volať na políciu tel: (06) 67691).

Prenájom áut
Automobily si môžu prenajať vodiči, ktorý dosiahli vek 21 rokov (23 pre vodičov niektorých firiem). Musia sa preukázať pasom a platným vodičským preukazom, ktorého sú držiteľmi aspoň jeden rok. Vyžaduje sa i kreditná karta alebo hotovosť a platné medzinárodné poistenie.

Cena za prenájom malého automobilu začína na 50€/deň. Tieto služby poskytujú spoločnosti Avis, Europcar, Hertz, Sixt a Maggiore.

Prenájom bicyklov a skútrov
Turisti si môžu prenajať bicykle u spoločnosti Bici & Baci, ktorá sídli na ulici Via Viminale 5. Skútre sú prístupné v Happy Rent, ulica Via Farini 3; webová stránka: www.happyrent.com, a v Roma Scooter Rent, ulica Via in Lucina 13-14, ktorý sa nachádza blízko ulice Via del Corso, pri parlamente.

Roma Rent sídli na Vicolo de’ Bovari 7A, blízko Campo de’ Fiori. Prenajíma skútre, bicykle a automobily. Prenájom bicykla stojí približne 6.50€ za hodinu, do 15€ na deň. Prenájom skútra sa pohybuje od 38€ do 80€ na deň v závislosti od obsahu motora.