Taliansko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Taliansko ponúka množstvo spôsobov ako cestovať. Jedným z nich je cestovať autom. Taliansko má rozvetvenú sieť diaľníc. Poiaľ sa rozhodnete cestovač autom, potrebujete platný vodičský preukaz alebo medzinárodné vodičské oprávnenie. V Taliansku sa jazdí na pravej strane, presne tak ako sme zvyknutí na Slovensku. Zahraniční turisti v prípade núdze môžu využiť služby talianského Automobilového klubu Automobile Club d´Italia - ACI, Via Marsala 800, Rím, tel: +39 06 49981). Počas cestovania doporučujeme využívať odpočívadlá, kde si zregenerujete svoje sily. V piatok a v sobotu  bývajú odpočívadlá s občerstvením pri benzínovej pumpe počas letnej sezóny preplnené.

Bezpečnostné predpisy
Bezpečnostné pásy sú povinné a to i na zadných sedadlách. Za nerešpektovanie je pokuta 32,80 -131,20 €. Vo výbave musí byť červený trojuholník. Povinné je používať svetlá pri prejazde tunelom. Od roku 2002 ste povinný svietiť okrem obvyklýžch prípadov vždy za jazdy na diaľnici a hlavných mimomestských komunikáciach. Mobil môžete používať len cez hands free alebo headset. Maximálna povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Rýchlostné limity:
auto v obci - v obci 50 km/h
auto mimo obce - 90 km/h (s karavanom - 80 km/h),
auto na diaľnici -  130 km/h - na diaľnici s 3 jazdnými pruhmi 150 km/h (s karavanom - 100 km/h)

Pri prevoze bicyklov na zadnej stene kempového prívesu, musia byť označené štvorcom 50x50 c, so  štyrmi červenými odrážkami v rohoch. Na diaľnici je zakázaný súkromný odťah vozidiel. V meste je prechádzanie z jedného pruhu do druhého v jednom smere zakázané. V zime je povinné používať snehoév reťaze. Do Talianska je zakázaný dovoz pohonných hmôt v rezervných kanistroch, dovoz nebezpečných zvierat, liekov, surového mäsa.


Ako sa dostať do Talianska?

Lietadlo
Talianska národná letecká spoločnosť sa volá Alitalia (AZ). Dobré nonstop-spojenia do Ríma, pravidelné a čártrové spojenia do miest Neapol (Neapel), Benátok (Venedig), Milána, Catania, Florenz, Palermo, Genua, Bologna, Pisa, Turin a Rimini.

Trvanie letov: Viedeň - Rím: 1 hod. 25 min ;

Medzinárodné letiská:
Všetky letiská ponúkajú: Duty-free-Shop, požičovne áut, banky, zmenárne, turistické informácie, bary, reštaurácie a obchody a iné.

Rím (Rom) (FCO) (Internet: Fiumicino Letisko Rim) leží 26 km juhozápadne od mesta (cesta trvá 30-55 min). Autobusové spojenie do mesta a späť každých 15 minút.
Autobusy na vlakovú stanicu Ostiense každých 20-30 minút (cesta trvá asi 22 min).
Priame vlakové spojenie s hlavnou stanicou Stazione Termini. Taxíkom sa do mesta dostanete za 45-70 minút. Na letisku sa ďalej nachádza pošta, lekáreň, rezervácia hotelového ubytovania.

Rím (Rom) (CIA) Letisko Ciampino leží vo vzdialenosti 32 km od mestského centra (cesta trvá približne 60 min). Spojenia autobusom ku stanici metra Subaugusta. Stanovisko taxíkov.

Bologna (BLQ) (G. Marconi) leží 6 km od mesta (20 min). Autobusy do mesta každých 15 minút.
Genua (GOA) (Cristoforo Colombo, Sestri)

(Internet:Letisko Janov) leží 6 km západne od mesta (20 min).

Mailand (LIN) (Linate) (Internet:Letisko Miláno) leží 10 kilometrov východne od mesta (cesta trvá 25 min). Autobusové spojenie s mestom každých 20 minút.
Stanovisko taxíkov.

Miláno (Mailand) (MXP) Letisko Malpensa leží vo vzdialenosti 45 km severozápadne od mesta (cesta trvá asi 60 min).

Neapol (Neapel) (NAP) (Capodichino) leží 6 km severne od mesta.

Pisa (PSA) (Galileo Galilei) leží 2 km severovýchodne od mesta.

Palermo (PMO) (Punta Raisi) leží 12 km západne od mesta (25 minút)

Turin (TRN) (Citta di Torino) (Internet:Letisko Turín) leží 16 km severovýchodne od mesta (cesta trvá 30 min)

Benátky (Venedig) (VCE) (Marco Polo) (Internet:Letisko Benátky) leží 13 km od Benátok (cesta trvá 35 min).
Poznámka: Ak cestujete do Florencie, môžete letieť do Pise a odtiaľ priamym vlakovým spojením z letiska do Florencie (cesta trvá 60min).

Loď
Pravidelné spojenia loďou a kompou z Grécka, Španielska, Francúzska, Chorvátska, Turecka a Tuniska. Ďalšie informácie získate v lodných spoločnostiach a kanceláriách cestovného ruchu.

Vlak
Priame vlakové spojenia do väčšiny talianskych miest. Rýchle a pohodlné EC vlaky premávajú z Rakúska. Vo všetkých EuroCity vlakoch sú jedálenské vozne a bary.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Alitalia (AZ) a ďalšie letecké spoločnosti pristávajú vo všetkých väčších mestách krajiny. V krajine sa nachádza vyše 30 letísk. Ďalšie informácie dostanete v kanceláriách cudzineckého ruchu a od jednotlivých leteckých spoločností.

Loď
Najdôležitejšie talianske prístavné mestá sú Genua, Venedig, La Spezia, Neapel, Messina, Bari, Pescara, Ancona, Triest, Palermo, Catania, Livorno a Brindisi. Prepravu medzi jednotlivými prístavmi celoročne zabezpečujú početné kompy.

Kompy: pravidelne zabezpečujú dopravu na ostrovy Capri, Elba, Giglio, na Sardíniu (Sardegna), Sicíliu (Sicilia) a ku Aolským ostrovom.

Vlak
Železničná sieť v Taliansku má 16.000 km, polovica z nich je elektrifikovaná.
Cestovné je pomerne nízke a je závislé od vzdialenosti. V predaji je mnoho zvýhodnených cestovných lístkov. Italy Railcard, je určená len pre osoby, ktoré majú trvalé bydlisko mimo územia Talianska, oprávňuje k neobmedzenému cestovaniu vlakmi po celej krajine.
Táto karta je platná podľa vášho výberu 8, 15, 21 alebo 30 dní. Italy Flexicard funguje podobne ako Italy Railcard, platí 4, 8 alebo 12 dní v rámci časového úseku jedného mesiaca. Deti vo veku 4 - 14 rokov zaplatia len polovicu prejdených kilometrov.

V mnohých mestách a na ostrovoch premávajú regionálne a prímestské vlaky.

Auto/Autobus
Talianska cestná sieť ma vyše 300.000 km, s ktorých viac ako 6.000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí (okrem nasledovných trás Salerno - Reggio Calabria, Palermo - Catania a Palermo - Mazara del Vallo). Početné čerpacie stanice sú medzi 12.00 - 15.00 zatvorené.

Dopravné predpisy: Maximálne povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na diaľnicach. Všetky automobily musia byť vybavené výstražným trojuholníkom. Električky majú prednosť. Zákaz parkovania na krajniciach označených žlto-čiernou farbou. Povinnosť pripútať sa na všetkých sedadlách.

V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9. do 14:30 a od 16. do 20.
Maximálny povolený obsah alkoholu v krvi je 0,8 promile.
Ak spôsobíte dopravnú nehodu, neutekaje z miesta činu. Ak by Vás chytili, predbežne by Vás zadržali.
Majte zapnuté bezpečnostné pásy, pred cestou skontrolujte, či máte v aute výstražný trojuholník, pri prejazde tunelom majte zapnuté svetlá. V čase začínujúcom pol hodinu po západe slnka a končiacom pol hodinu pred východom slnka ste povinný používať svetlá.
Ak cestujete na motorke, musíte mať prilbu.

Dôležité pravidlá
- vodič pomaly idúceho vozidla musí na vhodnom ieste spomaliť alebo zastaviť, aby umožnil autám idúcim za ním predbiehať.


Poznámka: Pokuty musia byť vyplatené na mieste. Pokuty za prekročenie rýchlosti sú veľmi vysoké.

Poruchová služba: tel.č 116.

Diaľkové autobusy
Medzi mestami a obcami premávajú diaľkové autobusové linky. Regionálne autobusové siete sú veľmi dobré aj na Sardínii a Sicílii. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v Nedeľu býva veľmi obmedzená.

Prenájom auta
Požičovne a pobočky rôznych talianskych a medzinárodných požičovní sa nachádzajú vo všetkých mestách a turistických oblastiach. Ceny a podmienky sú rozdielne. Regionálne požičovne sú väčšinou lacnejšie. Podmienky: Medzinárodná Zelená Karta, medzinárodný VP. Ak nie je vodič zároveň majiteľom auta, musí sa tento preukázať splnomocnením.

Metská doprava
Všetky mestá a veľkomestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Metro: V Ríme sú dve podzemné dráhy. Metropoloitana A vedie od
Via Ottaviano cez stanicu Termini ku Via Anagnina, metropolitana B premáva medzi Stazione Termini a výstaviskom Via Laurentina. V Miláne taktiež premáva metro.
Električka
V Ríme je 8 električkových dráh, električkové dráhy majú 28 km. Miláno, Neapol a Turín majú taktiež električkovú dopravu. Autobus: Autobusové linky premávajú vo všetkých mestách a veľkomestách. Rím má obsiahlu sieť mestskej autobusovej dopravy, ktorá je prakticky doplnená metrom a električkovou dopravou. Cestovné lístky sú univerzálne a umožňujú počas 75 minút cestovať všetkými prostriedkami mestskej dopravy a neobmedzene presadať. Celodenné alebo týždňové cestovné lístky si môžete kúpiť v automatoch, na zastávkach a nástupištiach. Ďalšie informácie dostanete v turistických informáciách, ktoré sa nachádzajú priamo oproti Stazione Termini.

Taxi
V Ríme sú taxíky drahé a platí tu príplatok za cestovanie v noci, batožinu a telefonickú objednávku. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Taxikári neočakávajú sprepitné.

Čas trvania cesty
z Ríma do nasledovných väčších talianskych miest


Lietadlo Vlak Bus/Auto
Florenz 0.45 3.30 2.30
Mailand 0.65 8.00 6.00
Venedig 0.65 7.30 6.00
Neapel 0.45 2.30 2.00
Palermo 0.60 14.30 10.00
Cagliari 0.55 - -

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Ceny diaľničných poplatkov v Taliansku - Užitočné informácie a...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...