• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kalábria

Na juhu Talianska, tam kde sa pobrežie už takmer dotýka Sicílie, na úpätí Apeninského horského pásma, na konci zálivu Polikastro, tam sa mora dotýka Kalábria.

Na juhu Talianska, tam kde sa pobrežie už takmer dotýka Sicílie, na úpätí Apeninského horského pásma, na konci zálivu Polikastro, tam sa mora dotýka Kalábria.

Od severu ju pred studeným vetrom chránia hory, na juhu ju obmýva Tyrrhenské more. Kto navštívil iba sever Talianska, ani si nedokáže predstaviť, že tu môže byť more také čisté a priezračné.

Citrusové háje, množstvo viníc a nádherná architektúra talianskeho juhu, osobitne dotvárajú krásu krajiny. Medzi mestečkami Kalábrie osobitne vyniká Scalea, ktorá sa rozložila od vrcholu skalnatého kopca až po more. Turisti neobdivujú len množstvo svojráznych špecialít s ponukou darov mora, ale aj historické centrum mestečka.Je to spleť krivoľakých uličiek, vzácnych historických budov.

Čo tu dovolenkára príjemne prekvapí? V prvom rade v priemere o 15 až 20 percent nižšie ceny, ako v iných častiach Talianska. Mimoriadne dôležité je vedieť, že more je skutočne čisté. Nielen priezračné. Kalábria prakticky nemá priemysel, ktorý by mohol znečisťovať pobrežie.A ešte niečo. V niektorých oblastiach Talianska sme zvyknutí na vyberanie vstupného na pláž, inde sa zase nedá kúpať bez prenajatia slnečníka a ležadiel. Tu je na rozľahlých plážach dosť miesta i pre slnečníky i pre tých, ktorí dajú prednosť vylihovaniu na vlastnej osuške.

Oblasť Scaley je mimoriadne zaujímavá aj pre potápačov, či tých, ktorí sa tešia z morského sveta aspoň cez potápačské okuliare.

Atraktívne sú najmä blízke útesy Fiuzzi, dno Cirelly, či Azúrová a Levia jaskyňa ostrova Dino, kam sa možno z pláže dostať aj na vodnom bicykli.

Dovolenkári hojne využívajú možnosť fakultatívnych výletov popri pobreží do rôznych stredísk, na Kristo di Maratea, kde je 40 metrov vysoká socha Krista podobná tej, v Rio de Janeiro. No a blízkosť Sicílie zase láka na návštevu Taorminy, či legendárnych Syrakúz.

Napriek tomu, že Kalábria je od Bratislavy vzdialená asi 1700 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice.

Netreba sa obávať ani stravovania v reštauráciách, ani varenia vo veľmi dobre vybavených apartmánoch. Nižšie ceny sprístupňujú obchody a reštaurácie aj slovenským dovolenkárom.

A ešte niečo. Kalábria je osobitne vhodná aj pre tých, ktorí neradi cestujú na dovolenku počas hlavnej sezóny. Teplota mora dosahuje 22 stupňov už v máji a na rovnakú hodnotu klesá až v polovici októbra.

Ľubomír MotyčkaTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002