Florencia - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Florencia je hlavné mesto Toskánska a v rokoch 1865-1871 bolo hlavným mestom Talianskeho kráľovstva. Mesto na rieke Arno má približne 400 000 obyvateľov plus okolie mesta prevyšujúce 200 000 obyvateľov.

 

Talianska metropola je situovaná v severozápadnej časti krajiny, obklopená pohorím Chianti, na ktorom sa obrábajú vinice. Okrem centra obchodu a financií stredovekej Európy bola niekedy označovaná aj ako kolíska talianskej renesancie a talianskych klasikov ako sú Dante, Petrarca a Boccaccio. Florencii v rokoch 1434-1494, 1512-1527 a 1530-1737 vládla rodina Medici.

 

UNESCO odhaduje, že 60% svetového kultúrneho dedičstva sa nachádza v Taliansku, z toho polovica je vo Florencii. V meste je možné obdivovať majstrovské kúsky umelcov, akými boli Botticelli, Michelangelo a Leonardo da Vinci, vo svetovo preslávených múzeách, v nádherných kostoloch alebo jednoducho v uliciach mesta.

 

Krásna Florencia láka turistov z celého sveta, ktorí tu okrem histórie majú možnosť ochutnať vynikajúcu taliansku kuchyňu a najlepšie talianske vína. Jej dominantou je veľkolepá katedrála situovaná v srdci mesta, ktoré ohraničuje priestor medzi Piazza del Duomo a Piazza della Signoria.

 

V historickom centre poet Dante (praotec talianskeho jazyka) po prvýkrát zbadal jeho múzu Beatrice. Tu, v okolí centra, Florentská republika padala a znova sa dvíhala.

 

Neohraničená krása Florencie ju neušetrila pred deštrukciou v r. 1944, keď boli až na Ponte Vecchio zničené všetky mosty nacistami. V r. 1966 rieka Arno zatopila mesto, zničila domy a umelecké diela.  Nedávno, v r. 1993, vybuchla bombová nálož pri galérii Uffizi

 

Turistom neodporúčame návštevu mesta v letných mesiacoch, v júli a v auguste, keď je ovzdušie značne horúce a ťažké. Najvhodnejším obdobím je jeseň, keď dozrieva ovocie a ulice sú prázdne, na každom rohu sa predávajú voňavé huby a olivový olej.