Taliansko - Info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Taliansko - ohromujúca krajina plná histórie, výnimočnosti a inšpirácie. Možno viac ako ktorákoľvek krajina má vplyv na priebeh európskeho rozvoja najmä v oblasti kultúry a politického myslenia. Taliansko nás nabáda, aby sme ho vnímali všetkými zmyslami. Ako závan vetra k nám prúdi vôňa histórie, naše chuťové bunky potešia talianské jedlá a oči sa môžu pokochať na nádhernej prírode.

Návštevníci v tejto slnečnej krajine nájdu vinice a pivnice plné lahodného vína, remeselné dielne, kde vyrábajú  mnohé nádherné veci a priateľské trattorie, kde podávajú vynikájúce jedlá. Talianská kuchyňa je známa ľahkými a jednoduchými pokrmmi. Nielen pizza,cappucino, talianské vína či syry preslávili Taliansko, ale i svetoznáme módne značky ako Benneton, Bulgari, Armani, Versace, Dolce & Gabana... Mestom módy  sa stalo Miláno, ktoré je známe aj La Scallou. Taliansko ale nežije len módou, ale i futbalom.

Taliansko patrí medzi krajiny s najstaršou turistickou tradíciou. Svojou dĺžkou pobrežia cez 3000 km sa radí na prvé miesto v Stredozemnom mori. Rozkladá sa na Apeninskom polostrove. Severným okrajom sa v tvare polkruhu tiahnu alpské chrbty. Tu sa týči najvyšší bod Talianska, Monte Bianco (4807 m). Pohoria sa postupne znižujú smerom na juh a prechádzajú do Pádskej nížiny. Na juhu ju ohraničujú Apeniny, ktoré sú bočnou vetvou vychádzajúcou zo Západných Álp a pokračujúcou cez celý polostrov. Zo západnej i východnej strany sa na Apeniny pripájajú viaceré pohoria a probrežné nížiny. Prirodzeným pokračovaním polostrova je ostrov Sicília (25 426 km2), na jeho východnej strane čnie najvyššia sopka Európy, Etna (3340 m). Žulovými horninami tvorený povcrh ďalšieho ostrova, Sardínie (23 813 km2) je súčasťou Tyrrhenského masívu. V blízkosti tuniských brehov ležia Pelagické ostrovy a ostrovy Pantelleira. Apeninský polostrov sprevádzajú viaceré skupiny ostrovov (Toskánske ostrovy, Tremitské ostrovy a i.), z ktorých sú najnavštevovanejšie sopečné Liparské ostrovy.