Miláno - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Miláno je situované na plochej planine v údolí Po, je hlavným mestom Lombardie. Radí sa medzi talianske najbohatšie mestá a je druhou najväčšou metropolou Talianska. Obyvatelia sú kozmopolitní a získali si reputáciu úspešných biznismenov.

Tri krát po dobu jeho histórie muselo byť Miláno prebudované. Založené bolo v 7. str. p.n.l. Keltmi. Pôvodný názov bol Mediolanum (stredná planina). Prvý krát bolo vyrabované v r. 600, druhý krát cisárom Barbarossa v r. 1157 a nakoniec spojencami v Druhej svetovej vojne.

Miláno sa úspešne rozvíjalo pod francúzskou, španielskou a rakúskou správou od r. 1499 až do zjednotenia Talianska v r. 1870. Je pozoruhodné, že existuje toľko historických pokladov, vrátane da Vinciho Poslednej večere, ktorá prežila priamo v bojoch Druhej svetovej vojny. Milánčania si cenia tradície, platia príspevky na udržiavanie katedrál a iných historických stavieb. Symbolom mesta je socha Panny, ktorá je umiestnená na vrchole katedrály Duomo.

Miláno sa rozrastalo radiálne okolo historického jadra pri Katedrále smerom k moderným predmestiam. Moderné mestské centrum leží severozápadne, okolo hlavnej stanice Mussolini. Jeho dominantou je mrakodrap Pirelli (1956). Obchod a móda sa sústreďuje v modernej štvrti Fiera, západne od jadra, v okolí stanice Porta Genova.

Ekonomický rozmach Milána má svoje počiatky na sklonku 19-násteho stor., kedy sa rozvíjali kovoobrábací a gumárenský priemysel, ktoré potlačili dominantnosť poľnohospodárstva. Metropola sa nachádza v strede zavlažovacieho systému určeného pre Lombardskú planinu. Mesto je dôležitým obchodným uzlom medzi severom a juhom. Niekoľko kanálov ostalo v obvode Navigli, pri univerzite Bocconi, ktorý je módnou oblasťou, kde sa večer rozlieha živá hudba.

Od sedemdesiatych rokov je Miláno hlavným mestom automobilového priemyslu a finančníctva. Sídlia tu renomované módne domy a reklamné agentúry, s ktorými je spojená i hustá koncentrácia paparazzov. Valentino, Versace a Armani môžu navrhovať šaty kdekoľvek na svete, avšak Miláno je ich prirodzeným stanovišťom.