Rím - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Foro Romano a Palatino
Fórum predstavovalo centrum politického, ale aj spoločenského rímskeho života. Tento symbol antického Ríma a centrum ríše objavili pri vykopávkach v 19. storočí.

Kedysi sa tu nachádzali prekrásne chrámy, nádvoria, baziliky. V súčasnosti sa z nich veľmi veľa nedochovalo, a tak dnes môžeme obdivovať len zrúcaniny, ktoré však stále zachovávajú tú pravú historickú atmosféru starého Ríma.

Pohľadna fórum z vtáčej perspektívy vychutnáte z námestia Piazza del Campidoglio. Ak si želáte preskúmať ho z menšej vzdialenosti, vhodná je ulica Via Sacra, ktorá smeruje do srdca Forumu.

Medzi najzachovalejšie monumenty sa radí triumfálny oblúk Septimius Severus (203 n.l.) a Cézarova rečnícka tribúna, odkiaľ prezentoval svoje prejavy.

Úžasné je i bývalé átrium Vestal Virgins a priľahlý chrám Vesta s okrúhlym pôdorysom. Neďaleko Titusovho oblúka je Palatín, kde stáli paláce rímskych cisárov.

Foro Traiano e Mercati di Traiano
Trajanové
fórum bolo inaugurované v r. 112-113 n.l. a je najpôsobivejšie zo všetkých fór. Komplex pozostáva z hlavného štvorcového námestia, baziliky, dvoch knižníc a trhu rovnomenného mena. Na trhu nájdete ccai 150 malých obchodíkov.

Trajanský stĺp je možné vidieť vďaka jeho výške 38 m už z veľkej vzdialenosti, pravdepodobne bol umiestnený medzi dvoma knižnicami, jeho nádherný vyrezávaný reliéf stelesňuje Trajansku vojnu v Dacii (dnešné Rumunsko). Na vrchu stĺpa stála socha cisára, ktorú dal odstrániť pápež Sixtus V. r. 1585 a nahradil ju sochou Sv. Petra.

Fórum je situované na ulici Via IV, November 94. Prepravíte sa k nemu autobusmi smerujúcimi k námestiu Piazza Venezia. Otváracie hodiny: Ut - Ne od 09:00-19:00 v lete, v zime je otvorené len do 18:00
Vstupný poplatok: 6.20€.

Koloseum
Neďaleko Foro Romano, blízko ulice Via Sacra a oblúkom datovaným do 4. storočia Arco di Costantino sa nachádza svetoznáme Koloseum. Je 186m dlhé, 153m široké a asi 47m vysoké.

Jeho výstavba bola zahájená ešte v roku 72 n.l., za vlády cisára Vespasiána, jeho kapacita ponúkala až 55.000 miest pre divákov. Denne sa tu konali gladiátorské predstavenia, pričom v priebehu dňa bolo zabitých až 5.000 zvierat!

Okrem gladiátorov tu bojovali za svoj život aj zločinci či otroci. O živote a smrti rozhodovali diváci. Známy je palec otočený k zemi ako symbol smrti, mávanie kapesníkmi na druhej strane predstavovalo milosť. Počas stredoveku význam kolosea upadol. V tom období slúžil ako sklad materiálu na stavbu palácov a kostolov. Zachoval sa iba skelet jeho ruín.

Nachádza sa na námestí Piazza del Colosseo. Viac informácií získate na www.pierreci.it. Preprava ku koloseu: Metro Colosseo; bus k Piazza del Colosseo

Otváracie hodiny: denne od 09:00-19:30 (v lete); denne 09:00-16:30 (v zime).
Vstupný poplatok 8€ + príplatok 2€, ak sa konajú predstavenia.

Pantheon
Chrám je asi najzachovalejšou antickou stavebnou pamiatkou v Ríme a stal sa emblémom mesta. Postavil ho Hadrian v r. 119-128. V roku 609 bol vysvätený ako kresťanský kostol Santa Maria ad Martyres.

V dnešných dňoch sa tu nachádzajú pozostatky takých osobností ako Raffael, Vittorio Emanuel II, či Umberto I. Kopula Pantheonu bola ešte do roku 1960 najväčšou na svete! Jej výška i priemer dosahuje 44,3 m.

Pantheon sa nachádza na námestí Piazza della Rotonda. Prepravíte sa k nemu: Bus k Largo Argentina alebo k ulici del Corso. Otváracie hodiny: Po - So, 08:30-19:30, Ne: 09:00-18:00
Vstup je bez poplatku.

Sixtínska kaplnka a Vatikánske múzeum
Sixtínska kaplnka sa nachádza vo Vatikáne. Pravdepodobne od r. 1559 je Sixtínska kaplnka so svetoznámymi renesančnými freskami dejiskom konkláve. Pápeži sa tu volili najmenej 20 krát. Sixtínska kaplnka je nazvaná podľa pápeža Sixta IV.

Kaplnku, ktorej rozmery 41x13x21 metrov údajne zodpovedajú Šalamúnovmu chrámu, dal zriadiť ako svoju palácovú kaplnku pápež Sixtus IV. - pápežskú kaplnku ako „novú Šalamúnovu halu“.

V roku 1482 tým poveril niekoľkých najlepších umelcov svojej doby. Za 7 mesiacov Botticelli, Perugino, Rosselli a Ghirlandaio stvárnili na ľavej bočnej stene život Mojžiša a na pravej strane sú zase zachytený Ježišov osud.

Približne o generáciu neskôr vytvoril majstrovské fresky slávny Michelangelo, ktorý stvárnil tému stvorenia. Najznámejšou freskou je Posledný súd.

Konkláve v Sixtínskej kaplnke pri Michelangelovom Poslednom súde zvolilo naposledy nového pápeža v utorok 19. apríla 2005 keď za nasledovníka Jána Pavla II. bol zvolený kardinál Joseph Ratzinger, ktorý prijal pápežské meno Benedikt XVI.

Musei Vaticani
Vatikánske múzeum je najväčším komplexom umeleckých zbierok na svete. Nachádza sa tu množstvo obrazov, kníh, fresiek, gréckych, etruských či rímskych sôch...

Keďže múzeum naozaj obrovské, je vhodné zvoliť si priority v exponátoch, ktoré máte záujem vidieť. Jednou z nich by mala byť určite Sixtínska kaplnka s Michelangelovým Posledným súdom. Tá bola postavená v rokoch 1475-1480 na základe žiadosti pápeža Sixtusa IV.

Dvanásť malieb na pravej strane predstavuje Výjavy zo života Ježiša Krista, ľavá strana zachytáva Mojžišov život. Roku 1508 pápež Julius II. poveril mladého Michelangela, aby vyzdobil strop kaplnky, čo sa mu aj dokonale podarilo.

Doprava: Metro Ottaviano; bus k Piazza del Risorgimento.
Otváracie hodiny: Po-Pia 08:45-16:45 s posledným vstupom o 15:20, So 08:45-13:45 s posledným vstupom o 12:20 (v mesiacoch marec - október); Po-So od 08:45-13:45 s posledným vstupom o 12:20 (november - začiatok marca). V poslednú nedeľu v mesiaci je otvorené od 08:45-13:45.
Vstupný poplatok 12€, voľný vstup poslednú nedeľu v mesiaci.

Bazilika sv. Petra
Svetoznámy chrám, z ktorého balkóna sa pápež každoročne prihovára miliónom veriacim po celom svete. Ako už bolo spomenuté, legalizácia kresťanstva sa uskutočnila za vlády cisára Konstantína, a preto prvý kostol svätého Petra dal vystaviť práve on okolo roku 326 n.l.

Tradícia hovorí, že kostol bol postavený presne na tom mieste, kde bol roku 64 n.l. ukrižovaný svätý Peter. V rokoch 1506 až 1626 bol kostol prestavaný na nový, omnoho väčší chrám.

Michelangelová Pieta z roku 1499 je umiestnená v prvej kaplnke pravej lode. Je umiestnená za ochranným sklom. Aj veľkolepý hlavný oltár určite očarí nejedného turistu. Nad ním sa nachádza prekrásne Berniniho baldacchino. Za oltárom sa nachádza hrob Pavla III. a Urbana VIII.

Bazilika je situovaná na námestí Sv. Petra
Otvorená je Po-So: 08:30-18:30
Preprava: Metro Ottaviano; bus k Piazza del Risorgimento.
Prevádzková doba: denne od 07:00-19:00 (Apríl - Október), posledný možný vstup je 15 minút pred zatvorením. V mesiacoch november - marec je otvorené denne od 07:00-18:00
Vstup je bez poplatku.

Dóm sv. Petra
Otváracie hodiny: denne od 08:00-18:00 (v lete); denne od 08:00-17:00 (v zime), posledný možný vstup je 15 minút pred zatvorením.
Vstupný poplatok je 4€ (bez výťahu), 5€ (s výťahom).

Necropolis
Otváracie hodiny: Po-Pia od 09:00-17:00. Vstup je len pre malú vopred objednanú skupiny. Žiadosť o vstup je písomná, adresuje sa na: Ufficio Scavi, Fabbrica di San Pietro, 00120 Città del Vaticano.
Vstupný poplatok je 10€.

Vatikánske záhrady
Organizované zájazdy sa konajú v Sobotu o 10:00, je možné si ich rezervovať niekoľko dni vopred. Vstupný poplatok je 9€.

Múzeum Capitolini
Uchováva sa tu najstaršia zbierka na svete. Múzeum tvoria dve navzájom oddelené budovy. V budove Palazzo Nuovo sú najvzácnejšie zbierky rímskych sôch. V Palazzo dei Conservatori a Braccio Nuovo sú sochy z renesančného a barokového obdobia.

Nachádza sa na námestí Piazza del Campidoglio. Viac informácií o tomto múzeu získate na www.museicapitolini.org.
Doprava: bus k Piazza Venezia
Otváracie hodiny: Ut-Ne od 09:00-20:00, posledný vstup je o 19:00. Vstupný poplatok je 6.20€ (+1.60€ exhibičný poplatok), 9,90€ v kombinácií Múzea Capitoline a lístku Centrale Montemartini.

Fonatana di Trevi
Fontána Di Trevi je snáď najkrásnejšou fontánou, akú kedy ľudské oko videlo. Jej najstaršia časť je pozostatkom akvaduktu, ktorý dal postaviť vojvodca Agrippa v roku 19 p.n.l.

Fontána je tvorená viacerými dokonale opracovanými sochami, jedna z nich predstavuje hojnosť a druhá zdravie. Nad nimi sa nachádzajú štyri ročné obdobia prinášajúce dary. K zaujímavým súsošiam patrí aj panna, ktorá ukazuje vojakom prameň. Nádherný dojem z fontány dopĺňa barokový interiér kostola Santa Maria in Trivio.

Nachádza sa na námestí Trevi.
Doprava:Bus k Piazza San Silvestro alebo Metro Line A k Barberini.
Otváracie hodiny: denne 24 hodín
Vstup je bez poplatku.

Piazza di Spagna
Námestiu Piazza di Spagna dominujú „Španielske schody“. Ponúkajú prekrásny výhľad, ktorý si podmaní nejedného cestovateľa. Na schodoch sa často krát konajú modelingové prehliadky.

Toto romantické miesto tiež slúži ako miesto schôdzok. Pôvod schodov je datovaný do obdobia roku 1723, kedy ich výstavbu inicioval francúzsky veľvyslanec Gueffier.

Neďaleko schodov sa nachádzala rezidencia španielskeho veľvyslanca pri svätej stolici, čo vysvetľuje názov pamiatky. Južne sa nachádza najexkluzívnejšia obchodná ulica Via Condotti, kde má sídlo aj známa herečka Sofia Loren.

Na začiatku schodov leží fontána Barcaccia, ktorú navrhol v r. 1627 Bernini. Na pravo stojí skromný dom Keats-Shelley Memorial House, v ktorom 25. ročný John Keats zomrel na tuberkulózu. Uchovávajú sa tu fotografie, súkromné listy a urna s popolom Shelley a chumáč Keatových červených vlasov.

Viac informácií o tejto atrakcii získate na www.keats-shelley-house.org
Doprava: Metro Spagna
Otváracie hodiny: Po-Pia od 09:00-13:00 a 15:00-18:00, So od 11:00-14:00 a 15:00-18:00
Vstupný poplatok je 3.50€.

Piazza Navona
Toto námestie je lemované kaviarňami a reštauráciami, leží v srdci historického jadra. Jeho oválny tvar sleduje pôdorys bývalého štadiónu. Postavené bolo v r. 86 cisárom Domitianom. Piazza získala súčasný tvar v polovici 17-násteho storočia, keď pápež Innocent X poveril Borrominiho navrhnúť Kostol sv. Agnese.

Pred kostolom postavil Bernini fontánu Fontana dei Quattro Fiumi, ktorá reprezentuje silu štyroch veľkých riek: Nilu, Dunaja, Gangy a Rio de la Plata. Tieto rieky predstavujú štyri známe oblasti v Afrike, Európe, Ázii a Amerike.

Villa a Galéria Borghese
Východne od Španielskych schodov leží záhrada, na ktorej sa nachádzajú sochy datované do 17. storočia. V tejto oblasti je situované mestské zoo, Piazza di Siena aréna, antický chrám, stredoveký hrad a umelé jazero.

V múzeu Museo Etrusco ležiacom neďaleko Villa Giulia sa nachádza pozoruhodný sarkofág nevesty z Cerveteri.

Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea
zahŕňa diela talianskeho umenia z 19. storočia a 20. storočia, bola postavená v r. 1912.