Rím - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


"Všetky cesty vedú do Ríma"... toto tvrdenie sa zaiste opiera o skutočnosť. Tak ako v minulosti, tak aj v súčasnosti, stále viac turistov z celého sveta prejavuje záujem o návštevu tohto prekrásneho mesta.

Rím, hlavné mesto Talianska, hlava provincií, sídlo pápežstva, leží na brehu rieky Tiber, medzi Apeninským pohorím a Tyrénskym morom, od ktorého je vzdialené asi 20 km. 

Dokonalé umiestnenie, čistá obloha a neopísateľné pamiatky podčiarkujú jeho magickosť a silný architektonický charakter, ktorý sa spája s modernosťou veľkomesta. 

Rím, mesto miest! Rím, centrum kultúrneho dedičstva sveta s množstvom veľkolepých umeleckých diel, prekrásnych obrazov, sôch významných majstrov, ktoré skrášľujú mnohé chrámy, múzeá, či historické budovy. To všetko je Rím. 

„Večné mesto“ bolo administratívnym centrom Rímskej ríše, ktorá siahala od Británie po Mezopotámiu. V súčasnosti je sídlom talianskej vlády a ministerských úradov. Niektoré sa presúvajú do Milána. 

Ale predsa... Rím má aj niečo, čo je na svete najmenšie. Je to najmenší štát sveta, Vatikán. Jeho rozloha je len 0,44 km2 a počet obyvateľov dosahuje cca 1000. Nachádza sa v západnej časti Ríma. 

Vatikán je cirkevný štát a na jeho čele stojí pápež. Zaujímavou skutočnosťou je však aj to, že hoci Vatikán je najmenší, množstvom umeleckých a cenovo nevyčísliteľných umeleckých diel prekoná mnoho ostatných krajín sveta. Aj preto hlavným príjmom do štátnej pokladnice sú peniaze získané z cestovného ruchu. 

Legenda o vzniku Ríma siaha k Romulusovi a Remusovi, narodili sa princeznej Rhee Silvii, ktorá ich strýkovi Amuliovi nedovolila zahubiť ich, a tak boli v prútenom košíku položený na hladinu rieky Tiber, ktorá ich odniesla  k úpätiu Palatína, kde ich odchovala vlčica. Romulus neskôr zabil Remusa v spore o česť zakladateľa mesta a vyslovil známu vetu - „Tak zahynie každý, kto sa opováži prekročiť múry môjho mesta“. Rímsky cisári sa po celé stáročia držali tohoto príslovia a Rím sa stal nedobytným. 

Založenie Ríma sa datuje na 21. apríla 753 p.n.l.  Rím zažil druhý dych rozvoja v 15. storočí. I keď vplyv Ríma upadal, stal sa zárodkom európskej civilizácie. 

Ruiny pochádzajúce z čias „rímskej slávy“ sa nachádzajú v oblasti „Antický Rím“. Budovy z obdobia renesancie sú koncentrované v historickom centre, ktoré sa rozkladá medzi ulicami Via del Corso a riekou Tiber. 

Tu sa labyrint úzkych ulíc kumuluje do úžasných námestí, ktoré formujú barokové kostoly a nádherné fontány. V blízkosti sa nachádzajú nasledujúce námestia: romantické námestie Navona s Berniniho fontánou „Štyroch riek“, Piazza di Spagna, a fontána Trevi, ktorá preslávila Feliniho film La Dolce Vita (1959). 

Južne od Vatikánu je situovaná štvrť Trastevere, ktorá je lemovaná malými vínovými barmi. Ďalej smerom na juh leží mestský obvod Testaccio, ktorý je známy nočnými klubmi a živou hudbou. 

Turizmus je hlavným zdrojom príjmov mestskej pokladnice. Mesto obmýva teplé Mediteránske more. Preto je príjemná návšteva metropoly i v jeseni a na jar. V auguste je horúco, mnoho obchodov je zavretých v čase letných horúčav a ulice sú vyľudnené. 

Rím bol často kritizovaný za hlučnosť a nedostatočnú údržbu. V r. 2000 boli fasády domov nádherne zrekonštruované, zracionalizoval sa i dopravný systém.