Rím - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Rímske obchody sú plné výrobkov s vysokou kvalitou a eleganciou. Taliansky dizajn je veľmi žiadaný. K najobľúbenejším suvenírom patria odevy zo značkových butikov i lacnejších obchodov, obuv, módne doplnky, zlaté i strieborné šperky, kožený tovar, keramika a sklo.

Módne hity sa nakupujú najmä v Ríme, Milane a Florencii, ktoré je centrom talianskeho dizajnu. Lombardiu preslávil hodváb, Prato v Toskánsku textil, z Deruty a Faenzy je nádherná keramika a porcelán, z mestečka Empoli ručne maľované nádherné fľaše, z Carrery suveníry z mramoru a z Alghera na Sardínii suveníry z koralov. Pri kupovaní starožitností si treba dávať pozor, lebo v Taliansku sú zruční falšovatelia.

Útulné obchodíky sú koncentrované v sieti uličiek rozkladajúcich sa pri „Španielskom schodišti“. Na ulici Via Condotti sa nachádza značný počet renomovaných značiek: Gucci, Max Mara, Valentino, Prada, Louis Vuitton, Salvatore Ferragamo, Bruno Magli, a Giorgio Armani.

Bulgari - nachádzajúci sa na ulici Via Condotti na adrese 10, je zameraný na predaj luxusných hodiniek, zatiaľ čo Damiani, sídliaci na tej istej ulici na čísle 84, sa venuje predaju šperkov, ktoré nosí i Gwyneth Paltrow, niektoré boli navrhnuté i pre Brada Pitta.

Fendi má butiky pozdĺž ulice Via Borgognona, ktoré poskytujú návštevníkom široký výber topánok, tašiek, kožušín, produktov z kože.

Na danej ulici majú svoje butiky Gianni Versace, Moschino, Tod’s, Gianfranco Ferré a ‘Kráľovná Kašmíru’ Laura Biagiotti.

V tej istej štvrti na ulici Via Babuino 155A sa nachádza TAD conceptstore, ktorý sa špecializuje na ‘ethnic-chic’, ktorého oddelenia siahajú od nábytku po kvety, od šiat po predaj hudby. Je tu i holičstvo a kaviareň.

Ďalej sa nachádzajú obchodíky pozdĺž ulíc Via del Corso, Via del Tritone, Via Nazionale a Via Cola di Rienzo. Výhodne sa tu dá nakúpiť v januári a v júli, keď je výpredaj tovaru.

Bric-a-brac and retro módu je možné kúpiť na populárnych blších trhoch. Medzi najlepšie sa radí Via Sannio (otvorené Po - So: 07:30-13:00) a Porta Portese (Nedeľa 07:30-13:00).

CastroniI nachádzajúci sa na ulici Via Cola di Rienzo 196, predáva kulinárske produkty, ktoré pochádzajú z talianskych regiónov, taktiež dováža ingrediencie z celého sveta. Odporúčame odniesť si domov ocot a olivový olej.

Veľmi vkusne zariadený obchod Trimani nachádzajúci sa na ulici Via Goito 20 bol založený v r. 1821. Uchováva sa v ňom excelentný výber talianskych vín.

Malé obchody sú často zatvorené na obed (13:00-16:30). Väčšie sú v prevádzke po celý deň. Otvárací čas môže byť neprehľadný, pretože značný počet obchodov je zatvorený vo štvrtok popoludní (v zime), pričom niektoré obchody sa neotvárajú do obeda v pondelok.

V lete sú otvorené dlhšie, do 20:00. Niektoré sú zatvorené v mesiacoch júl, august a september.

Daň z pridanej hodnoty (IVA) je 20% na šaty a luxusné výrobky. Turisti pochádzajúci z mimoeurópskych krajín môžu žiadať o vrátenie dane ak kúpili tovar presahujúci 155€ v tom istom obchode.