Senica - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Leží na rozhraní Záhorskej nížiny a Myjavskej pahorkatiny na Teplici pravostrannom prítoku rieky Myjavy.

Okolie bolo osídlené od doby kamennej. Pravdepodobne tu žili pravekí lovci mamutov. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1217. Obec so starým slovanským osídlením ležala na vtedy významnej Českej ceste, ktorá viedla priamo stredom obce. V roku 1396 dostala mestské privilégiá a jarmočné právo. Ďalšie privilégiá dostala v roku 1419, právo konať trhy, oslobodenie od mýta a tridsiatku.

Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, remeslami (najstarší bol cech súkenníkov) a obchodom. Postupne aj vďaka rozsiahlym privilégiám získalo hospodársku samostatnosť a stalo sa remeselníckym a obchodným mestom. V 19. storočí tu pracovala sladovňa, továreň na cukríky, liehovar, likérka, cukrovar. Vznikla prvá senická banka. V 19. storočí bola jedným z centier slovenského národného a kultúrneho života.

Po roku 1918 vystavali továreň na výrobu syntetických vlákien. V tradíciách jej výroby pokračuje podnik Slovenský hodváb, V Senici je aj známa potravinárska výroba.

V meste žili známe osobnosti. Pôsobil tu spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský, spisovateľ a spoluzakladateľ Matice slovenskej Viliam Paulíny-Tóth, politik Štefan Fajnor, básnik Pavol Országh Hviezdoslav, kníhtlačiar Ján Bežo. Na rodil sa tu maliar Ján Mudroch.

V regióne sa oplatí vidieť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senica, Trnava
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senica, Skalica

Na okolí doporučujeme navštíviť

Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Stručné predstavenie kúpeľov, ich prírodné liečivé zdroje, indikované choroby a používané metódy liečby.
Téma: Kúpele
Východiská: Piešťany
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bratislava Mesto
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senec, Trnava