• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  7.55 € (227.45 Sk)
 • Prenájom áut

Kaštieľ Holíč

Pôvodne stredoveký vodný strážny hrad na tzv. Českej ceste, renesančne prestavaný, okolo r. 1750 prestavaný na barokovo-klasicistický reprezentačný kaštieľ pre potreby viedenského cisárskeho dvora. Má čestné nádvorie, slávnostné schodište a reprezentačné miestnosti.

Kaštieľ v Holíči bol postavený okolo r. 1750 v štýle tereziánskeho barokového - klasicizmu na mieste pôvodnej stredovekej, neskôr renesančnej stavby. Baroková prestavba veľkoryso využila pevnostný charakter kaštieľa a včlenila opevnenia do celkového riešenia. Uprostred zväčša zachovaného renesančného obranného systému dnes stojí ústredná rozsiahla obytná stavba kaštieľa s pôdorysom v tvare písmena U, s bočnými krídlami vytvárajúcimi cour d’honneur. V strede dispozície sa nachádza vstup s honosným barokovým schodišťom. V strednej časti fasády vystupuje rizalit zakončený tympanónom z obidvoch strán. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park s dodnes zachovanou alejou, ktorá spája kaštieľ s mestom. Kaštieľ bol postavený za čias Márie Terézie ako letné cisárske sídlo a centrum kráľovských majetkov Habsburgovcov.

Ako veľkolepé, rozsiahle koncipované reprezentačné sídlo, symbolizujúce moc cisárskej rodiny, sa kaštieľ zaraďuje medzi vrcholné architektonické diela na území Slovenska. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 02.08.2002