Paríž - Odporúčame

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
1/2 dňa
Château de Versailles
Zámok (Château de Versailles) je významnou turistickou atrakciou v mestečku Versailles situovanom pri Paríži, ktorý vznikol v čase vrcholu kráľovskej moci vo Francúzsku, ako symbol absolutistickej monarchie.

Nikdy sa kráľ ĽudovítXIV. nepozrel tak na ministra financií ako pri rozhodovaní postaviť najväčší a najkrajší zámok. Výstavba začala v r. 1664, pokračovala i po smrti Ľudovíta XIV. v r. 1715.

S prestávkou za vlády regenta Filipa Orleánskeho bol zámok od roku 1682 až do Francúzskej revolúcie (1789) sídlom kráľovského dvora a vlády Francúzska.

Viaceré európske paláce sa snažili byť akousi kópiou Versailles (Petrodvorec, Eszterhádza a pod.). Zámok sa radí medzi tri najnavštevovanejšie pamiatky vo Francúzsku.

Vstup do zámockých apartmánov stojí 7.50€. Môžete si vybrať jednohodinovú návštevu Kráľovskej izby s audio sprievodom za 4€.

Zámok a záhrady navrhol Le Nôtre. Park je otvorený denne od 07:00 v lete a od 08:00 v zime až do západu slnka. Vstup do parku je bez poplatku, vstup do záhrad je za 3€ (voľný vstup v zimných mesiacoch). Zámok je otvorený Ut - Ne 09:00-17:30 (do 18:30 od apríla do októbra).

Pozemok je tak obrovský, že k bývalým hniezdočkám lásky Grand a Petit Trianons premáva z paláca vlak. Otvorené sú denne od 12:00-17:30, do 18:30 od apríla do októbra.

Taliansky Grand Trianon bol postavený v r. 1687, pre priateľku Ľudovíta XIV - Madame de Maintenon. Ľudovít XV dal postaviť Petit Trianon v r. 1760-70, pre jeho metresu Madame de Pompadour.

Vstupný poplatok 5€ platí pre Grand Trianon a Petit Trianon. Vstup do zámku i do ostatných častí komplexu je voľný v prvú nedeľu v mesiaci (november - marec).

Versailles sa nachádza vo vzdialenosti 23km západne od francúzskej metropoly.

1 deň
Giverny
Monet žil od r. 1883 až do svojej smrti v r. 1926 v Giverny. Je situované 80km severozápadne od Paríža. Dom, v ktorom maľoval jeho nádherné lekná, je otvorený verejnosti. V súčasnosti sa nazýva Musée Claude Monet.

I keď jeho ateliér stratil niečo zo svojho šarmu, premenil sa na komerčný obchod, pretože Monet predstavuje stále veľký biznis.

Množstvo originálnych maliarových obrazov sa uchováva v Musée d’Orsay. Návštevou ateliéru pocítite maliarovu inšpiráciu slávnymi leknami a japonskými drevenými mostíkmi.

Múzeum, 84 rue Claude Monet, je otvorené Ut - So 09:30-18:00 (apríl - október). Vstupný poplatok je 5.50€ za vstup do domu a záhrady, 4€ za vstup iba do záhrady.

Iba niekoľko minút od múzea, na 99 rue Claude Monet, sa nachádza Musée d’Art Américain. Je zasvätené americkým umelcom, ktorý boli ovplyvnený Monetovov tvorbou. Medzi nich sa napr. radí Winslow Homer a Mary Cassatt. Otváracie hodiny: Ut - Ne 10:00-18:00 (apríl - október). Vstupný poplatok je 5.50€.

Do Giverna sa prepravíte vozidlom z Paríža po A13 do Bonnières, potom odbočíte na D201 na Giverny. Alternatívne môžete cestovať vlakom, z nádražia Gare St-Lazare smeruje spoj do Vernon. Odtiaľ sa prepravíte taxíkom alebo autobusom do Giverny.