Paríž - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Paríž má jednu z najlepších dopravných sietí na svete. V centre mesta je ideálnym dopravným prostriedkom metro, ktoré má hustú sieť staníc. Pri prestupovaní však treba dávať pozor na Correspodance - označenie nástupišťa.

Názvy Metro-liniek nesú mená ich konečných staníc, treba preto vždy vedieť, v ktorej stanici má hľadaná linka konečnú. Ak chcete napríklad cestovať smerom medzi Balard a Créteil, musíte nasledovať značky Direction-Créteil.

Niektoré linky Metra sú aj číslované, ale čísla liniek sú využívané v označeniach len zriedka. Prehľadné plány trate nájdete na nástupištiach aj vo vlakoch.

Namiesto jednorazového cestovného lístka sa pri väčšom objeme cestovania oplatí kúpiť lístok nazývaný Carnet. Je to ústrižok s desiatimi cestovnými lístkami. Platí pri jednosmernej ceste, pričom je jedno ako ďaleko cestujete, alebo koľkokrát prestúpite. Cena zostáva vždy rovnaká, výnimkou sú len cesty na niektoré predmestia. Prvé súpravy vyrážajú na trať okolo 5.00 a posledné o 00.30.

Železnice
Rýchle predmestské vlaky RER premávajú na nasledujúcich linkách.

Linka A: St. Germain-en-Laye do Boissy-St.Leger alebo Marne-la Vallée

Linka B: Rerny-les-Chevreuses do Roissy cez Chateltet-les Halles a cez Gafe du Nord

Linka C: Gared´Audrelitz do Versaiills

Pre tieto linky platia pásmové predpisy. Ceny cestovného sú zriadené podľa času respektíve vzdialenosti. Výnimku tvorí obvod mesta, pre ktorý platí osobitná tarifa. Ponuku parížskej dopravy dopĺňajú prímestské vlaky francúzskych železníc (SNCF).

Autobus
Platia tie isté cestovné lístky ako aj na metro. Autobusové linky sú rozdelené do náležitých zón.

Vo vnútri mesta Paríž pre 2-zóny postačuje jeden cestovný lístok. Pre tri alebo viac zón sú potrebné dva cestovné lístky.

Prvé autobusy idú o 6.00, posledné o 21.00, niektoré linky premávajú do 00.30.

Cestovné poriadky sú k dispozícii na zastávkach. Ceny cestovného v prímestských linkách sú určované spoločnosťami, ktoré linky prevádzkujú.

Zľavy
Paris Visite-Karte platí okrem Metra aj pre všetky parížske autobusové linky, takisto ako pre všetky spoločné siete RER/RARTP v prvej triede. Výnimkou sú minibusy a predmestské vlaky RER/SNCF

Carte Orange - tento lístok možno dostať v 50 staniciach metra, siedmych hlavných železničných staniciach a niektorých bankách. S týždennou alebo mesačnou kartou (je potrebná fotografia) je možné neohraničené cestovanie autobusom, metrom, vlakovou dopravou RER, prímestskými vlakmi SNDF a niektorými predmestskými autobusmi RATP po dobu jedného týždňa alebo mesiaca. Tieto karty sa dajú kúpiť na všetkých nástupištiach autobusov a vlakov ako aj vo vybraných obchodoch.

Deti do 4 rokov cestujú parížskym metrom a autobusmi zdarma. Deti od 4-12 rokov platia polovičné cestovné.

Taxi
Všetky taxíky sú vybavené taxametrom. Narazíte na ne vodne aj v noci. So špeciálnymi tarifami musíte počítať pokiaľ sa necháte zaviesť na stanicu či letisko, takisto ako aj pri preprave zvierat a väčšej batožiny.

Doprava vlastným autom
V centre mesta sa nachádzajú parkovacie hodiny; ináč je čas parkovania časovo ohraničený (Zone bleue).

Platené parkoviská sa nachádzajú na okraji celého Paríža.