• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Východ

Východné Francúzsko pozostávajúce z regiónov Alsasko, Burgunsko, Champagne, Franche-Comté a Lorraine je známe množstvom renomovaných múzeí a pamätníkov, viníc i ako centrum kulinárskeho umenia a miesto, kde si na svoje príde každý turista či cykloturista.
Podrobné informácie o turistických atrakciách v tejto časti Francúzska nájdete na adrese www.easternfrance.com/.

Alsasko (Alsace)
Hlavným mestom Alsaska je Štrasburg, sídlo Európskeho parlamentu aj Rady Európy. Dominuje mu pieskovcová katedrála Notre Dame s nádhernými okennými mozaikami, očarí vás však aj šarm starej časti mesta s množstvom malých kaviarní, kanálmi rieky Ill a klasickou architektúrou.

Južne od katedrály sa nachádza niekoľko múzeí, najznámejším je Múzeum moderného umenia (nájdete tu maľby Goyu, El Greca i Rubensa) v biskupskom paláci z 18. storočia.

Dobrým spôsobom, ako objavovať krásy Alsaska, je vybrať sa po známej 160-kilometrovej trase Route des Vins, ktorá vedie z Marlenheimu (západne od Štrasburgu) do Thann. Leží tu napríklad mesto múzeí Mulhouse, kde sú fascinujúce Múzeum automobilov, Múzeum železníc, ale aj múzeum potlače tkanín a Múzeum tapiet. Najznámejšou zastávkou na Route des Vins je mesto Colmar, hlavné mesto vinárskeho priemyslu v oblasti, ktoré očarí klenutými mostami cez rieku Lauch a zrekonštruovanými drevenými domami s pestrofarebnými strechami.

Ďalšou možnosťou je vybrať sa po Románskej ceste, na ktorej leží viac než 100 architektonických a umeleckých zaujímavostí; najznámejšie sú kostoly Wissembourg a Rosheim a útulok Saints Pierre-et-Paul. Prírodné krásy môžete zasa obdivovať na "Route des Cretes", ktorá vás prevedie nádherným pohorím Vosges.

Viac informácií o Alsasku nájdete na www.tourism-alsace.com .

Burgundsko
Mesto Dijon je hlavným mestom regiónu, ktorý je známy najmä ako významné centrum vinárstva. Nikde inde nebudete mať lepšiu príležitosť ochutnať také množstvo značiek vín svetovej úrovne.
Z architektúry zaujmú v Burgundsku katedrály v Sens, Auxerre a Autune, historické opátstva v mestách Cluny, Tournus či Vazelay či zámky v okolí Sully, Tanlay a Bussy-Rabutina. Najmä katedrála St. Etienne v Sens je hodná pozornosť – patrí medzi najzaujímavejšie gotické stavby vo Francúzsku.

Okrem tradičných spôsobov prepravy sa môžete po kraji vybrať aj loďou – po vodných cestách tu premávajú luxusné turistické lode, sú tu aj možnosti prenájmu menších plavidiel.
Viac informácií o Burgundsku: www.burgundy-tourism.com/.

Champagne
Áno – práve odtiaľto pochádza pravé Šampanské, jeho popíjanie však zďaleka nie je jedinou zaujímavou aktivitou, ktorú môžete v Champagne podniknúť.

V Reims (Remeši), hlavnom meste oblasti, nájdete preslávenú katedrálu Notre Dame, kde bolo korunovaných 25 francúzskych kráľov. Rovnako ako ďalšia atrakcia v Reims – nádherná Bazilika St. Remi postavená v 11. a 12. storočí – je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. O pár ulíc ďalej je ďalšie významné historické miesto z o niečo mladšej doby – v „Salle de Reddition“, v triede miestnej školy, podpísali v máji 1945 kapituláciu nemecké vojská.

V meste La Ferte-sous-Jouarre môžete navštíviť starodávne hrobky, jedny z najstarších vo Francúzsku, a benediktínske opátstvo zo 7. storočia.
Významným centrom vinárstva je okrem Reims aj Epernay, ktoré leží len 25 kilometrov južne od hlavného mesta oblasti.
Príjemnú atmosféru má mesto Troyes s polodrevenými domami v štvrti St. Jean zo 16. storočia a katedrálou Sv. Petra a Pavla.

O ďalších turistických atrakciách v kraji Šampanského sa viac dozviete na www.tourisme-champagne-ard.com.

Franche-Comte
Centrom regiónu je malé mesto Besancom, ktoré založili už Rimania v prvom storočí nášho letopočtu. Staré mesto dnes zaujme takmer nedotknutými ukážkami architektúry 17. a 18. storočia. Besancom sa môže pochváliť aj najstarším múzeom vo Francúzsku – Beaux Arts bolo otvorené už v roku 1694 a dnes tu nájdete zbierku vykopávok i maľby impresionistov a post-impresionistov. V meste je aj Múzeum francúzskeho odporu a Múzeum ľudovej kultúry. A keď už hovoríme o múzeách – v Sochaux nájdete pozoruhodné múzeum automobilky Peugeot, v Fougerolle Múzeum destilérií a v Arc-et-Sanans expozíciu v bývalých Kráľovských solivaroch zapísanú do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.

Významné pamiatky nájdete v meste Doubs, ktoré bolo kedysi centrom oblasti: dominuje mu kamenná zvonica pri katedrále Notre Dame.
Blízko hraníc s Alsaskom leží Belfort hojne navštevovaný kvôli pozoruhodnej citadele na vrchu kopca.

Viac informácií o regióne nájdete na www.franche-comte.org alebo www.interfrance.com/.

Lorraine
Oblasť na križovatke kultúr má dve významné centrá: bývalú galskú baštu Metz a elegantné Nancy. V centre Nancy (chránené Unesco) nájdete majestátne námestie Stanislas, ktoré rozdeľuje mesto na staršiu a novšiu časť – v tej staršej vás určite zaujme palác Ducal z 13. storočia a starý kostol pri kláštore Condeliers; v krypte tu ležia všetci bývalí vojvodovia Lorraine.

Univerzitné mestečko Metz leží asi 50 kilometrov severne od Nancy a návštevníkov zaujme nevšednými kostolmi, múzeami, rozľahlými záhradami – a typickým slivkovým vínom, ktoré sa podáva vo všetkých kaviarňach. Katedrála St. Etienne je známa mozaikovou sklenenou výzdobou, najstaršie časti pochádzajú z 13. storočia, najnovšie z dvadsiateho.

Múzeum La Cour d''Or sa môže pochváliť najzaujímavejšou galsko-románskou zbierkou vo Francúzsku.

Práve v oblasti Lorraine sa asi 65 kilometrov na západ od Metzu nachádza Verdun, miesto ťažkých bojov počas druhej svetovej vojny, kde dnes nájdete pozostatky bojových pevností a pamätníky.
Viac informácií o Lorraine získate na adrese www.cr-lorraine.fr.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 04.04.2002